Гръцки енергиен поход: придобиване на ВЕИ в Румъния за 700 млн. евро
Предмет на сделка са вятърни и фотоволтаични паркове, ВЕЦ, системи за съхранение на енергия
Гръцката национална електрическа компания ДЕИ е подписала обвързващо споразумение за изкупуване на портфейла от възобновяеми енергийни източници в Румъния на "Evryo Group", който включва инсталирана мощност от 629 мегавата в експлоатация и 145 мегавата в процес на развитие, съобщи телевизия Скай на която се позова БТА.
Стойността на сделката, изчислена като стойност на предприятието (Enterprise Value), е около 700 млн. евро и подлежи на обичайните корекции, се казва в съобщението.
Преди месеци още се разбра за големия интерес на ДЕИ към придобиване и изграждане на ВЕИ в страни от Балканите и Италия.
Обект на сделката в Румъния са вятърни паркове с мощност от 600 мегавата, малки хидроелектрически централи от 22 мегавата, плаващ фотоволтаичен парк от 1 мегават, системи за съхранение на енергия с батерии от 6 мегавата, както и инсталации в процес на развитие от 145 мегавата.
След завършването на сделката портфейлът от възобновяеми източници на ДЕИ в Румъния ще се удвои, а общата инсталирана мощност на гръцката група ще достигне до 5,3 гигавата.
Акциите на гръцката национална електрическа компания ДЕИ излязоха на борсата през 2001 г., а от 2021 г. гръцката държава няма контролния пакет и държи малко над една трета от капитала на дружеството.
През пролетта ДЕИ и компанията "Митилинеос Енерджи енд Металс" (MYTILINEOS Energy & Metals) подписаха рамково споразумение за разработването и изграждането на пакет от фотоволтаични инсталации с инсталирана мощност до 2000 мегавата в Италия, България, Хърватия и Румъния.
На 12 април гръцката държавна телевизия ЕРТ съобщи, цитирана от БТА, че споразумението се отнася до около 90 фотоволтаични парка в Италия (503 мегавата), Румъния (516 мегавата), България (500 мегавата) и Хърватия (445 мегавата), които се намират в различни етапи на развитие.
"Митилинеос" поема проектирането и изграждането на обектите, които ще бъдат придобити от холдинга ДЕИ едновременно с присъединяването им към електроенергийните мрежи на съответните страни.
В съобщението се казва, че споразумението е важен момент за енергийния преход, защото инсталациите за "зелена" енергия ще могат да покрият нуждите на 320 хиляди домакинства и да спестят 3,4 млн. тона въглеродни емисии.
С разширяването на присъствието си в Югоизточна Европа ДЕИ се стреми да използва различните метеорологични условия в съответните страни. Целта на холдинга е да има общо 8,9 гигавата инсталирани мощности от възобновяеми енергийни източници.
След увеличаването на капитала на ДЕИ през 2021 г. гръцката държава остана с дял от малко над 34 процента в националната електрическа компания.