EPA/БГНЕС
Бъг за милиарди
Втората в света компания, присъждаща кредитен рейтинг, се проверява все по-настойчиво от властите. В Moody's е започнало вътрешно разследване дали действително компютърна грешка е довела до даването на най-висок рейтинг на неблагонадеждни ценни книжа, пише Bloomberg.
Генералният прокурор на щата Кънектикът Ричард Блументал е казал, че разследва Moody's за възможна измама във връзка с укриване на неправилно поставяни рейтинги.
Блументал визира обвиненията за покриване на неточности в присъждането на рейтинги и „дефектите в моделите, прилагани към тези сложни структурирани продукти". Въпросът е дали дефектите са били умишлени и дали Moody's впоследствие не са се опитали да скрият допусната грешка.
Сенаторът Чарлз Шумер е настоял контролните органи да проверят случая и да наложат глоба, ако действително се установи, че компанията се е забавила да разкрие грешката си пред инвеститорите.
На 21 май т.г. „Файненшъл таймс" публикува разследване, според което Moody's са давали рейтинг „три А" за милиарди долари инвестиции в CPDO - облигации, заради бъг в компютърните модели.
След като грешката в системата за класиране на ценните книжа е била установена и отстранена в началото на 2007 г., рейтингите са удържани високи със знанието на висши служители, въпреки че е трябвало да бъдат сериозно понижени.
Акциите на Moody's вчера спаднаха с 16% до най-ниско ниво от девет години, след като компанията призна, че е строго „преглеждана" от правителството на САЩ. Каква е тази компютърна грешка, довела до присъждане на "Ааа" рейтинг на европейски ценни книжа за $4 млрд., обещаващи в началото лихва с 2% по-висока от междубанковия пазар?
19.6% от акциите на Moody's са собственост на Berkshire Hathaway на милиардера Уорън Бъфет. Капитализацията на компанията в момента е около 9 млрд. долара.
Някои от водещите служители в поделението за рейтинги на Moody's са знаели, че има ценни книжа, на които трябва да се даде с четири категории по-нисък рейтинг, твърди Financial Times.
CPDO, дългови облигации с константна пропорция, се издават от специализираните поделения на банките. С тях инвеститорите продават „протекция" на предприятията срещу риска от фалит по теглените от предприятията кредити. CPDO следват кредитните индекси CDX и iTraxx. Делът на привлечения капитал при инвестиция в дългови облигации с константна пропорция е много висок, волатилността е висока.
Издалите CPDO специализирани поделения на банките купуват „протекция" при старо значение на индекса, а трябва да я продават по новото. Така опасността от "преобръщане" расте, тъй като старата оценка на риска може да е много по-висока. Във всички случаи, CPDO не заслужават най-високия кредитен рейтинг, който означава на практика нищожен риск от фалит.
Има подозрения, че Moody's след поправяне на грешката на компютърните модели са променили някои от изискванията си, за да не се наложи да присъждат по-нисък рейтинг, FT се позовава на вътрешни документи на Moody's. Чак след разразяването на кризата кредитната компания намали рейтингите по спешност.
След публикуването на разкритието на FT, от Moody's са заявили, че започват разследване и за целта привличат юридическата фирма Sullivan & Cromwell. Компанията рядко пренастройвала аналитичните си модели, освен ако бъдат открити грешки, обяснява кредитната агенция. Било несъвместимо с аналитичните стандарти на Moody's да се променят методологии, за да се маскира грешка, заявяват от компанията.
Към Moody's и по-рано са отправяни критики „от високо" за присъждане на топ рейтинг ценни книжа, свързани с второкласни ипотеки. Най-голямата рейтингова компания в света Standard & Poor's също е давала най-висок рейтинг на CPDO.
Първата емисия CPDO е издадена от ABN Amro през 2006 г. и веднага получава рейтинг AAA/Aaa. Скоро схемата е приложена и от другите големи финансови компании.
Сенатор Шумер от Демократите е казал в писмо до председателя на SEC (комисията по борсите и ценните книжа на САЩ), че разкритията говорят за култура на спад в отговорността, на която трябва да се сложи край. Председателят Кристофър Кокс е заявил обвързаността на регулативния орган с решаването на случая и е посочил, че юрисдикцията за компютърната грешка може да е в Европа, където се е появил инцидентът.
Връзките между Moody's и Berkshire също са обект на разследване. Бъфет вчера характеризира разкритията на британските журналисти като „еднодневка".