Европейската комисия призова днес 26 страни от ЕС, сред които и България, да въведат изцяло европейските правила за ускоряване на процедурите при издаване на разрешителни за проекти за възобновяема енергия.

Комисията започва процедури за нарушение и е изпратила официални уведомителни писма до всички държави от ЕС, освен Дания - единствената страна от Общността, спазила срока за въвеждане на правилата до 1 юли тази година, съобщи Николай Желязков, кореспондент на БТА в Брюксел.

Новите правила на ЕС предвиждат опростяване и ускоряване на процедурите по издаването на разрешителни, включително за проекти за включване на допълнително добитата възобновяема енергия в електроенергийната мрежа. Правилата съдържат ясни срокове за процедурите и се основават на разбирането, че проектите за възобновяема енергия и съответната мрежова инфраструктура са от първостепенен обществен интерес.

Засегнатите държави имат срок от два месеца, за да отговорят и да завършат въвеждането на правилата. При липса на задоволителен отговор ЕК може да реши да продължи с наказателната процедура, се пояснява в съобщение на институцията.

Наказателната процедура е в началото си

Писали сме и друг път, но да припомним, че наказателната процедура протича на няколко етапа, определени в Договорите за ЕС, като всеки от тях завършва с официално решение:

  1. ЕК изпраща официално уведомително писмо с искане за допълнителна информация до съответната държава, която трябва да отговори подробно в рамките на определен срок, обикновено 2 месеца.
  2. Ако ЕК заключи, че държавата не изпълнява задълженията си съгласно правото на ЕС, тя може да изпрати мотивирано становище — официално искане за спазване на правото на ЕС. В него се обяснява защо Комисията счита, че държавата нарушава законодателството на ЕС. В него също така се отправя искане държавата от ЕС да информира Комисията за предприетите мерки в рамките на определен срок, обикновено 2 месеца.
  3. Ако държавата от ЕС не изпълни изискванията, ЕК може да отнесе въпроса до Съда на ЕС. Повечето случаи се решават, преди да бъдат отнесени до Съда.
  4. Ако държава от ЕС не съобщи навреме за мерките, с които се прилагат разпоредбите на дадена директива, Комисията може да поиска от Съда да наложи санкции.
  5. Ако Съдът на Европейския съюз установи, че дадена държава е нарушила правото на ЕС, националните органи трябва да предприемат действия, за да се съобразят с решението на Съда.

Като последна стъпка е посочено връщането на случая в Съда на ЕС. Това ще е възможно, ако страната членка продължава да не спазва правото на ЕС. Тогава ЕК изпраща още едно официално уведомително писмо. Ако страната не даде отговор или пък даде, но той не задоволи, ЕК може да върне случая в Съда и да предложи плащане на еднократно платима сума и/или имуществена санкция.