Производството на енергия от възобновяеми източници в ЕС надмина изкопаемите горива през първата половина на 2024 г. Това обявиха от Европейската комисия в Брюксел, като заедно с това призоваха правителствата да представят своите ключови дългосрочни планове за климата.

"Състоянието на енергийния съюз" е годишната проверка на ЕК за напредъка на енергийния преход и обикновено се придружава от проверки за пригодност на ключовите закони. За отиващия си комисар по енергетиката Кадри Симсон това беше възможност да погледне назад за обобщение", коментира изданието Euractiv.

"ЕС сега е добре подготвен, за да постигне целите си за климатична неутралност", обясни Симсън. Блокът е генерирал повече от половината от енергията си от възобновяеми енергийни източници, превъзхождайки изкопаемите горива - благодарение на силната водна и вятърна година на фона на слабо търсене.

Енергийният експерт Ян Розноу го нарече "огромно постижение" в изявление в социалната мрежа X.

"Вятърът и слънчевата енергия се издигнаха до нови висоти, изпреварвайки за първи път изкопаемите горива в нашия електроенергиен микс", обясни тя, което "ни дава доверието да водим международните усилия за възобновяеми енергийни източници".

Въпреки този напредък остава ключов проблем с доверието: липсата на дългосрочни климатични планове (Климат и енергетика (NECP), бел. ред.) на държавите от ЕС. Тези планове са от съществено значение за проследяване на напредъка към целите на ЕС за климата до 2030 г.

"Наистина призовавам страните членки да предоставят липсващите им окончателни национални енергийни и климатични планове", добави Симсон.

Брюксел е напълно в съответствие с групите за защита на климата, които се опасяват, че липсващите планове прикриват празнина в действията в областта на климата.

"По-специално в областта на транспорта, сградите, селското стопанство и природните уловители на въглероден диоксид усилията трябва да бъдат значително ускорени и в някои случаи дори обърнати", заяви Чарли Хеберер, старши съветник по климата в неправителствената организация Germanwatch.

"Към днешна дата сме получили само десет окончателни плана и вече сме далеч зад крайния срок", каза комисарят по енергетиката. Сред по-големите страни от ЕС Германия и Франция вече са представили своите, а Испания и Полша закъсняват.

Крайният срок, в който столиците трябваше да подадат своите NECP, беше 30 юни. България има намерение да изпрати своя план преди началото на есента.

Ето и повече информация от представения преди ден доклад (в прикачен файл):

· Производството на енергия от възобновяеми източници достига рекордно високи стойности. През първото полугодие на 2024 г. половината от производството на електроенергия в ЕС е от възобновяеми източници.

· Делът на руския газ във вноса в ЕС е намалял от 45 % през 2021 г. на 18% до юни 2024 г., а вносът от доверени партньори като Норвегия и САЩ е нараснал.

· Намалихме търсенето на газ между август 2022 г. и май 2024 г. с 138 млрд. куб. метра.

· ЕС постигна своята цел от 90% за съхранение на газ през зимата на 19 август 2024 г., много преди крайния срок 1 ноември.

 

Цените на енергията са по-стабилни и остават значително под върховите равнища на енергийната криза от 2022 г.

Емисиите на парникови газове в ЕС намаляха с 32,5% от 1990 г. до 2022 г., докато икономиката на ЕС нарасна с около 67% за същия период.

На международно равнище ЕС оглави глобалната инициатива за утрояване на капацитета за енергия от възобновяеми източници и удвояване на подобренията на енергийната ефективност като част от прехода от изкопаеми горива, която беше одобрена от всички страни на COP28 в Дубай.

Значителен напредък беше постигнат по отношение на енергията от възобновяеми източници. Вятърната енергия изпревари природния газ, за да се превърне във втория по големина източник на електроенергия в ЕС след ядрената. А през първата половина на 2024 г. възобновяемите енергийни източници генерираха 50% от електроенергията в ЕС. През 2022 г. потреблението на първична енергия в ЕС поднови низходящата си тенденция, като спадна с 4,1%. Въпреки това усилията за енергийна ефективност ще трябва да бъдат допълнително увеличени, за да може ЕС да постигне целта за намаляване на крайното потребление на енергия с 11,7% до 2030 г. Необходими са допълнителни подобрения, не на последно място в електрификацията на отоплителното оборудване във всички области и в темпа на саниране на сградите.

Необходими са по-големи усилия за справяне с високите цени на енергията. Това е от ключово значение за подобряване на конкурентоспособността на промишлеността на ЕС и за ускоряване на инвестициите в европейските интегрирани инфраструктурни мрежи, които са от съществено значение за електрификацията на европейската икономика.