Позитивен старт на европейските акции, а еврото стабилизира над 1,3000 долара преди важното заседание на ЕЦБ
0
63
Европейските финансови пазари отварят с ново предпазливо повишение преди важните заседания на АЦБ и ЕЦБ, като мнозинството инвеститорите не очакват промени в политиките на двете водещи европейски централни банки.
Общият европейски фондов индекс FTSEurofirst 300 index се повишава с 0,1% след като вчера удари нов четири и половина годишен връх от 1193,53 пункта. Индексът на европейските “сини чипове“ Euro STOXX 50 се повишава с 0,3%, като акциите на френската хранителна верига Карфур са лидер при възходящото движение след оповестени по-добри от прогнозите финансови резултати.
Френският индекс CAC40 е “на зелено“ с 0,37%, немският DAX се повишава с 0,13%, а лондонският FTSE100 с 0,27%.
Предпазливо-позитивната настройка на инвеститорите в Европа остава силно повлияна от продължаващото възходящо движение на Уолстрийт, като снощи индексът Дау Джоунс добави нови 0,3% достигайки нов рекорден исторически връх в края на търговията от 14 296,24 пункта. По-рано през деня индексът дори успя да покачи до рекорден връх от 14 320,65 пункта.
На валутния пазар еврото опитва да стабилизира обратно над 1,3000 долара след като снощи то беше подложено на нов натиск от продажби поради общата подкрепа за долара от добрите данни на ADP за 198 хил. работни места в частния сектор на САЩ през февруари и позитивната Бежова книжа на ФЕД за икономическите условия. Известна подкрепа за еврото дойде от решението на агенция Стандард енд Пуърс да повиши до “стабилни“ от “негативни“ своите перспективи за кредитния рейтинг на Португалия.
Новият снощен натиск върху еврото се ограничи до 1,2965 долара - точно около важното дъно от 1,2966 нивото регистирано на 1-ви март. Все още добрия интерес за покупки на единната европейска валута около 1,2960/1,2950 областта (отчасти поради защита и на важната опционна бариера в 1,2950 нивото) ограничи негово низходящо движение. Последва покриване на част от отворените къси позиции за еврото и в началото на европейската търговия то успя да отскочи обратно над 1,3000 нивото. Наблюдават се добри покупки на евро и спрямо британската лира, като то поскъпва към едноседмичен връх от 0,8690 паунда, както и спрямо йената, където еврото се повишава до почти двуседмичен връх от 122,45 йени.
Но дали еврото ще опита по-сериозно възходящо движение на валутния пазар ще зависи най-вече от днешния изход на заседанието на ЕЦБ (в 14:45ч.) и пресконференцията на шефа на банката Марио Драги (от 15:30ч.). Ако не се оправдаят някои спекулации, че ЕЦБ още днес ще прибегне до понижение на лихвите за да подкрепи доста слабото икономически развитие в еврозоната и ако Драги не бъде прекалено песимистично настроен на пресконференцията на банката, това може да провокира ново ликвидиране на къси позиции в евро и единната европейска валута да отбележи по-добро възходящо движение. Внимателно ще се следят и новите прогнози за икономически растеж и инфлацията в еврозоната на ЕЦБ.
Другият важен акцент днес ще се постави върху заседанието на Английската централна банка (решението на банката е в 14:00ч.). И тук не се очаква промяна на паричната политика, въпреки известни спекулации за повишение на размера на нейната програма за покупки на британски държавни облигации с 25 млрд. паунда. Но британската лира е подложена на нов натиск от продажби на валутния пазар с оглед “информация“ на Файнешъл Таймс, според която, АЦБ ще получи по-голяма свобода на действие от британското финансов министерство да продължи със стимулите, игнорирайки по-високата инфлация на Острова. Това помогна за спад на британската лира до ново 32-месечно дъно от 1,4966 долара и до настоящия отскок на еврото към 0,8690 паунда.
Освен предстоящите днес важни заседания на ЕЦБ и АЦБ, инвеститорите ще очакват данните за немските промишлени поръчки и серия важни показатели от САЩ (за търговски баланс; заявките за социални помощи при безработица, за потребителските кредити и данните за производителността на труда и цената на работната сила).
Внимателно ще бъдат следени и резултатите от днешните аукциони за емитиране на нов държавен дълг от Испания и Франция.