Амбициозната цел на "ТоталЕнерджис": Нулеви нетни емисии до 2050-а
Изпълнителният директор на компанията Ив Льо Стънф участва в дискусията "Енергийната сигурност на страните от региона", част от Green Week 2023
"Ако открием голямо находище на природен газ в България, това ще бъде повратна точка с оглед на енергийната сигурност в региона и ще гарантира по-плавния зелен преход на страната" - това изтъкна Управителят на "ТоталЕнерджис ЕП България" Ив Лю Стънф в рамките на дискусията "Енергийна сигурност на страните от региона", част от Green Week 2023 - най-мащабният регионален форум за Зелената трансформация, иновациите и индустриите на утрешния ден, организиран от Dir.bg и 3E-news.
В духа на разговора за енергийната сигурност, експертът започна с това, че войната в Украйна е разкрила няколко важни неща:
- на първо място това, че енергията е много важен, ключов ресурс, макар често да забравяме за него;
- взаимозависимостта на държавите, по отношение на енергийните пазари;
- сигурността на доставките и цените на енергията са толкова важни, колкото и бързата декарбонизация.
"Изправени сме пред общото предизвикателство да преминем успешно през този енергиен преход, като същевременно гарантираме енергийна сигурност за потребителите и за всички заинтересовани страни, ограничавайки социалната цена на прехода", коментира Ив Лю Стънф.
Амбициозни, но постижими цели пред "ТоталЕнерджис"
В хода на дискусията за "Енергийната сигурност на страните от региона" Лю Стънф даде за пример това, че от чисто нефтена и газова компания "ТоталЕнерджис" се е превърнала в глобална мултиенергийна компания с амбицията да доставя надеждна, достъпна и все по-устойчива енергия за своите клиенти.
Той наблегна, че като компания, която се е занимавала основно с нефт и газ, за "ТоталЕнерджис" постигането на нулеви нетни емисии е доста сериозно предизвикателство. "Но ние сме решени към 2050 г., заедно с обществото, да го постигнем", категоричен е Ив Лю Стънф.
Той подчерта, че този преход се крепи на няколко стълба.
"Един от тях е да развиваме и да увеличаваме производството на газ, тъй като вярваме, че газът е най-доброто преходно гориво, което осезаемо да замени производството на електроенергия от въглища. Това ще бъде така през следващото десетилетие, та дори и до 2050 г.", обясни управителят на "ТоталЕнерджис ЕП България".
Относно пазарната позиция на компанията в газовия сектор, Лю Стънф уточни, че тя е третият играч в бизнеса с Втечнен природен газ (ВПГ) в света и номер едно износител на втечнен газ от САЩ. С това компанията е допринесла значително за енергийната сигурност на Европа през последните месеци.
"Инсталирахме мощности за регазификация в Германия и Франция, като последната е все още в процес на разработка. Доставихме и втечнен газ на региона (в Гърция и в Турция), част от който стигна до България", подчерта експертът.
Друг стълб, на който се опира "ТоталЕнерджис", е развитието на производство на електроенергия от възобновяеми източници.
"Към края на 2022 г. инсталираните ни мощности са 17 гигавата в глобален мащаб и амбициозният ни план е да достигнем 30 гигавата до 2025 г. Имаме амбиция и да сме един от лидерите в енергийния преход и да сме сред петте водещи играчи в областта на възобновяемата енергия до 2030 г."
По отношение ролята на компанията в сектора на възобновяемата енергия в региона, "ТоталЕнерджис" вече има доста активна дейност в Гърция в сферата на вятърните и соларните паркове.
"В България сме в процес на окончателно придобиване на Новенергия - фирма, която оперира два малки соларни парка от 15 мегавата. Разглеждаме и други проекти за възобновяеми енергийни мощности в страната като плановете ни са сериозни и имаме капацитет за изпълнение и на големи проекти. Това, което представлява интерес за нас, е да разработим т. нар. PPA (Power Purchase Agreements) с индустриални партньори. Също така в регионален план следим възможностите за офшорни вятърни паркове в България и Румъния".
Ив Лю Стънф говори и по темата за проучване и добив на газ в региона. "Като производител на газ, ние сме част от компаниите, които работят в Азербайджан. Първата фаза на големия проект Абшерон, който осъществяваме там, е насочена изключително към местния пазар на Азербайджан, но преди края на десетилетието следващата фаза на разработка на находище Абшерон следва да подпомогне преноса на азерски газ и до Европа", подчерта той.
Що се отнася до проучването за нефт и газ, компанията ни присъства стабилно и в България. "Ние сме оператор на блок "Хан Аспарух" в Черно море от 10 г. и работим активно за вземане на решение за прокарване на нов проучвателен сондаж за газ през следващата година. Ако открием голямо находище на газ в България, това ще бъде повратна точка с оглед на енергийната сигурност в региона и ще гарантира по-плавния преход на България и, разбира се, по-сериозни местни ресурси за страната", изтъкна Лю Стънф.
Според него наскоро откритите газови находища в черноморската част на Турция, подобно на това в Румъния, дават големи надежди за морските проучвания в България.
"През последните 18 месеца наблюдаваме как енергийният преход и енергийната сигурност са взаимосвързани теми, които трябва да бъдат разглеждани заедно. Националните или регионалните пътни карти за енергиен преход трябва да бъдат тясно свързани с енергийната сигурност. Отправната точка за такива пътни карти трябва да бъдат собствените енергийни ресурси и съществуващата енергийна инфраструктура на всяка страна. Те трябва да поставят ясна цел, която да бъде икономически жизнеспособна за потребителите и индустриалните играчи. Като голяма енергийна компания, изцяло ангажирана с енергийния преход и амбицията за нулеви нетни емисии до 2050 г., и като участник в енергийната сигурност на Европа, ние бихме приветствали добре дефинирана регионална пътна карта за енергиен преход, както и ясна и стабилна регулаторна и законодателна рамка", заключи той.
Визитка
Ив Лю Стънф е Управител на ТоталЕнерджис ЕП България и подпомагащ дейностите на филиалите на ТоталЕнерджис в в Азербайджан и Холандия.
Той работи за TotalEnergies от 25 години. Като геолог е заемал различни позиции в областта на изследванията, развитието и операциите. Участвал е и в няколко проекта за развитие в Аржентина, Либия, Индонезия, Виетнам и Малайзия.
Между 2015 г. и 2020 г., като главен дигитален директор на подразделението TotalEnergies Exploration & Production, той разработва и ръководи важнипроекти и сътрудничества в областта на изкуствения интелект и други цифрови технологии.
Ив Лю Стънф е завършил физика в Ecole Normale Supérieure в Париж и има докторска степен по геофизика от Калифорнийския университет Бъркли, САЩ.
НАЙ
България може да спре транзита на руски газ за Сърбия
Сръбският обрат на Олаф Шолц
ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена
Американската търговска камара е против предложените допълнителен данък за минната индустрия
България може да спре транзита на руски газ за Сърбия
Финансовото министерство на САЩ преведе 20 млрд. долара заем за Украйна по механизма на Световната банка
ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена
Представител на компанията: BETL ни въвеждаше в заблуда