Изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е един от основните приоритети в работата на настоящето правителство. Уверени сме, че в тясно сътрудничество с нашите американски партньори от Уестингхаус ще успеем да следваме приетия с решение на Народното събрание 18 декември 2023 г. график за изграждане на 7-ми блок. Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на срещата си във Вашингтон с Рита Люис - председател на борда на директорите и президент на Ексим Банк, цитиран в съобщение на Министерството на енергетиката.

Експортно-импортната банка на Съединените американски щати (EXIM Bank) е официалната агенция за експортно кредитиране на САЩ. Тя е независима агенция, чиято мисия е да подкрепя американските компании в развитието на местни и международни проекти. Съгласно предварителния график по цитираното решение на Народното събрание, в срок до 30 юли 2025 г. следва да завършат преговорите за осигуряване на външно финансиране с финансиращи институции за изграждане на нови ядрени мощности.

Финансиране от Ексим банк

Президентът на Ексим банк потвърди приоритетността за финансиране на проекта в България. По думите на Рита Люис банката ще стартира действия на оперативно ниво, за да бъде осигурено финансиране, съгласно графика на парламента. "Разчитаме на опита и експертизата на Експортно-импортната банка на Съединените американски щати, за да бъде изграден 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" в заложените срокове. Уверен съм, че с присъединяването на банка от ранга на Ексим в проекта, той ще е още по-привлекателен и за други финансиращи институции", подчерта министър Малинов. По време на разговора бяха набелязани необходимите стъпки за ускоряване на процеса по финансиране.

Енергийният министър и президентът на банката обсъдиха също развитието на възобновяемите източници и батериите като технология за съхранение на енергия. "Българската страна работи активно в тази сфера, за да отговорим адекватно на бъдещите предизвикателства в развитието на енергийния отрасъл. Увеличава се необходимостта от навлизане на системи за съхранение на енергия, които ще позволят стабилност и предвидимост на енергията, произведена от възобновяеми източници", подчерта Малинов.

Новите ядрени мощности и US ядрено гориво

Владимир Малинов обсъди напредъка по ключовите проекти за нови ядрени мощности в България и по време на първото заседание на Управляващия комитет по Междуправителственото споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и ядрената програма за граждански цели на България, съобщи Министерството на енергетиката. Сред другите дискутирани теми бяха диверсификацията на свежо и съхранението на отработено ядрено гориво, както и перспективите за използване на малки модулни реактори за успешен и своевременен отговор на предизвикателствата, свързани с декарбонизацията и енергийната сигурност. Това бяха сред основните теми на 

Заседанието се проведе в Департамента по енергетика на САЩ във Вашингтон, където министърът на енергетиката Владимир Малинов е на работно посещение. В Управляващия комитет участва и изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" Петьо Иванов. От американска страна в заседанието участва помощник-секретарят по международните въпроси в Департамента по енергетиката на САЩ Андрю Лайт.

"Сътрудничеството ни с Вашингтон е ключово за развитие на ядрения отрасъл у нас и за постигане на целите, свързани с отговорното използване на ядрената енергия, задоволяването на нуждите от чиста енергия, поддържането на високо равнище на опазване на околната среда", подчерта Владимир Малинов по време на заседанието на Управляващия комитет за изграждане на нови ядрени мощности.

"България желае ядрената й програма да продължи да отговаря на най-високите стандарти за ядрена безопасност, сигурност, надеждност и ефективност. Страната ни има сериозен интерес от използването на експертизата на правителствените експерти, регулаторните органи и ядрената индустрия на САЩ при поддържането на тази цел", заяви още Малинов.

Основна тема на първото заседание на Управляващия комитет бе необходимостта от навременна реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност у нас с технология AP1000. През април приключи изпълнението на договора за предоставяне на услуги за първоначални инженерингови дейности и проектиране за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с изпълнител Уестингхаус. Това дава възможност на проектната компания "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" да изготви процедура за избор на изпълнител и провеждане на преговори за осигуряване на заемно финансиране по проекта, стана ясно по време на заседанието.

По отношение на финансирането на проекта министър Малинов припомни, че съгласно решение на Народното събрание от 18 декември 2023 г. приходите от продажбата на оборудването за проекта АЕЦ "Белене" трябва да бъдат използвани единствено за изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Обсъден бе и въпросът за сътрудничество между страните в процеса по управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, които се получават в резултат от дейността на централата.

От американска страна бе представен и опитът в разработването и използването на малки модулни реактори. По думите на министър Малинов в дългосрочен план за България би представлявало интерес да използва и тази технология за производство на чиста енергия.

Като пример за вече постигната диверсификация в дългосрочен план за българската атомна централа Владимир Малинов изтъкна стратегическото значение на вече доставените първи количества свежо ядрено гориво, произведено от Уестингхаус за АЕЦ "Козлодуй". "Предстои в рамките на провеждащия се в момента планов годишен ремонт на 5-и блок на централата да бъдат заредени първите 43 касети с американско гориво", допълни той.

Владимир Малинов и Андрю Лайт бяха категорични, че двете страни ще продължат да надграждат отличното си сътрудничество с цел гарантиране на енергийната сигурност в региона.