Шокът продължава до 150 долара за барел
Петролът достигна 132.08 долара за барел късно снощи поради страхове от дефицит и провокиран от поевтиняването на долара.Днес петролът премина и границата от 135 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса поради спада на американските петролни резерви, предадоха световните агенции.
Данните за САЩ от сряда за намаляващи запаси от нефт, растяща невъзможност на рафинериите да отговорят на търсенето и поевтиняващ долар само влошиха ситуацията. Петролът с доставка чак за декември 2016 г. се търгуваше за 142 долара за барел. Това е едва 10 долара над сегашните нива, а прогноза на банка "Голдман Сакс" вече посочи, че тази цена може да бъде достигната още тази есен, а нивото от 150-200 долара - до края на 2009 г.
Пол Санки, анализатор в Ню Йорк за Дойче банк, коментира пред агенция "Блумбърг", че нищо не може да се направи, докато не бъде достигнат "прагът на болката", който е 150 долара за барел. Чак тогава цени от 5-6 долара за галон бензин в САЩ ще охладят търсенето и ще плъзнат петролния пазар към рецесия, допълва и Рик Мюлър, директор в американската Energy Security Analysis, според когото "ОПЕК си играе с огъня".
Представители на ОПЕК категорично заявиха, че няма да обсъждат увеличение на доставките си поне до септември, че пазарът е добре запасен с петрол, а цените се движат нагоре от спекулантите. Според данни на американския петролен дистрибутор "Петролоджистикс" през май организацията е увеличила доставките със 700 хил. барела дневно в сравнение с април.
Също в сряда пред американския Сенат шефове на големи петролни компании посочваха твърде широки граници на цената, над която започват да печелят. Според "Роял Дъч Шел" печалбата им започва над 35-65 долара за барел, докато от "Шеврон" и "КонокоФилипс" говориха за 90 долара, пише също "Дневник".
В България автобусните превозвачи първи не успяха да издържат на натиска от поскъпването на горивата, които формират между 50 и 60% от цените на билетите. От неделя една от най-големите превозвачески компании - "Етап Адрес", ще вдигне цените от 5 до 7%, съобщи изпълнителният й директор Галя Топалова. По думите й, за да се компенсира поскъпването на дизела, увеличението трябва да е поне 30 до 40%, но това ще направи автобусните превози неконкурентни на БДЖ. През следващата седмица и "Юнион Ивкони" ще продава с 5 до 10% по-скъпи билети в зависимост от дестинацията, за международните превози увеличението ще под 5%, каза шефът на компанията Ивайло Константинов. Корекция в цените обмисля и "Карат С". Анализите продължават, но ще има направления, в които повишението ще надхвърли 10%, обясни собственикът на компанията Миролюб Столарски.
В бранша очакват да започне и постепенно поскъпване и на тарифите за превоз на товари, които все още се задържат заради силната конкуренция. Заради горивата корекцията трябва да е с 30%, но ще ни направи напълно неконкурентоспособни, пресметна председателят на Съюза на автомобилните превозвачи Ангел Попов.
Засега БДЖ няма да увеличи цените и ще изчака поскъпването на тока от 1 юли, пише още "Дневник"