Банките замразиха 2.25 млрд. лв. като резерви
Банките са платили 2.250 млрд. лв. задължителни минимални резерви (ЗМР) за последните четири месеца на миналата година след увеличението им от 8 на 12%. В края на август 2007 г. среднодневните резерви на банките, които те поддържат в БНБ, са били 3.150 млрд. лв. През декември обемът им достига 5.4 млрд. лв.
Повишаването на ЗМР влезе в сила от 1 септември 2007 г. Целта беше да се намали ръстът на кредитиране, който в края на март миналата година вече достигаше 36.1% при 24 на сто в края на 2006 г. Кредитите започнаха да набират скорост, след като от 1 януари 2007 г. централната банка отмени допълнителните ЗМР, въведени от второто тримесечие на 2005 г. именно заради високия кредитен ръст тогава.
При въвеждането на увеличените ЗМР през миналата година прогнозите сочеха, че наличието или не на ефект от тях ще може да се оцени в началото на 2008 г., тъй като има натрупана инерция в кредитирането. На годишна база ръстът на заемите за фирми и домакинства през януари достигна 63.2%. Към края на миналата година той бе 63.7 процента. През първия месец на 2008 г. обаче спрямо декември на миналата година се наблюдава намаляване в обема на новоотпуснатите кредити, съответно и в ръста на месечна база. Ако през декември банките са раздали 1.9 млрд. лв. заеми за фирми и домакинства и увеличението спрямо ноември е било 5.5 на сто, през януари тази година новоотпуснатите кредити - корпоративни и за населението, са почти 669 млн. лв., а ръстът спрямо предходния месец е 1.8 процента. Януари традиционно е по-слаб месец в кредитирането, докато декември се характеризира със засилена активност. Според оценките на анализатори, ако и през февруари се повтори ръст от около 600 млн. лв. в номинално изражение, ще може да се говори за намаляване на темпа на растеж на кредита и ефект от мерките. Вероятно през първите месеци на годината централната банка ще преценява въз основа на числата дали има необходимост от ново увеличение на ЗМР и ако се прилагат нови мерки, това едва ли ще бъде по-рано от есента или края на годината, за да имат време банките да се подготвят за тях, е мнението на експерти.