БГНЕС
Хвърлят ни спасителен валутен пояс
Международният валутен фонд вече сглобява безпрецедентна кредитна линия от стотици милиарди долари за подпомагане на развиващите се страни със спешна нужда от чуждестранен капитал, сред които потенциално е и България. Целта е оставените извън спасителните мрежи на САЩ и Европейската централна банка бързо да получат 3-6-месечни доларови кредити при занижени изисквания и увеличени обеми, за да се избегне икономически и валутен шок, съобщава Дневник.
Властите в София твърдят, че кризата ще ни засегне само косвено, че не се нуждаем от такива средства и не преговаряме с никоя международна институция. Според сп. "Икономист" обаче България води такива разговори с МВФ. Неофициалните данни за подготвяната кредитна схема сочат, че страната ни би могла да разчита на светкавичен кредит от над 2 млрд. долара. Украйна стана вчера първата държава в района, която договори 24-месечно стендбай споразумение с МВФ в размер на 16.5 млрд. долара. На опашката са редица други страни, сред които и Беларус. Това е поредната публикация за подготвяна помощ за България. По-рано правителството отрече, че се е обърнало към МВФ.
Рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" късно в четвъртък започна ревизия на оценката си на рейтинга по външните и вътрешните задължения на България и посочи, че до края на месеца може да го понижи, припомня изданието.
"Цунамито на глобалната криза едва сега достигна бреговете на развиващите се икономики, рязко се влошава ликвидността им, а сме едва в първите дни на бурни времена", коментира пред "Ню Йорк таймс" Нийл Дугъл, старши икономист за тези пазари в лондонската "Дрезднер Клайнворт". Изданието, което също посочва България сред застрашените, подчертава, че кризата не прави разлика между иначе различното състояние и политики в тези страни и
МВФ разполага с около 200 млрд. долара за директни кредити и подкрепа на валути, но те може да бъдат увеличени с пари от големите централни банки. Във Вашингтон отхвърлят слуховете от четвъртък, че се сглобява пакет от 1 трилион долара. Все още се уточняват подробностите, а във финансирането са готови да участват Япония, няколко държави, производители на петрол, и Федералният резерв на САЩ, който проявява интерес, макар още да няма запитване към него.