Слух за прекратяване на руския газ за Унгария изстреля цените на TTF до над 40 евро/мвтч
Анализаторите следят под внимание ситуацията, въпреки че цената е в пъти по-ниска от времето на енергийната криза през лятото на 2022 г.
Непотвърдени слухове за окончателно прекратяване на последните руски газови доставки към Унгария, вдигнаха рекордно цената на синьото гориво по европейските борси за първи път от декември насам. Това съобщиха в петък нидерландските медии.
Синьото гориво на водещата борса TTF се е котирало на 9 август вечерта при цена от 40 евро за мегаватчас. През петъчния ден фючърсите за септември на хъба TTF в Нидерландия се търгуваха на цени от малко над 40 евро/мвтч, което е близо 439 долара за 1000 куб. метра.
Анализаторите следят под внимание ситуацията, въпреки че цената е в пъти по-ниска от времето на енергийната криза през лятото на 2022 г., когато дори надхвърли 300 евро за мегаватчас.
След инвазията на Русия в Украйна, Европа прекрати отношенията си с газовия монополист "Газпром". Австрия и Унгария обаче все още получават руски газ по тръбопроводи, които минават през Украйна. Точно близо до руски граничен град се намира тръбата от Русия до Украйна, в момента се водят боеве. Украинските сили за сигурност са извършили атаки на руска територия там през последните дни.
По-високата цена на газа на пазара на едро не означава, че всички потребители веднага ще плащат повече за потреблението си на газ. При фиксиран договор цената на вашия газ е фиксирана за година или повече. А при променлив договор цената обикновено се коригира на всяко тримесечие или шест месеца, обясниха пред нидерландската преса специалистите. По последни данни 54% имат от домакинствата в страната са на фиксиран енергиен договор, а 42% - променлив.
В България актуализация на цената на доставки, която прави "Булгаргаз" се прави всеки месец, като за база се използват данните и от TTF, и от дългосрочния договор за доставки, който страната ни има с Азербайджан.
Ситуацията с покачващата се цена на газа беше обявена в момент, в който в социалната мрежа "Фейсбук", мълниеносно се разпространява видеоклип на украински военни, които обясняват че са превзели един от клоновете на "Газпром". На този етап не е ясно нито къде, нито поводът за видеото пред входа на руския монополист. Единственото, което става ясно от кадрите е, че пред врата с надпис на руската компания военен казва, че "мястото се контролира от бойните сили на Украйна".
Сценарий: Покачване на цени и включване на въглищните ТЕЦ през зимата
Пазарът определено реагира на заплахата и тя не е за пренебрегване", каза Джеймс Уодъл, ръководител на европейския газов и глобален LNG, пред Montel късно в четвъртък. Базовият TTF договор за предния месец достигна нов осеммесечен връх от 40,59 EUR/MWh в началото на търговията в петък, което беше с повече от 10% по-високо през седмицата. Договорите за доставка за зимата на 2024 се повишиха със 7% до 42,90 EUR/MWh на ICE Endex.
Украинските сили тази седмица преминаха в района на Курск в Русия с непотвърдени съобщения, че са превзели завода за компресиране на газ в Суджа, близо до град Суджа, сред ожесточени боеве.
Говорител на украинския газов оператор GTSOU каза пред Montel, че не е получил потвърждение за изземването.
"Виждаме сценарий, при който "Газпром" може да реши да не пренася синьо гориво през Суджа предвид докладваната окупация на измервателната станция от Украйна или боевете в близост до станцията могат да причинят щети и да прекъснат потоците", каза Уодъл.
"Вече очаквахме руските потоци през Украйна да спрат до края на годината, но незабавна загуба на руски доставки по маршрута би намалила очакваните запаси в края на октомври", добави той. Това ще повлияе на съхранението на гориво през октомври, макар че все още би било "добре" за Европа за предстоящата зима. Нагнетяването на гориво за следващия газов сезон през 2025 г. ще бъде "много трудно" обясни анализаторът.
"Следователно, ако има незабавно прекъсване на доставките от Русия, бихме очаквали цените на TTF през зимата 2024-25 г. да се изстрелят до върха на диапазона за преминаване към гориво на въглища - или около 50 EUR/MWh", добави Уодъл. Цените потенциално биха могли да се повишат "с произтичащото от това повишаване на цените на въглищата и емисиите", заключи експертът.
Ето и коментираното видео от компресорната станция Суджа. Официална информация по темата не бе дадена до петък вечерта.