Фед отслаби долара
0
18
Ако графиката на долара ви изглежда странно тази сутрин, причината не е техническа. Късно снощи Федералният резерв на САЩ обяви наливането на още 1,2 трилиона долара в опит за овладяване на кризата. Неочакваната мярка вдъхна увереност на пазарите, но удари по курса на долара. Новината, образно казано, счупи графиката, като само за половин час снощи щатската валута загуби 350 пипса спрямо еврото, което поскъпна до 1.35 долара (3.5%). С развихрянето на кризата доларът придоби статут на валута-убежище и поевтинява при увеличаване на готовността за поемане на риск; в случая влияе и понижаването на доходността на щатските ДЦК.
Това наливане на пари намалява привлекателността на долара като валута-убежище, заявяват анализатори, цитирани от Блумбърг. Тази сутрин обаче еврото регистрира понижение спрямо йената, заради спекулации, че в своя реч утре членът на борда на ЕЦБ Аксел Вебер ще намекне за възможно намаляване на лихвите в еврозоната.
Уолстрийт в първоначалната си изненада снощи регистрира рязко покачване, но впоследствие ентусиазмът намаля. Индексът Дау Джоунс приключи с ръст от с 1.2% до 7487 пункта. Широкият „Стандард енд Пуърс 500” се покачи с 2.1%, като от 9 март досега той вече е натрупал ръст от 17%. Златото поскъпна с 3.3%.
Доходността на американските ДЦК се срина с темпове, невиждани от борсовата криза през 1987 г. А 30-годишните ипотечни ставки паднаха до почти рекордно ниво от 5%
На вчерашното си заседание Фед обяви, че ще изкупи дългосрочни ДЦК за 300 млрд. долара през идните 6 месеца и допълнителни 750 млрд. долара (според Ройтерс 850 милиарда) ипотечни книжа на двете държавно спонсорирани предприятия - Фреди Мак и Фани Мей. Щатската емисионна банка ще използва новосъздадени пари, за да финансира покупките, като увеличеното парично предлагане ще способства да се понижат лихвите.
Ройтерс припомня, че подобно изкупуване на дългосрочни ДЦК, наречено операция Туист, е било извършвано от 1961 до 1965 г. Тогава в опит да изглади кривата на доходността в условията на рецесия, Федералният резерв е изкупувал дългосрочни книжа и е продавал краткосрочни. Така операцията е била стерилизирана и не е имало парична експанзия. Този път имаме случай на политика на количествени улеснения, подобна на този, провеждана в Япония през 90-те.
Тази мярка е равнозначна на намаляване на основната лихва със 75 базисни пункта, казва Итън Харис, главен икономист в Barclays Capital, Ню Йорк пред Ройтерс (1 базисен пункт е една стотна от процента). След намалението на федералната фондова лихва до 0-0.25%, този лост на паричната политика е практически изчерпан. Анализаторите очакват, че Фед ще запази политиката на нулеви лихви до края на годината.