Коментари - Жилищните заеми нарастват рекордно с над 3 млрд. лв. за година | business.dir.bg
назад

Жилищните заеми нарастват рекордно с над 3 млрд. лв. за година

За същия период българските семейства са спестили близо 7,2 млрд. лв.

Обратно в новината
| Редактор : Надежда Христова

Коментари - Жилищните заеми нарастват рекордно с над 3 млрд. лв. за година | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

После банките ще станат най-големите собственици на недвижимо имущество.

Българите стават 5 милиона през 2040 (след около 16-17 години, според ВАША статия), обаче сега се взимат 20-30 годишни ипотеки. Неспирен балон, кой ще живее в 2-3 милиона празни жилища след съвсем немного време? Тук дори и мигрантите гледат да не се задържат, само транзит.

Историята не познава случай така наречените fiat money да оцелеят дълго. Може би и на сегашните им идва краят. А хората търсят нещо сигурно срещу труда си. А в краткосрочен план дали имотите ще се обезценят или парите - ще видим.

На банките оборотната им стока са пари. Те нямат нито ресурса, нито желанието да мениджират жилища. Ще продават на всякаква загуба, само и само да се отърват.

После що имало балон при имотити и дали имало, дъл нямало... Има не, ами... Пък сичко живо се заробва за тухли и киреч, че ще свършат и ше ги спаси от инфлацията, нъле... В държава, която е точно България, нъле

Ключовото изречение в статията: "най-голям ръст има при големите депозити със суми над 500 хил. лв., докато хората с най-малки влогове са принудени да теглят от спестяванията си" Това означава, че "българските семейства са спестили 7,2 млрд. лв." въобще не е вярно. Тия милиарди са ги спестили онези с големите сметки. Колко български семейства имат над половин милион в една сметка?

Много добре . Ще ги видим скоро. Банки пълни с имоти , който никой не иска... Лошото е че пак на нас ще натрапят да ги спасяваме . Познато нали ?

на банките не им пука. Ако пазара се срине продават ти имота на загуба а останалите пари им ги дължиш. Бахториш цял живот за банката после.

Докато има хора, като теб, които предпочитат да живеят под наем, ще има и кой да ми изплаща кредита за новия апартамент в който живея .

В София от 15 до 40 процента от жилишната площ в момента не се обитава.

има квартали на София където покупката на имот си е чиста загуба. В центъра цените ще растат силно, по периферията ще намаляват.

Познавам лично хора, озовали се в такова положение - няма вече апартамент, но пък продължават да плащат ипотечния кредит...

Уж все пари нямаме...все ни е скъпо...

нямат ве бастун, не четеш ли, само кредити, а депозитите са на крадци , нараснали са предимно тия над 500к бахти хората

Желаещите да вземат жилищен кредит, са много повече от това което банките отпускат. Но поради редица причини, те ме се квалифицират за кредит. Когато банките започнат да отпускат заеми на сушю и пушю, тогава ще имаме проблем. Но банките си научиха урока от САЩ от 2008 година, и сега се спазват някакви правила. И това с намаляването на населението въобще не трябва да притеснява никого. Ние българите се стопяваме но други идват. Тази плодородна и красива земя няма да остане без хора. Въпросът е, какви.

как какви, кафяви. Англичанките ги наричат "шоколадови", някои много им се радват....

Това е 100% вярно . Можехме докато все още сме мнозинство и управляваме тази държава да изберем хората с които искаме да живеем, но за съжаление на политиците не им пука, те са заети в кражби.

от 15 до 40 разликата е съществена. Освен това трябва да сме наясно приблизително колко от "празните" са декларирани като такива а се дават под наем без данъци. И колко е % на пренаселените жилища, само така ще имаме пълна картина

Когато има инфлация, се купуват имоти.

Много милиарди, много нули...скоро ще има деноминация-10 левчета за сал 1 евро....и да пием по една студена вода

Тъпото си е тъпо! Тръгнали да купуват, след като инфлацията ехееее откога вече беше на лице. Аз си купих апартамент още преди година и половина на лихва 2%, която плащам на банка в Германия. Всеки българин може да си отвори сметка в банка в Европейския съюз. А тъпото сега е трънало при най-високи лихви да купува. После реве, че няма пари.

То точно тези дето нямат пари най-много харчат. Тези дето имат си правят сметката. Тези дето нямат в момента в който му хрумне някоя глупост и е изтеглил кредит. После ще пискат какви лоши били банките, как ги ограбвали... сякаш някой ги е бил по главата да живеят на кредит.

Не живея под наем.

За това можем да благодарим на нашите "безценни" политици и на силното банково лоби в България. В щатите познат взе ипотечен кредит за къща. По едно време остана без работа и не можеше да го плаща. Банката в този случай има право само да му вземе имота и да го вкарат в регистър на лошите платци за няколко години, но НЕ ДЪЛЖИ нищо повече. В Булгарише им се позволява на банките да ти продадат ипотекирания имот, че и ако имаш още нещо друго директно да сложат ръка и върху него, т.е. риска си е изцяло за кредитополучателя.

Има огромна разлика от това- да си отвориш сметка в германска банка и същата тази банка,да ти даде ипотечен кредит! Така, че по -кротко с драсканиците!

За къде ще растат тепърва, бре...

Ами точно обратното! Имоти се купуват преди информация! Един имот, който преди информацията е струвал 100 000 лева,сега е минимум 220 000 ! Личи си, колко разбираш!

*Инфлация

Няма такова нещо в САЩ за къщите и апартаментите - там само търговските имоти са така, че те са единственото обезпечение, независимо на каква цена ги продаде банката. При жилищните имоти дължиш разликата като поп, ако е отрицателна. За тоя твоя, явно самоучаститето му, т.нар. downpayment, е било достатъчно и банката не е продала къщата му на загуба.

Горките хора,Бог да им помага.Чакат ги трудно времена

Малко обяснение: Всеки лев, който банката дава на някой на кредит, влиза в сметката на друг като депозит. Когато се увеличи кредитирането, нормално се увеличават и депозитите. Кредитите са обача с много по-високи лихви, което води до задлъжнялост на населението. Депозитите пък са за хора и фирми в определени сектори което е банкова хранилка за определени хора и фирми в държавата Например строителство 20% от всички кредити, всеки път когато задлъжняло държавно предприятие (като Топлофикация София, или БДЖ или Пощите) вземе кредит парите потъват по сметки на фирми на "свои хора" обвързани с обществени поръчки. Те продължават да дебелеят, докато предприятията потъват. Та е това е "розовата" картинка на "богата" България

Няма такова нещо. Още преди т.нар. стерс тестове, всички банки си създадоха скрити и явни дъщерни "брокерски" дружества, които "купиха" имотите, с които банките се бяха набълбукали, естествено с "кредити" от същите тези банки. Поради естеството на пазара и на простия народ, тези им "брокери" са печеливши и банките проформа изглеждат стабилни.

Значи Гошо теглил кредит за 20-30 години, обаче да не се притеснявал, щели да стават лоши кредитите и да не може да го изплаща след само 2 години. Т.е. само 2 години Гошо ще е спокоен за кредита, след това следващите 20-30 години ще агонизира? Браво! На това му се вика светло бъдеще. Всички напред към кредитите. Кой банков кретен написа този анализ бе?

Прав си, но не съм взел ипотечен кредит, а частен! До 75 бона ти го дават без да им мигне окото. Тъй че, по-кротко, когато не знаеш.

Куле, замисли се! Може би, Гошо си е направил сметката!?!?! Вероятно има прилични доходи и е решил да направи тази стъпка, вместо да дава пари за наем! Но ти, който си на минималната заплата, няма, как да разбереш Гошо! :)

държавата трябва да започне да строи жилища. сигурно половината германци живеят в държавни, общински жилища. в англия държавата ще строи 1 милион жилища. във франция е същото. в америка има страшно много социални жилища.

Абе я не се излагай! Хвана рейса,отиде до Германия,влезе в първата банка и те ти казаха " на,вземи тези 75 бона" ! Хайде тези ги разправяй в село на бабите!

Ех, какво да правят хора на минимална заплата като мен. Абе каква минмална бе. Направо съм и под минималната. Официално де. Щото то никой не се замисля за разликата между имуществото и минималната ми заплата тук.

Бягай да си вземеш боза и баничка - на вересия! Имотния пазар го остави на другите! Нали имаш наследствена барака! Какво ти пука!

В България има огромен процент празни жилища. Само вдигането на данъчната им оценка към някакви реални стойности, ще доведе до скок на данъците им. Съответно и повече приходи за общините. А хората, които си държат парите в празен апартамент ще се замислят, дали пък да не го дадат под наем. Тогава ще се сблъскат с още една неприятна действителност - наемите в момента са повече от предлагането и за да се класираш, ще трябва да подбиваш. И тук идва въпросът, който ще е интересен. Как хем вълкът сит и хем агнето цяло. Няма как. Тези апартаменти само като излязат на пазара под наем или продажба, след вдигането на данъците им, ще са достатъчни за цялото население. В България има презастрояване. Има огромно количество празна жилищна площ, за която не се плащат никакви данъци. Няма нужда да се строят нови. Имаме огромен излишък неизползвана жилищна площ, която седи празна и никой не плаща данъци за нея, но иска общината да му поддържа път, тротоари, осветление, водоснабдяване до нея.

Само дето на Запад, в тези общински жилища настаняват... предимно "бежанци". Я, виж кво стана на изборите в Холандия сега и заради тази им политика държавата да обгрижва като писани яйца новопристигналите обогатители.

Нямам нищо наследствено. Всичко е обрано по технологията мижим да те лъжем.

Апартаментите като цяло са пасив, а не актив. Това не са търговски имоти. Обаче и Кокорковата схема с данъците не е вариант, щото всеки лев даден на общината или на администрацията е потрошен или откраднат.

Българите сме спестовни и не взимаме кредити. И аз и жена сме чиновници в общината и имаме 2 деца, изплащаме ипотека, но знаем как да бюджетираме и всеки месец спестяваме по 3 хиляди лева. Моята заплата като експерт е 2200 лева, нейната 1700 лева, но се оправяме перфектно.

Start, апартаментите са пасив, но и данъчно бреме навсякъде. В Западна Европа има сериозни регулации по темата с имотите. Именно за да не са пасив, ами актив, този пазар сериозно се регулира с данъци. Това да имаш имот е данъчно бреме. Целта е да нсе балонизира сектора с празни имоти, в които хората си държат парите и да изкривяват пазара. Така един сериозен данък те кара да мислиш малко по-рационално и от пасив, го превръща в актив. Тук имаме презастрояване и балон от празни апартаменти. В Западна Европа има също изкривяване на цените, но там е от липсата на жилищна площ. И скока на цените е от реалният им недостиг, а не от презастрояването им и седенето им празни. Затова и за спукване на балон там не може да се говори. Там балона има друга същност. Той няма как да гръмне, когато не е като тък въздух под налягане. Разбира се, внимава се с разрешителни за застрояване, защото крупното застрояване там и нова жилищна площ ще удари по целият сектор. И така. Двата имотни пазара - тук и на Запад, са съществено различни. Балонизирането при едните е свръх застрояване и въздух под налягане от празни кутийки, там е свръх търсене и липса на жилищна площ.

Вас трудоустроените на държавна работа не ви коментираме, щото много добре ви знаем. То, половината народ "работи" държавна работа и все повече мераклии за топло местенце има. Да не падаме от Марс, че да нямаме преки и косвени впечатления какво и колко "работите" по общини, министерства, агенции, комисии, учреждения и т.н. Работа, която може да върши един човек е разхвърляна върху петима и пак не се справят. Както общините трудоустройват мангалите да обикалят на тълпи с метли и бензинови духалки и да "метат" улиците и общинските площи. Нещо, което машина може да върши качествено и по-евтино го вършат армия мангали некачествено и скъпо, но за сметка на това общината си отглежда електорат, а безработицата се поддържа ниска.

Сривът на имотния пазар в САЩ вече започна. Разликата е, че за разлика от там, тук ние пари не печатаме. Изводите оставям на вас.

Бройлерите правят така - доживотен кредит за апартамент в Софията и се завират да робуват в някое офис стайче.

Като гледам, май не си много наясно със ситуацията, както тук, така и на Запад. От години вече жилищните имоти ще са чист пасив за дребните рентиери и цаката не е в данъците, ами в нормативната база за т.нар. енергийна ефективност. Ще даваш под наем, ли? Я да видим паспорта и енергийния клас на имотчето. Опа, сега без клас В, а скоро и без клас А няма да можеш да го отдаваш под наем. Да ти обяснявам ли как се постигат тези класове, особено ако не са заложени още при първоначалното проектиране, както е при почти всички жилища? С повече пари, отколкото имотът пазарно струва, т.е. никак. За капак, сертификацията е със давностен срок и подлежи на подновяване, а междувременно изискванията се повишават, т.е. става порочен кръг. Нашите наредби 5, 7 и т.н. даже още се ядват, докато на Запад вече се задава страхотия. Те и тук си правят устата и да обвържат данъците с енергийните класове, т.е. пак да наказват дребните собственици, както винаги е било и ще бъде. Така че, ако не си голям инвестиционен фонд, стой далече от жилищните имоти, иначе ще ревеш като рентиерите по двете американски крайбрежия и по Западна Европа вече. Данъци, наредби, енергийна ефективност, спасяване на планетата и прочее шашми, а всъщност идеята не е за достъпни жилища, а за окончателно смачкване на средната класа и на частната собственост. Пък адепти като теб приветстват повишаването на данъците, защото това бил ефективен механизъм за решаване на някакви проблеми. Още Рейгън е казал, че най-страшното изречение, което човек може да чуе е "Ние сме от държавната администрация и сме дошли да ви решим проблемите".

Пропуснал си да кажеш, че масово гледат да се уредят на държавна службичка. От поне десет години го наблюдавам този стремеж, а навремето беше едва ли не срамно да висиш на държавна работа.