Проф. Дарон Аджемоглу: Икономистът, който променя правилата на бъдещето
На 17 юни един от най-влиятелните икономисти в света ще изнесе в София публична лекция на тема „Кой ще притежава бъдещето?“
Обратно в новинатаКоментари - Проф. Дарон Аджемоглу: Икономистът, който променя правилата на бъдещето | Бизнес.dir.bg
Коментари
Почти е стигнал до същността на моята идея за глобалното комунистическо общество, но още трябва да поработи. Всепак този фес е американец, а там марксистката икономическа теория е игнорирана. Нямат кадри които да я преподават, освен проф. Уолф. Аз одавна написах как трябва да е, но не можах да намеря начина как да стане. Биологията доминира над съзнанието. Масата от ората искат да ядът и да са ибат и само това ги интересува.
се сетих за една култова снимка в "Защо нациите се провалят..." Корейският полуостров от космоса нощем. Южна Корея цяла сияе в светлини, а в Страната на чучхе -- едно мъничко бледо петънце където е Пхенян. Те така те с чучхе и мъглицата между ушичките
и не само; откакто марксизмът излиза от мода се появяват безброй крипто-комунистически "идеологии", отхвърлящи примАта на държавата над икономиката. В целия спектър. От крайно "леви"... ето един по-долу говори за чучхе, явно без капчица понятие; амчи тя на думи е краен антагонист на държавата (човекът център на вселената, народните маси като единствен източник на вся и всьо и пр. бля-бля), а на практика неограничена наследствена монархия... до крайно "десни". Отговорът е очевиден. Признаеш ли примАта на политиката, признаваш и че ДЕМОКРАТИЧНАТА държава може по ЕВОЛЮЦИОНЕН ПЪТ да реши икономическите и социални противоречия. Във възможната степен, разбира се. Което и става в 19-те социални държави. Към които и ние уж се стремим вече 35 години докато все повече се отдаалечаваме. Затова им трябват измишльотинките за различни от държавата движещи сили.
Със софистиката не ти се получава. Със седмото си чувство проявявам непоносимост към юмруци, червени байряци и зелени чорапи. Все пак, живяла съм през тоталитаризма и имам защитни реакции.
нещо си е лесно. Трудно е да разбираш станалото и ставащото. Нищо лично, така са огромното мнозинство. Десетилетията пропаганда и невежство не прощават никому
по-долу за кое е първо: яйц... упс, политиката или икономиката, всъщност очертава и главния принос на Аджемоглу и Робинсън: връщат спора за политиката и икономиката към научната му основа. Политиката (държавата, институциите.), преди всичко, останалото са следствия. Бе земете поне разгърнете книгите им, казват го хиляда пъти :)
и общество е покана да изграждаме е лекцията, а каква ДЪРЖАВА От нея, от политическите институции започва всичко и Аджемоглу и Робинсън го казват изрчино и повтарят
и икономиката, и обществото са следствия, "кръгове" както ги наричат авторите. Няма да попречи също и малко по-обрано с дитирамбите. Обидни са за самите автори и книгите им. Нямат нужда... Принципът за "инклузивните" политически институции по техния термин е още от Монтескьо.
Икономиката е базата, политиката е надстройката. "Четѝ, говедарче!" - Ив. Вазов