Сръбската министърка на енергетиката: Имаме готов план, ако България спре руския газ
„При най-лошия сценарий, имаме възможност да получаваме синьо гориво през Унгария”, каза Зорана Михайлович
Сръбската министърка на енергетиката Зорана Михайлович увери днес, че държавата е осигурила достатъчни количества енергия и енергоносители за домакинствата и икономиката и че няма ограничения в доставките, съобщи сръбската телевизия "Ен1".
По думите й страната разполага с достатъчно резерви дизел и бензин, а руският газов гигант "Газпром", както е по договор, редовно доставя шест милиона кубични метра газ дневно, като страната разполага и с резерви в газовото си хранилище.
Михайлович допълни, че доставките на газ за Сърбия през България по "Турски поток" вървят нормално в съответствие с договора с "Газпром" и с търсенето на пазара в страната. По думите й в случай, че България спре да купува руски газ, Сърбия има готови планове.
"Засега подаването на газ е нормално. Що се отнася до съобщенията за санкции срещу Русия, които можахме да чуем от премиера на България и някои министри, те са различни. Във всеки случай едно е прекъсване на доставките за България, което със сигурност ще засегне тази страна, друго е въпросът за транзита. Това не означава непременно, че транзитът трябва да бъде спрян и не става въпрос само за Сърбия, но и за Унгария, която подписа 15-годишен договор с "Газпром" в края на миналата година", каза тя.
Михайлович посочи, че ако се стигне до такава ситуация, Сърбия има готов план. "При най-лошия сценарий, при който няма възможност за доставка на газ от тази посока, имаме възможност да получаваме газ през Унгария, да използваме нашето хранилище и докато не бъде завършен газопроводът Ниш-Димитровград, с който получаваме възможност да доставяме газ от други източници, ще намерим временно заместване на газа. Има различни сценарии и кризисни планове и сме готови на всичко", каза Михайлович.
Тя посочи, че се поддържа комуникацията с България и Русия и през следващите години всичко е възможно, особено след предложението на Международната агенция за енергията (МАЕ) към страните от ЕС да не подписват нови споразумения с "Газпром", когато изтекат съществуващите.