Преодоляване на различията: Устойчива свързаност с Гърция и Румъния
Икономическото сътрудничество между трите страни има потенциал да подобри развитието на региона
Във времена на военни конфликти, икономическа нестабилност, политически напрежения и културни различия, взаимоотношенията и свързаността между нациите са изключително важни. За България установяването на устойчиви отношения с нейните съседи Гърция и Румъния е ключово за създаване на стабилност в региона. Трите държави имат богата история и култура, споделяйки общи корени и традиции. През годините обаче политическите и икономическите различия са довели до разделения и огромна пропаст между тези нации.
Икономическото сътрудничество между България, Гърция и Румъния има потенциал да подобри развитието на региона чрез създаването на търговски връзки, общи инфраструктурни проекти и инвестиции. Всичко това може да допринесе за създаването на работни места и да помогне на трите страни по пътя към зелената трансформация и постигане на целите им за въглеродна неутралност.
Съвместни проекти в Югоизточна Европа
През януари тази година енергийните министри на България, Гърция и Румъния подписаха в Атина меморандум за развитие на серия от инициативи, които ще помогнат за развитието на региона. Трите страни се ангажираха да си сътрудничат в подготовката на съвместни трансгранични проекти в областта на офшорната вятърна енергия, водород от възобновяеми енергийни източници и инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства.
България, Гърция и Румъния планират обща инициатива за проучване и развитие на устойчиво използване на офшорния вятърен потенциал в Черно и Егейско море.
Научи за предизвикателствата и възможностите от зеления преход - Green Transition Forum 4.0 >>
Трите страни също така обявиха плановете си да кандидатстват съвместно за трансграничен статут на ВЕИ в рамките на текущата покана по Механизма за свързване на Европа. Обмисля се и създаването на регионален клъстер за водород от възобновяеми енергийни източници с участието на правителствата, операторите на преносни системи и индустрията. Той ще разработи трансгранични проекти за стимулиране на ВЕИ, включително вятърна и слънчева енергия, интегрирането ѝ в система за производство на нискоемисионен и възобновяем водород за енергийния, индустриалния и транспортния сектор.
Декларацията предвижда и разработването на инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства.
Предизвикателства
Въпреки потенциала за сътрудничество и развитие, осъществяването на съвместни проекти между България, Гърция и Румъния се сблъсква с някои предизвикателства, които могат да забавят реализацията им. Нестабилната политическа обстановка в България и недостатъчните финансови ресурси и ограничените бюджети на трите страни са част от тях. Дълготрайните административни процедури и бюрократичните пречки също могат да затруднят стартирането и изпълнението на съвместни проекти.
Преодоляването на тези предизвикателства изисква сериозен ангажимент и тясно сътрудничество, както и ефективно управление и координация. Това може да бъде постигнато единствено чрез добро структуриране на процесите, изграждане на доверие и насърчаване на открит диалог между трите страни.
Срещата на върха "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" ще се проведе от 26 до 28 юни. От конферентните сцени в Sofia Event Center ще говорят представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, ще проведат ключовия разговор за утрешния свят.
Бъди част от разговора за по-зелено бъдеще >>
Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.
Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.
НАЙ
Казахстанската "КазМунайГаз" с оферта за покупката на "Лукойл Нефтохим"
Новото решение на Съда на ЕС е победа за частните болници в България
Най-малко 10 български технологични стартъпи ще получат шанс да стъпят на пазара в САЩ
Законът за приходите и разходите мина единодушно през бюджетната комисия
Казахстанската "КазМунайГаз" с оферта за покупката на "Лукойл Нефтохим"
Най-малко 10 български технологични стартъпи ще получат шанс да стъпят на пазара в САЩ
Китай диктува пазара: Mercedes, VW и BMW готвят отговор
Новото решение на Съда на ЕС е победа за частните болници в България