"Не се чувствам компетентен да оценявам и да давам съвети по сложния казус на българо-руските дипломатически отношения, но съм длъжен да ви информирам, че едно ново влошаване на отношенията, водещо до прекъсване на търговските отношения в областта на ядрената енергетиката , ще има изключително тежки последствия за енергийната и националната сигурност на страната". Това заявява председателят на Управителния съвет на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски в декларация до президента, политическите партии, бъдещето ръководство на министерството на енергетиката и медиите, цитиран от БТА.

Декларацията е лична позиция относно потенциални промени в нивото на енергийната сигурност на страната след 2023 година и неотложните действия в тази връзка.

Хиновски заявява, че като специалист с дългогодишен опит в управление на енергетиката, се чувства длъжен да сподели в публичното пространство някои негови тревожни очаквания и прогнози от настоящата политическа обстановка в страната в контекста на влошените дипломатически отношения с Руската федерация.

"Напомням, че 100% от доставките на ядрено гориво, резервни части и инженерни услуги за АЕЦ"Козлодуй" се осигуряват от руски компании, което, въпреки предприетите действия, не може да бъде променено в близките 3-4 години. И ако "разярената Русия" постъпи като в случая с газовите доставки и прекрати търговските отношения в областта на ядрената енергетика, България ще изпадне в изключително тежка криза поради принудителното спиране на АЕЦ"Козлодуй" след 2024 година, когато запасите на свежо ядрено гориво ще бъдат изчерпени", посочва Хиновски.

За избягване на тази криза, той предлага по дипломатически път да бъде направено всичко възможно за запазване на състоянието на търговските отношения в областта на ядрената енергетика. "Въпреки моите очаквания, че и тук ще ни бъде наложено условието за заплащане в рубли", допълва той.

Задълбочените анализи на специалистите показват, че без АЕЦ "Козлодуй, мощностният и енергиен баланс на страната ще останат неосигурени, което означава: недостиг на електроенергия и вероятни ограничения на електроподаването през зимните месеци, спиране на износа с всички последствия за икономиката на страната, повишаване на цената на електроенергията за бита и други, допълва председателят на Управителния съвет на Българския енергиен и минен форум.

В случай, че се стигне до такова екстремно развитие на отношенията и прекъсване на услугите, с цел компенсиране на последствията, Хиновски предлага програма за компенсиране на последствията с четири мерки.

  • Да се разработи програма за привеждане в готовност за рестартиране на всички спрени въглищни мощности в България и осигуряване на работата им на местни въглища, независимо от икономическите и екологични характеристики, като ТЕЦ"Бобов дол", ТЕЦ"Русе", ТЕЦ"Марица 3", ТЕЦ"Сливен", немодернизираните блокове на ТЕЦ"Варна" (ако не са демонтирани), предлага Хиновски.
  • АЕЦ"Козлодуй" да има готовност и да разработи нова програма за презареждане на блоковете след 2023 година и работа на минимален товар - само един блок.
  • Да се обяви незабавно международен конкурс за предоставяне на концесия за добив на доказаните от досегашни проучвания запаси на природен газ в "Етрополската свита", като специално се покани и досега работилата компания "DirectPetrolium" от САЩ, предлага Иван Хиновски.
  • Той иска още да се разработи съвместно с румънската страна програма за усвояване на хидроенергийния потенциал на река "Дунав", която в рамките на 5-6 години може да допринесе за диверсификация на енергийния баланс на страната при множество други положителни ефекти за икономиката на страната.

"Далече не съм убеден, че тази програма ще бъде посрещната с консенсус от всички политически партии в страната, но съм дълбоко убеден, че тя е единственият изход от задънената улица на потенциалната криза от едно евентуално спиране на доставките на ядрено гориво и резервни части за АЕЦ"Козлодуй", която би възникнала след 2023 година. Но именно сега е време да мислим и планираме действията за избягване на проблемите!", заявява той.

Министър Николов: Очаква се един от реакторите да е с различно от руското ядрено гориво след 2024 година

"Очаква се един от реакторите на АЕЦ "Козлодуй" да е с различно от руското ядрено гориво след 2024 г.", каза пред bTV енергийният министър в оставка Александър Николов, който беше помолен да коментира дали е осигурено алтернативно ядрено гориво, ако Руската федерация спре доставката.

"В процеса по снабдяване с ядрено гориво са замесени няколко доставчика, по ред причини, най-вече търговски, не искам да споменавам конкретна държава или доставчик, тъй като това би могло да наруши обществения интерес на конкретния доставчик", допълни той. Има алтернативен доставчик, въпрос на време е да се случи, каза Николов.

"Към момента мога да кажа, че не мисля, че има каквато и да е нужда от всяване на паника сред населението, електроенергийната система е стабилна и, при какъвто и да е сценарий, дружествата ще се справят. Неприятно ми е да се всяват страхове у хората", допълни той.

По думите му проблемите на българската електроенергийна система и свързаността с Русия не са проблеми на България, те са проблеми на цяла Европа, а Чехия е най-яркият пример от гледна точка на ядрено гориво.