Енергетици, миньори и синдикалните лидери от комплекс "Марица-изток" отказваха да се срещнат с представителите на правителството, които пристигнаха в Раднево за обсъждането на Териториалния план за справедлив преход на Стара Загора. Те изгониха заместник - министърът на енергетиката Красимир Ненов.

Приемането на Териториалните планове за справедлив преход да се отложи поне с месец - за това настояват от синдикатите в държавните "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица -изток 2". Срокът за предаването на документите в ЕК е до края на септември. В плановете трябва да бъдат заложени разкриването на конкретни предприятия с висока добавена стойност, които да създадат реални работни места, каза председателят на КНСБ в ТЕЦ 2 Деян Дяков, цитиран от БНР.

Дискусията беше насрочена спешно вчера след възникналото напрежение заради предвиденото гласуване на Плановете за справедлив преход на въглищните региони. Впоследствие Министерският съвет отложи точката за извънредното си заседание в петък и започна разговори с недоволните синдикални лидери на ТЕЦ "Марица изток 2" и "Мини Марица изток".

Стотици миньори и енергетици се събраха пред Културния дом в Раднево, където в 10 часа трябваше да започне обсъждането на Териториалния план.

Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов се опита да се обърне към протестиращите, но бе посрещнат с освирквания и скандирания "оставка", с което изказването му бе невъзможно.

Синдикалните лидери, миньорите и енергетиците отказаха да изслушат представителите на властта и заплашиха с нови протести.

"Не може за един ден да обсъждаме енергийната стратегия на България", каза председателят на КНСБ в ТЕЦ "Марица изток 2" и председател на СНЦ "За Марица-Изток" Деян Дяков.

"Активната работа по плановете се осъществява през последните няколко месеца. Допреди десетина дни имаше обществено обсъждане и се получаваха множество препоръки и становища на базата на публикуваните актуализирани планове преди около месец. Тези становища са намерили до голяма степен отражение в актуализираните планове, за да могат да отговарят в максимална степен на нуждите и интересите на засегнатите хора", каза пред журналисти заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, цитиран от БТА.

Той посочи, че днес се провежда дискусия "за откликване на поканата на синдикатите за това да запознаем колегите с резултатите от актуализирането на плановете". И категорично отрече средствата да са разпределени за определен кръг фирми. "Европейската комисия и условията на Фонда за справедлив преход предвиждат средствата от този фонд да са изключително за малки и средни предприятия. Изключение за големи предприятия е, ако бъде доказана изключителна необходимост", подчерта Ненов.

Той допълни, че предстои утре на извънредно заседание на Министерския съвет да бъдат разгледани териториалните планове.

"Аз съм твърдо против този план, който е изработен в момента, тъй като той няма да изпълни целите, който си поставя. Това е абсолютно формален план и смятам, че ще създаде повече проблеми за региона, отколкото ще реши. Всички трябва да се противопоставим на некомпетентността на администрацията, която е съставила този план. Трябва да предупредим за последиците и аз съм длъжен да алармирам за това", каза пред медиите кметът на Стара Загора Живко Тодоров.

Според него този план ще създаде безработица, хаос и проблеми за региона.

"В него няма индикатори колко работни места ще бъдат създадени, финансова обосновка, какви проекти ще бъдат финансирани и стойността им", каза още той.

Работещите заявиха, че не са съгласни с предложените последно Териториални планове. Според тях в плановете няма нищо променено и няма никаква яснота. Настояването е в Териториалните планове да бъдат заложени конкретни мерки за разкриване на нови работни места в региона и да се отложи ограничаването на производството на електроенергия от въглища.

Междувременно на закрита среща в Раднево се събраха старозагорските депутати на "Възраждане" и кметове на общини от региона, които ще обсъждат бъдещи действия при одобряване на териториалния план за Стара Загора в предложения от правителството вариант.