Асоциацията на европейската електроенергийна индустрия - Юроелектрик, заяви, че застава твърдо зад премахването на остарелите бариери с цел подобряване свързаността на реките и призова за балансиран подход без ограничения за производство на възобновяема енергия.

В официална позиция, енергийният сектор коментира представения от ЕК Регламент за възстановяване на природата, според чийто разпоредби е необходимо възстановяване на 25 000 км свободно течащи реки или премахване на съществен процент (...%) от съществуващите речни бариери. От Юролектрик смятат, че това е постижимо без да се застрашава съществуването на хидроенергийния сектор. Юроелектрик се позовава на проучване, извършено по проекта AMBER1, според което от общо над 1 милион бариери в европейските реки, значителна част са остарели и предназначението им не е свързано с производство на хидроенергия. По-малко от 10% от всички бариери се използват за производство на електроенергия. По данни на вторите Планове за управление на речните басейни 34 % от реките в ЕС са засегнати от нарушена хидроморфология, но само при 6% от тях е в резултат на производство на хидроенергия. Това е и причината Юроелектрик да застават зад идеята за подобряване свързаността на реките, но настояват съществуващите бариери, които се използват за производство на хидроенергия да бъдат оставени извън обхвата на Регламента за възстановяване на природата.

Позицията на Асоциация "Хидроенергия", обединяваща стратегическите инвеститори в производството на енергия от водноелектрически централи, напълно съвпада с тази на европейските им колеги и те неведнъж са настоявали за изготвяне на регистър и картиране на наличните бариери, които нямат конкретно предназначение и последващо премахване на тези съоръжения.

Според представителите на асоциацията, в българските речни корита има огромен брой неизползваеми, стари и с неизяснен произход бариери, които оказват влияние върху екосистемите и изкривяват цялостната картина за въздействието на възобновяемите енергийни източници върху природата.

3eNews