Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ "Белене", което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ "Козлодуй".

Това стана с 60 гласа "въздържал се" (52 от ГЕРБ-СДС и 8 от "Продължаваме промяната" - "Демократична България"), 31 гласа "против" (15 от "Продължаваме промяната" - "Демократична България", 16 от ДПС) и 69 - "за" (35 от "Възраждане", 14 от ИТН, по един от ГЕРБ-СДС и от ПП-ДБ, 7 от БСП, 11 от народните представители, нечленуващи в никоя парламентарна група). 

Вносители на проекторешението са депутати от парламентарната група на "Има такъв народ". С текста се предлагаше министърът на енергетиката да предприеме необходимите действия, свързани с ускоряване на анализа, който еднозначно да определи дали е приложимо и възможно да се използват парогенераторите от АЕЦ "Белене" за АЕЦ "Козлодуй".

Това решение по никакъв начин не противоречи на решението, което е предложено от Делян Добрев за удължаване на преговорите с Украйна със 180 дни, отбеляза вносителят Павела Митова от "Има такъв народ". Тя настоя, че в "Белене" има осем парогенератора и апелира депутатите от "БСП за България" да се върнат в зала и да гласуват.

В хода на дискусията пръв Драгомир Стойнев от "БСП за България" заяви подкрепа за така направеното предложение от Павела Митова. "Нека да вземем стратегическо решение за българската енергетика. Ако се даде това оборудване, ние ще направим една огромна грешка", настоя депутатът, цитиран от БТА.

Стойчев коментира, че войната в Украйна е изключително динамична и попита как точно ще стане това строителство на два нови ядрени блока в Украйна. "Как тези блокове няма да бъдат засегнати от войната. Не е ли по-добре да задържим преговорите, не е ли по-добре да си оставим част от това оборудване", попита Стойнев и изтъкна, че от писмо на АЕЦ "Козлодуй" става ясно, че парогенераторите от АЕЦ "Белене" са съвместими с тези от "Козлодуй".

Даниел Проданов от "Възраждане" също повдигна въпроса за внесения проект на решение, предложен от ГЕРБ-СДС, който е за удължаване на срока на преговорите с Украйна за продажбата на оборудване от АЕЦ "Белене". Драгомир Стойнев му отговори, че от левицата ще гласуват "против" подобно предложение.

Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната - Демократична България" коментира, че това решение за тях се явява частен случай на това, което са предложили преди време от "БСП за България".

От "Възраждане" също заявиха подкрепа за предложението на ИТН. Ивелин Първанов каза, че България има два напълно състоятелни проекта и тези два проекта трябва да бъдат реализирани. Втора атомна централа има пълно право на съществуване. Това е наша собственост, наше оборудване, платено от българските данъкоплатци, от българския бюджет. Това е наша собственост, която не бива да харизваме на никого, каза Първанов.

Нечленуващата в парламентарна група Красимира Катинчарова отново постави въпроса за изграждането на проекта АЕЦ "Белене". Нека спрем това престъпно за България решение да си продаваме парогенераторите на държава във война, каза тя. Вие проявявате криминална безотговорност спрямо енергийното бъдеще на България, обърна се Катинчарова към председателя на енергийната комисия Делян Добрев.