През юни месец свободният пазар на електроенергия в България беше разтърсен от екстремните цени за балансиращата енергия. Докато темата за балансиращата енергия е по-скоро в полето на ВЕИ производители и търговците на електроенергия, то за крайните клиенти като малък и среден бизнес темата за дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия добива все по-голяма популярност. Именно така са известни в западния свят тези договори - името им идва от английски Power Purchase Agreement - PPA. Вече все повече и повече търговци предлагат този тип дългосрочно обвързващи договори със своите клиенти. Това изисква клиентът да знае какви са особеностите на този тип контракти, за да може да прецени дали са подходящи за него. Тук ще направим един кратък преглед на това на какво клиентите трябва да обърнат внимание преди да сключат PPA договор.

Какво представлява дългосрочният договор за изкупуване на електроенергия (PPA)?

PPA представлява договор за покупко-продажба на електроенергия, обикновено между ВЕИ производител и купувач. Този купувач може да е клиент или търговец, който от своя страна препродава тази енергия. Характерното е, че договорът обхваща дълъг период от време - над 3 години, като може да достигне и до 25 г. Когато се говори за PPA договор обикновено става въпрос за договор с предварително фиксирана цена. За разлика от договорите за стандартни продукти, където се договаря "твърдо количество" електроенергия, еднакво за всеки час от определен период, то при най-разпространения тип PPA в България, купувачът купува цялото или пропорционална част (например 50%) от произведеното количество. И тъй като става въпрос за производство от възобновяема енергия, доставките по PPA са променливи. Причината е, че зависят от слънчева светлина или вятър, които природата е предоставила в съответния час. Разбира се, на база на историческото производство един ВЕИ производител може да има доста добро очакване за количеството, което ще произведе през даден месец или година. Съвременните технологии могат да дават изключително прецизни прогнози в това отношение.

Защо PPA?

PPA договорите, както споменахме, обикновено се използват в сектора на възобновяемата енергия - това е инструмент, който спомага разработването и финансирането на нови проекти. Така се осигуряват предвидими приходи за производителите и се улеснява набирането на капитал за даден проект. Потребителите на електроенергия, водени от политиките си за корпоративна социална отговорност и/или устойчиво развитие, влизат в PPA, главно за да постигнат целите си за възобновяема енергия. Допълнително, потребителите го използват и като инструмент за фиксиране на разходите за електроенергия в дългосрочен план.

Какви са особеностите на PPA договора?

А. PPA осигурява предвидимост на разходите и е инструмент за хеджиране (намаляване на риска) на колебанията в цените: При PPA обикновено цената се фиксира за дълъг период от време (няколко години), което води до предвидимост на разходите за електроенергия. Фиксирайки цената, купувачите се "застраховат" срещу бъдещо увеличение на цената на енергията, характеризираща се със значителна динамика.

Какво е важно да се знае от клиента, преди да подпише такъв PPA договор? Тъй като количеството по PPA договора не е определено за всеки час, а купувачът закупува цялата или пропорционална част от произведена от ВЕИ енергия, обикновено PPA покрива само малка част от нуждите на потребителя - т.е. фиксирането на цената е само частично. Нещо повече, често количеството по PPA следва "кривата на производителя". Така след като от очакваното потребление се извади количеството по PPA договора, кривата на остатъчното потребление се променя и то става по-непредвидимо. Заради тази променливост и непредвидимост може да се окаже, че "стандартните продукти" трудно "пасват" на остатъчното потребление, което е пречка да се фиксира цената (на разумно ниво) за него.

За илюстрация, можем да дадем следния пример - потреблението на клиент е относително постоянно и съответно може лесно да бъде покрито със стандартен продукт - базова енергия. Тоест потреблението е еднакво количество във всеки час на денонощието. Ако такъв клиент сключи PPA със слънчева централа, то за покупка от пазара през нощта ще му остане количество, равно на цялата консумация, докато през деня - само това, което не е покрито от фотоволтаичната система. Т.е. след приспадане на количеството по PPA, остатъчното количество става твърде неравномерно, за да може да бъде задоволено със стандартен продукт - базова енергия.

Б. С PPA се "икономисват" разходи за електроенергия: Значителна част от потребителите влизат в PPA договори, защото се надяват да реализират спестявания в сравнение с покупка на електроенергия от пазара "Ден напред" на енергийната борса.

Какво е важно да се знае от клиента, преди да влезе в PPA договор: Въпреки че PPA осигуряват ценова стабилност, съществува риск пазарните цени на електроенергията да паднат под договорената по PPA нива. А това може да доведе до по-високи разходи за клиента в сравнение със закупуването от пазара.

Потребителите, страна по PPA договори, при които се доставя пропорционална част или цялата произведена от ВЕИ електроенергия, освен на общото движение на пазара, са изложени на допълнителен риск. Той е свързан с изменение на съотношението на цените в различните часове в денонощието спрямо средната цена. Увеличаването на ВЕИ мощностите води до намаляване на пазарната цена в периодите, когато има насищане на пазара с ВЕИ енергия.

3eNews