Вълна на консолидация заля китайската индустрия за батерии, което доведе до анулирани инвестиции и излизане на по-малки играчи от сектора. Това е се случва независимо от плановете за разширяване на лидерите CATL и BYD. През първите седем месеца на годината 19 проекта за гигафабрики за батерии са били отменени или отложени в Китай, сочат данните на базираната в Лондон изследователска компания Benchmark Mineral Intelligence, цитирана от FT. Това само ускори съществуващото оттегляне на инвестициите в заводи за батерии, тъй като производителите на електрически превозни средства - главно в Европа - се борят със забавящите се продажби.

"Много консолидация се случи в китайски съоръжения, където ниските цени, съчетани с борбaта с доходността, означават, че компаниите са изоставили плановете си", сподели анализаторът на Benchmark Евън Хартли. Той изчисли, че тези анулации ще намалят капацитета на гигафабриката за батерии в Китай за 2030 г. с 3 процента.

Сътресението в претъпканата китайска индустрия за батерии идва, когато ръстът на продажбите на електромобили е намалял в някои части на света. След двуцифрени увеличения, темповете на растеж в Европа и Северна Америка се очаква да спаднат съответно до 6 процента и 7 процента, според Rho Motion, консултантска компания за веригата за доставки на електромобили.

Китайската автомобилна индустрия също се подготвя за подобна рационализация, след като се увеличи по време на инвестиционния бум през последното десетилетие. Индустриалните експерти изчисляват, че има приблизително 50 китайски групи за батерии за EV, които произвеждат в най-големия автомобилен пазар в света. А това води до игра за оцеляване, която ще се засили, тъй като те са изправени пред ожесточена конкуренция за технологии и по-строги правителствени разпоредби.

Китайският пазар е рязко разделен между по-големите играчи като CATL и BYD, които доминират световния пазар за батерии за електрически превозни средства, и множество по-малки играчи, които са оставени да се конкурират с по-малко финансова мощ и конкурентоспособност по отношение на разходите. "Китайската индустрия навлезе в нов кръг от конкуренция, движена от технологичните иновации и надграждането на капацитета", каза Кевин Шанг, главен анализатор в компанията за данни и анализи Wood Mackenzie.

"По принцип тези, които не могат да се справят с тенденцията, постепенно ще бъдат изгонени от пазара." Пекин също така издаде нови разпоредби за справяне със свръхкапацитета, принуждавайки редица местни производители на батерии да прекратят проекти наскоро в Китай и задграничните пазари. През юни Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай финализира преработени насоки за производството на литиево-йонни батерии в страната, които определят по-високи стандарти за енергийна интензивност и плътност, жизнен цикъл и други спецификации на батериите.

Правилата ще помогнат на компаниите да намалят производствените проекти, които са "изключително за разширяване на капацитета", каза министерството. "Това показва, че правителството е наясно с ниското използване във веригата на доставки", пишат анализаторите на Citi в изследователска бележка. "Вярваме, че регламентът ще бъде от полза за водещите имена във всеки подсектор, свързан с батериите, тъй като се опитва постепенно да премахне неактивния капацитет и да засили бариерата за навлизане чрез строги технически стандарти."

В резултат на това новите играчи изпитват трудности. През април Nanfang Black Sesame Group, най-големият производител на пюрирани продукти в Китай, съобщи на инвеститорите, че е спрял планирания си проект за батерии на стойност 3,5 милиарда долара в източната провинция Дзянси, цитирайки "дълбоки промени" в новия пейзаж на енергийния пазар. Групата едва миналата година обяви завой към съхранението на енергия.

"Компанията няма да действа твърде прибързано ...и да изчакаме най-добрия ни шанс да изпълним (проекта), за да избегнем по-високи инвестиционни разходи и свързаните с тях загуби", се казва в подадените документи към борсата. През април повече от 20 китайски компании разкриха планове за изграждане на нови съоръжения за производство на батерии, които се очаква да имат общ годишен капацитет от 152 гигаватчаса. Това е спад от 55% спрямо година по-рано, според данни, събрани от China Energy Storage Alliance, индустриална група.

По-малките китайски производители на батерии също бяха принудени да преосмислят някогашните си агресивни планове за експанзия в чужбина. SVolt Energy Technology, която беше отделена от производителя на автомобили Great Wall Motor и седмия по големина производител на батерии в Китай, се отказа през май от плановете си за изграждане на завод за батерии в Източна Германия. Причината бе в несигурността относно планирането, тарифите и субсидиите, както и загубата на водещ клиент.

Председателят на SVolt Янг Хонгсин предупреди, че по-малко от 40 производители на батерии могат да преживеят вълната на консолидация до края на тази година. "Преди това производителите на батерии от ниво 2 и ниво 3 участваха в ценови състезания, за да спечелят повече пазарен дял. В момента дори най-големите играчи намаляват цените", каза Янг на събитие миналия месец.

Компаниите от производителите на батерии и добивните дружества за литий и производителите на катоди и аноди претърпяха спад на печалбите поради падащите цени на батериите. Те бяха причинени от свръхекспанзия в отговора на скока на търсенето между 2021 г. и 2022 г. Така комбинираните приходи и нетни печалби на 107 регистрирани на континента компании във веригата за доставка на литиеви батерии възлизат на 293 млрд. юана (40 млрд. долара) и 17 млрд. юана за първото тримесечие, съответно с 18% и 50% спад спрямо година по-рано.

Очаква се обаче първокласните производители на батерии да станат още по-силни и да увеличат инвестициите си, тъй като по-малките играчи се сливат или фалират. Миналия месец Amplify Cell Technologies, съвместно предприятие между четвъртия по големина производител на батерии в Китай Eve Energy, базирания в Индиана производител на двигатели Cummins заедмп с двама производителя на камиони, Daimler и Paccar, започна изграждането на завод за батерии в Мисисипи.

Eve Energy също обяви инвестиция от над 3 млрд. юана в нов завод в Малайзия за производство на батерии за съхранение на енергия и потребителски батерии. А петият по големина производител на батерии в Китай Gotion High Tech планира да инвестира $1,3 милиарда, за да построи първата си гигафабрика за EV батерии в Мароко.

Sunwoda, шестият по големина производител на батерии в Китай, има за цел да инвестира до 2 млрд. юана за изграждането на нов завод за батерии във Виетнам. Но Шанг от Wood Mackenzie предупреди, че китайските производители на батерии, дори и по-големите, вероятно ще се сблъскат с предизвикателства в задграничните си амбиции, тъй като са изправени пред различна регулаторна среда, както и геополитическа несигурност. "Китайските компании искат да отидат в чужбина, но вложенията им стават по-реалистични", каза Шанг. "Не е толкова просто като копиране и поставяне на (техния успех в Китай), така че е много по-сложно от това начинание", коментира експертът.