От 2010 г. до 2022 г. България е намалила с 6 на сто употребата на твърди изкопаеми горива (от 37 на 31 на сто) и е повишила почти двойно - от 8 до 14 на сто - дела на възобновяемата енергия. Това сочат данни, представени днес от Европейската комисия.

Нашата страна е увеличила с два процента използването на петрол (до 24 на сто), почти не е променила обема на използвания природен газ (11-12 на сто) и на ядрена енергия (около 21 на сто).

При производството на електроенергия спада делът на използваните твърди горива (от 49 на 43 на сто) и расте делът на възобновяемите източници (от 13 до 19 на сто).

Според данните нашата страна намалява зависимостта си от внос на твърдо гориво и газ, но расте с около 10 на сто делът на вносния петрол. В доклада се отчита, че България напредва в процеса по доставка на неруско ядрено гориво за атомната централа в Козлодуй, но все още не е либерализирала енергийния пазар на дребно. Посочва се, че 67 на сто от внасяния у нас газ се доставя през Гърция и Турция, докато през 2021 г. вносът от Русия е бил 79 на сто.

В документа се отбелязва, че България получава 1,12 милиарда евро от ЕС за преход в регионите, засегнати от предстоящото спиране на употребата на въглища в производството на енергия - Кюстендил, Стара Загора и Перник.

В последните години най-голям енергиен консуматор у нас са превозите, следвани от производството, като на трето място са домакинствата, а последни - услугите.