Петър Чобанов: Въпросът е дали дефицитът ще се запази на 3%
Проблемът е в текущите разходи, отбеляза подуправителят на БНБ
Текущите разходи са проблем и въпросът е дали бюджетният дефицит ще се запази на 3 на сто, смята Петър Чобанов, подуправител на Българската народна банка (БНБ), ръководител на управление "Банково" и член на Управителния съвет (УС) на БНБ. Той участва във форума "Финанси: Уравнения и решения", който се провежда в столичния хотел "София Балкан Палас". Организатори на събитието са "България он еър" и "Блумбърг ТВ България".
Чобанов отбеляза, че когато инфлацията е била по-висока, номинално разходите са били раздути, а приходите не ги покриват. Сега поддържаме бюджетния дефицит много близо до 3 на сто, но въпросът е дали ще успеем да го съхраним, каза той.
По думите му вече е започнал дебатът за бюджета за следващата година, но Народното събрание не функционира, а там е мястото за дискусии. Чобанов смята, че проблемът са текущите разходи, защото се допуска, че капиталовите имат предел, който не може да бъде надминат.
Конкретен пример е с минималната работна заплата, за която беше приета формула, която създава повече проблеми, отколкото решение, каза той. Нейният размер е фиксиран в Кодекса на труда - 50 % от средната за страната заплата.
Според Чобанов обаче МРЗ натоварва бизнеса особено в някои региони, в които се оказва твърде висока.
Трябва да се работи за това да се възстанови колкото може балансът в пенсионната системата и да се овладее практиката все по-голям процент за пенсиите да е от трансфер от бюджета, отбеляза той.
Според него са нужни и промени в здравеопазването. Крайно време е да се преформатира системата и в центъра й да не е болният човек, а здравият, и има нужда от много структурни промени, каза той. Решението на въпроса е първо да видим ще има ли приет бюджет, обобщи Чобанов.