Bloomberg: Кризата на вятърната енергия спъва световната зелена цел
Извън Китай, който e най-големият пазар в света, инсталирането на вятърни паркове може да спадне тази година
На преговорите за климата COP28 в Дубай миналата година лидери от повече от 130 нации се съгласиха да утроят капацитета за възобновяема енергия до края на десетилетието. Това беше едно от малкото осезаеми споразумения на годишната среща и цел, която е от решаващо значение за намаляване на зависимостта от изкопаемите горива, които причиняват изменението на климата.
Въпреки че целта остава постижима, настоящите темпове на разгръщане на чиста енергия не са достатъчни и пускането на вятърни турбини изостава, според доклад на Международната агенция за възобновяема енергия IRENA, цитиран от агенция Bloomberg.
"Един от големите проблеми тук е вятърът", каза Оливър Меткалф, ръководител на изследването на вятъра в BloombergNEF. "Бавният темп на развитие на вятъра се отразява на ефикасността на тази цел за утрояване на възобновяемите енергийни източници."
Преди десетилетие годишните слънчеви и вятърни инсталации бяха безпроблемни, а след това слънчевата енергия скочи далеч напред, тъй като огромните инвестиции в производствен капацитет от страна на лидерите в индустрията в Китай намалиха цените на панелите.
Въпреки че глобалният вятърен капацитет почти се е удвоил през последните пет години, слънчевата енергия се е увеличила повече от три пъти. И тенденцията ще продължи. Прогнозите са, че соларните инсталации ще скочат с 34% през 2024 г., в сравнение с 5% увеличение за вятъра, според BNEF. А извън Китай, който e най-големият пазар в света, инсталирането на вятърни паркове всъщност дори може леко да спадне тази година.
Съществуват значителни затруднения във вятърната индустрия, като недостатъчни доставки на оборудване, липса на капацитет на електрическата мрежа и проблеми с разрешителните, според Свен Утермьолен, ръководител на офшорния вятърен бизнес в германската RWE AG.
"Има положителни признаци по отношение на офшорната индустрия - пазарът реагира - но времето за изпълнение е дълго при офшорния вятър и положителните стъпки отнемат няколко години, за да се проточат и да имат ефект", каза Утермьолен.
До 2030 г. BNEF прогнозира, че слънчевата енергия ще достигне над 90% от капацитета, който е необходим, за да постави света на път за достигане на нетни нулеви емисии до 2050 г. Вятърът ще достигне само около 77% от необходимата стойност до същата дата.
Политиците и привържениците на чистата енергия често групират слънчевата и вятърната енергия заедно като близнаци, но двете технологии са различни. Разликите могат да се допълват. Вятърът често е най-силен през зимата, когато слънцето е оскъдно и турбините работят повече часове в годината. Това може да помогне на страните да ограничат необходимостта от връщане към природен газ или въглища.