Австралия обяви планове за изграждане на най-голямата слънчева електроцентрала в света
Одобрението на властите е обвързано със строги условия за опазване на природата, особено на местообитанието на билбито - дребно торбесто животно с дълги клепнали уши
Австралия обяви днес планове за изграждане на голяма електроцентрала, произвеждаща ток от слънцето, в северната част на страната, която трябва да стане "най-голямата слънчева зона в света", предадоха световните агенции и БТА.
Още по темата
- Ето 10-те страни, които ще генерират най-много слънчева енергия през 2024 г.
- "Излишният" капацитет може да произведе около 4 ТВт слънчеви панели до 2030 г.
- Както и преди големите мащабни слънчеви и вятърни централи са най-евтините технологии по LCOE
- Скокът на производството от слънчевата енергия в Европа удря цените за централите
Министърът на околната среда и водите Таня Плиберсек заяви, че огромната слънчева централа ще произвежда достатъчно енергия за захранването на три милиона домакинства. Планира се също така част от енергията да се пренася до Сингапур, на разстояние 4300 км (2672 мили), чрез подводен кабел.
Проектът е на стойност 20 милиарда австралийски долара (13,5 милиарда щ. долара) и ще помогне да се отговори на нарастващото търсене на възобновяема енергия в страната и в чужбина.
Одобрението на властите е обвързано със строги условия за опазване на природата и проектът трябва да се съобрази с местообитанието на голямото билби - дребно, приличащо на заек торбесто животно с дълги клепнали уши.
"Това ще бъде най-голямата слънчева зона в света, която ще преврърне Австралия в световен лидер в зелената енергия", допълни министърът на околната среда.
Известен като "Сън Кейбъл" (Sun Cable), този проект с площ 12 000 хектара се намира в Северната територия на страната, където се регистрират най-много слънчеви дни годишно.
Проектът е подкрепен от милиардера и еко-активист Майк Кенън-Брукс, собственик на технологичната компания "Атлейзиън" (Atlassian).
Очаква се слънчевата централа да осигурява четири гигавата енергия на час за потреблението в Австралия, а други два гигавата ще бъдат предназначени за Сингапур.
Водят се преговори с енергийния регулатор на Сингапур относно условното одобрение за сингапурската част на кабелната интерконекторна връзка на проекта и с правителството на Индонезия за прокарване на кабела през териториалните води на страната.
В момента Австралия е един от водещите износители на въглища и газ в света, но е силно засегната от последиците от изменението на климата, предизвикващ силни горещини, наводнения и горски пожари.
През 2022 г. възобновяемата енергия е била източник на 32 на сто от общото производство на електроенергия в Австралия, в сравнение с 47 на сто за въглищата, според най-новите правителствени данни.