В Европа е възможно да бъдат построени около 5 GW мощности от малки модулни реактори до средата на 2035 година. Това прогнозира генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби през тази седмица. На конференция в Милано той сподели мнението си, че общият инсталиран капацитет в крайна сметка ще зависи от регулаторните одобрения и бизнес съображенията, предаде специализираното издание Montel.

Пречките за изграждане на ММР включват тежки регулаторни изисквания, свързани с безопасността и управлението на отпадъците, и по-високи разходи за MWh в сравнение с традиционните големи ядрени блокове.

"Когато избирате малки реактори, но се сблъсквате със същите разпоредби за сигурност, трябва да разпределите разходите за сигурност върху по-малко MWh", увеличавайки единичната цена, уточни Руби. Въпреки че ядрената енергия е обещаващ източник на базова енергия и привлича големи технологични инвестиции, Руби подчерта важността на запазването на перспективите за ММР.

"Нека си припомним, че през периода ще видим 1500 GW нови ВЕИ мощности", припомни специалистът. Докато делът на ядрената енергетика в енергийния микс е намалял в сравнение с възобновяемите енергийни източници и природния газ в цяла Европа през последните десетилетия, нарастващото признание за ролята на индустрията в нисковъглеродното производство засили подкрепата конкретно за този вид технология.

Какви са плановете на страните из Европа?

Няколко европейски държави напредват в плановете си за ММР, като естонската Fermi Energia се стреми да пусне два блока с мощност 600 MW до 2036 г. Италианската Edison си е поставила за цел да включи в мрежата първия си реактор с мощност 340 MW до 2035 г., последван от втори блок през 2040 г.

Литва също проучва ММР технологията в опит да намали вноса на електроенергия, с потенциално използване на рециклирано гориво от изведената от експлоатация ядрена централа в Игналина.

Франция, Швеция, Испания, Швейцария, Финландия, Белгия и България все още разчитат силно на ядрената енергия. Някои страни, включително и нашата, работят в посока на изграждане на нови конвенционални ядрени блокове от поколение III+. Полша също гледа към строителството на първите си ядрени съоръжения.

Според Европейската комисия SMR могат също да играят ключова роля за намаляване на емисиите в трудни за декарбонизиране сектори като транспорта, химическата и стоманодобивната промишленост, а и да спомагат при централизираното отопление на градовете.

В момента само Китай и Русия са успели да изградят успешно и да включат в експлоатация свои малки модулни реактори.

Iberdrola: Ядрената енергетика може да бъде решение за центровете за данни в Европа

Ядрената енергия може да предостави "решението" за европейските ютилити компании, които искат да доставят на технологичните гиганти нужната енергия за управление на енергоемките центрове за данни в региона. Това заявиха от испанската фирма Iberdrola.

Атомното производство може да доставя енергия 24/7, както се изисква от центровете за данни, каза изпълнителният председател на компанията Игнасио Санчес Галан по време на конферентен разговор с анализатори, за да представи резултатите на фирмата за периода януари-септември.

Технологичните гиганти са показали известен "апетит" към ядрената енергия като част от усилията си да осигурят дългосрочните си нужди от електроенергия, уточни той.

Забележките на Галан дойдоха, след като миналата седмица Amazon сключи три сделки за осигуряване на доставки от малки модулни реактори (SMR) в САЩ, като част от плановете си за декарбонизация до 2040 г.

Удължаване на живота на блоковете

Удължаването на живота на съществуващите реактори в Европа беше "технически" възможно и нямаше "никаква причина" правителствата да блокират този процес, смята още Галан. Припомняме, че всички ядрени централи в Испания трябваше да затворят до 2035 г. Другият вариант беше изграждането на ММР, но технологията все още е в пилотен етап, припомни експертът.

Понастоящем малки блокове далеч не са решение за широкомащабно производство, но "вероятно" ще могат да доставят по-големи обеми енергия до края на десетилетието, добави той