Търсене на ниви и по-скъпи жилища през 2014 г.
Тази година се очаква нарастване на сделките със земеделски земи и поскъпване на жилищните имоти в големите градове с около 1,5-2 процента.
Прогнозата е на експерта в областта на недвижимите имоти и бивш председател на Национално сдружение "Недвижими имоти" Орлин Владиков.
"Предпазливи са прогнозите за общ ръст на сделките с недвижими имоти през тази година и единствено забележимо ще бъде активизирането на сделките в областта на земеделските земи", каза Владиков и допълни, че очаква драстично да се увеличи търсенето на такива земи.
Пазарът на жилища
Експертът очаква раздвижване на пазара на жилищни имоти в големите градове - София, Варна, Бургас, Русе, Плевен и Благоевград. Прогнозите са достиганите равнища на цените като цяло в страната да се запазят, а в тези градове да има ръст от около 1,5-2 процента.
След стремглавото падане на цените 4 години подред, за първи път през третото и четвъртото тримесечие на 2013 г. е отчетено повишаване на цените на жилищата в София, Варна, Пловдив, Бургас и Благоевград с 0,25 до половин процент от равнищата, достигнати в началото на 2013 г. Очакванията са за запазване на тази тенденция.
Причината, според експерта, за този плах ръст на цените е заради падането на лихвите по ипотечните кредити и фактът, че пет години хората очакваха нещо да се случи и разбраха, че въпреки финансовата и дългова криза, животът продължава и отлаганите с години решения на проблеми от всякакво естество трябва да се намират. Тази година вложението в ликвидни жилищни имоти ще продължи да е сигурна инвестиция, смята експертът.
Пазарът на ниви
Миналата година цените на земеделските земи поскъпнаха между 10-13%, тази тенденция ще се запази, каза експертът.
Най-високите цени на земеделски земи, които сега се отбелязват, са в района на Дунавската равнина - Добрич, където има окрупнени масиви от житни култури и комасирани земи. В този район минималните цените надхвърлят 1000 лева за декар.
Друга зона със стабилни цени е Тракийската низина - пловдивското, старозагорското, сливенското, пазарджишкото и ямболското поле, където има сериозни лозови, зеленчукови и плодови насаждения.
Там цените се движат в рамките на 450 до 850 лева в зависимост от местоположението, големината на земята, наличието на водоизточник или хидромелиорация, близостта до път и др.
Продължава интересът към нашите земи от компании от Израел, Китай, Гърция, Турция и Русия. Не е спирал и интересът от Испания, прибалтийските републики и скандинавските страни.