Външният министър на Унгария обвини ЕС, че е отговорен за нарушените доставки на нефт от Русия
Говорител на Европейската комисия каза, че няма признаци санкциите на Украйна да застрашават европейската енергийна сигурност
Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви днес, че решението на Европейската комисия (ЕК) да не посредничи в спора за блокираните руски доставки на гориво през Украйна, създава предположения, че Брюксел стои зад спирането им, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още по темата
Унгария и съседната ѝ Словакия протестират, откакто Киев през юни наложи санкции на руския петролен гигант "Лукойл", като спря доставките на нефт през територията на Украйна до рафинериите в двете централноевропейски страни.
Изявлението на Сиярто, което той направи без да предостави никакви доказателства, идва ден, след като ЕК отказа на молбата на Будапеща и Братислава да посредничи между тях и Киев за санкциите.
"Фактът, че ЕК обяви нежеланието си да помага за осигуряване на енергийните доставки за Унгария и Словакия предполага, че заповедта е изпратена от Брюксел на Киев, за да причини предизвикателства и проблеми пред енергийните доставки за Унгария и Словакия", каза Сиярто на консервативен политически фестивал.
Вчера говорител на Европейската комисия каза, че няма признаци санкциите на Украйна да застрашават европейската енергийна сигурност, тъй като руският нефт продължава да тече по петролопровода "Дружба", който също свързва Унгария и Словакия с Украйна.
ЕК и украинското правителство не са коментирали унгарското изявление.
Миналия месец Сиярто направи подобен коментар, след като обвини Европейската комисия в изнудване заради спора за петрола и заяви, че може би "Брюксел, а не Киев, е измислил всичко това". Тогава ЕК отново не отговори директно, но каза, че събира информация за ситуацията.
Словакия и Унгария, и двете страни членки на ЕС, се противопоставят на западната военна помощ за Украйна, която се бори с пълномащабна руска инвазия от 2022 г. насам.
Петролопроводът "Дружба" продължава да работи, въпреки че ЕС се опитва да става все по-независим от руските енергийни източници.
Южното трасе на нефтопровода преминава през Украйна към Чехия, Словакия и Унгария и е първостепенен доставчик за техните рафинерии от години.
В четвъртък унгарски правителствен служител заяви, че унгарската петролна компания "МОЛ" (MOL - Magyar OLaj - "Унгарски петрол" - бел. ред. ) е на финалния етап от обсъжданията за създаване на схема за гарантиране на потоците от суров петрол от Русия.