Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) излезе с отворено писмо до властта като призова за спешни мерки относно високите цени на електроенергията в България. За да бъде подкрепена българската икономика и запазена българската индустрия е наложително да бъде приета от Министерски съвет Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти.

Това написаха от АОБР в писмо до инстутициите относно екстремните цени на електрическата енергия и възстановяване на механизма за компенсиране на цените, предаде БТА.

Оттам посочват, че на пазарния сегмент "Ден напред" постигнатата цена на електрическата енергия за ден на доставка 15 юли е 373,82 лева за мегаватчас (MWh), или най-високата от началото на месеца. Освен това самият юли е най-скъпият от началото на годината със средна цена за периода 1-15 юли от 249,15 лв./MWh За сравнение, следващият най-скъп месец през настоящата година е юни с цена от 191,52 лв./MWh.

От асоциацията допълват, че за първата половина на месеца България е с четвъртата най-висока цена в Европейския съюз. Понастоящем по-скъпа е електроенергията само в Унгария (272,24 лв./MWh), Румъния (266,99 лв./MWh) и Гърция (251,25 лв./MWh). Цената в България е 2 пъти по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти по-висока от тази в Германия, 2,2 пъти по-висока от тази в Нидерландия, 2,3 пъти по-висока от тази в Австрия и 3,2 пъти по-висока от тази във Франция, пишат в писмото още от АОБР.

Оттам допълват, че вечерните часове са изключително скъпи с цени в диапазона 600 - 1000 лв./MWh, a за 15 юли надхвърлят 1100 лв./MWh.

Според Асоциацията на организациите на българските работодатели, причините за тази конюнктура могат да се търсят в съчетание от фактори, като:

  • дефицит на електроенергия на някои от регионалните пазари (Унгария, Румъния),
  • намалени междусистемни преносни капацитети между страните в Югоизточна Европа,
  • износ на значителни количества електроенергия от региона към Украйна,
  • високи температури и недостиг на воден ресурс в региона, както и
  • непланов престой на АЕЦ "Козлодуй", макар че включването на 6-и енергоблок засега не оказва положителен ценови ефект.

"Тези фактори, са извън контрола на пазарните участници, особено на потребителите. Въпреки това българският бизнес за пореден път е принуден да заплаща колосални цени на електрическата енергия и то в условия на спад на поръчките, 17 поредни месеца срив в промишленото производство и общо забавяне на икономическия ръст. Тези събития се развиват на фона на проблеми с бюджетния дефицит и рискуват да подхранят нови инфлационни процеси.

Цени на електроенергията сред най-високите в Европейския съюз са пагубни за конкурентоспособността на българските икономика и индустрия както в рамките на ЕС, така и на трети пазари. През изминалите няколко години индустрията в страната претърпя енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ. Конкурентоспособността ѝ е подложена на допълнителен натиск от обстоятелството, че България е външна граница на Европейския съюз. Промишлеността в страната оцеля благодарение на компенсациите за цените на електрическата енергия, покриващи разликите между пазарната цена и стойността от 200 лв./MWh", пишат още в писмото от Асоциацията на организациите на българските работодатели.


Борсовият "Ден напред"

При средна цена от 467,02 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред" след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка (18 юли).

Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 444,04 лв. за мегаватчас. Това означава, че токът за българския бизнес за утре ще е по-скъп с 5,18 процента в сравнение с цената му с ден на доставка за днес.

Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре e 408,35 лв. за мегаватчас. Извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 525,69 лв. за мегаватчас.