"Взехме решение да има пълна прозрачност по темата за потенциален купувач на "Лукойл". Понеже е стратегически обект за България, няма да има възможност тази сделка да бъде финализирана без одобрението на Народното събрание" - това обяви съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков на съвместен брифинг в парламента с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Двамата обявиха и че се отлагат таксите за транзитен пренос на газ заради Шенген.

Според Петков през санкцията на НС "целият народ ще се запознае с потенциалния купувач за "Лукойл", ако има такъв".

"За да няма никакви спекулации, с общо решение в парламента ще се ратифицира подобна сделка или подобно искане", потвърди лидерът на ГЕРБ. 

Борисов обясни, че двете групи ще внесат законодателна промяна, която касае стратегически предприятия, не само в нефтопреработването, а и за ядрена енергетика, газопроводи и хранилища. По думите му, тъй като страната ни е доста близо до влизане в Шенген, с "Продължаваме промяната" са решили така да подходят за "Лукойл", за да "не ни спъне в последния момент".

Да приложим правилния "европейски" подход, заяви лидерът на ГЕРБ. Според него така и добросъседството ще продължи да бъде в основните прерогативи на страната. 

Във връзка с приемането на България в Шенген Кирил Петков отбеляза, че в момента и Европейската народна партия и либералното семейство работят рамо до рамо в Брюксел, за да се постигне резултатът "въздушен Шенген и точна дата".

"В момента отлагаме прилагането, когато ЕК ни даде общоевропейски механизъм за прилагането на таксата от 20 лева", заяви Петков относно отлагането на въвеждането на такса от 20 лева на мегаватчас върху руския газ. 

"Като председатели на външна комисия и комисията по европейски въпроси, току-що разговаряхме и взехме решение, че за газовата такса за пренос ще следваме общия европейски подход. Трябва да се работи с ЕК, защото само така този тип такси могат да бъдат наложени с ефект върху икономиката и на Руската федерация". 

"Като има общи национални приоритети, използваме всичките си сили, защото за България Шенген е национален приоритет и това беше една от причините това правителство да съществува", добави Кирил Петков.

Борисов каза, че сме "доста, доста близо и добави:  

"Ние комуникирахме с ЕК от няколко седмици по тази тема. Европа е само силна, само когато работим заедно. Такъв подход трябва да бъде изработен на общоевропейско ниво, така че тази дискусия се води от няколко седмици. Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено". 

"Винаги сме искали да бъдем присъединени по суша към Шенген. Европейският подход означава всичко да се договори като пакет", допълни лидерът на ГЕРБ.

ДПС подкрепя идеята таксата за пренос на газ през България да бъде отложена временно, докато България успее да постигне споразумение с ЕК. "За момента ще спрем таксата. Това, което видях, че говориха колегите, ние ще го подкрепим, за да преговаряме с ЕК", заяви пред журналисти председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски.

Според него не е достатъчно да се присъединим само към въздушното пространство на Шенген и не трябва да го приемаме.

Междувременно стана ясно, че в неформална среща Бойко Борисов и Делян Пеевски са уговорили с министъра на финансите Асен Василев допълнителни 68 млн. лева за култура.

Това са парите, за които актьори, музиканти и всички дейци на културната сфера стачкуваха миналата седмица. Те се събраха пред Министерския съвет с искане премиерът Николай Денков да слезе при тях. Заплашиха, че стачката ще продължи в цялата страна, като ще бъдат затваряни театри и културни институции.

С 68-те милиона лева се очаква да бъдат повишени заплатите им, както и да има пари за бъдещите им проекти.