Коментари - „За” и „Против” плоския данък 10 години по-късно | business.dir.bg
назад

„За” и „Против” плоския данък 10 години по-късно

Синдикалист и бивш министър на различни позиции за този начин на данъчно облагане на доходите

Обратно в новината
| Редактор : Красимир Тодоров

Коментари - „За” и „Против” плоския данък 10 години по-късно | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

В тази игра няма "справедливо" и "несправедливо". Прогресивният данък се е доказал във всички развити страни, което е показателно, и въпреки което никой не е обеднял или е престанал да бъде милионер или милиардер. Например, директорката на фонд "Доверие" си пише 2 000 000 лв. годишна заплата, която взима от нашите осигуровки. Откъде накъде? Една стръмна скала на данък общ доход ще направи безмислени такива заплати.

две забравени неще които са по важни! детскет добавки за всички деца и семейно -подоходно облагане за работещите родители!!!

Нашите синдика винаги искат точно това, което искат финансовият министър и властта като цяло. По-големи данъци, по-големи осигуровки, по-големи заплати, от които да се удържат данъци и осигуровки. Т.е. искат повече пари да се удържат от работещите, за да отиват повече пари в бюджета и да има повече за крадене от управляващата в момента клика.

Чети и слушай преди да ръсиш глупости. Предлаганата таблица прави така, че при над 3000 лева заплата ще се събират повече данъци и осигуровки.

и какво получиха гражданите срещу внесените данъци ? 500 000 служителя със заплати над средната ,не внасящи осигуровки и данъци , като изключим ДДС , но и при него е организирано изчезването му , празна здравна каса , празни социално осигурителни фондове , постоянно ритане през глезените за да работят без пари и безкрайни поводи за ГЛОБИ за да се подържа реда , да ви е.......... та и на държавата и на боклуците дето сте ги изтъпанчили да лъжат хората

Справедливост е субективно понятие. Аз смятам, че е справедливо ако изкарвам 5 бона заплата да плащам 5 пъти повече данък от някой, който изхарва хиляда лева. Не искам да плащам колкото него, нали? А защо той иска да плащам 10 пъти повече, т.е. данъка ми да е 20% например, а на него 10%? Съвсем отделен въпрос е, че много удобно пред простолюдието се изкарват тези, че така ще се "ударят" богатите. Лееееко се спестява факта, че собствениците на бизнес, на имоти, тарикати и мутри ДАНЪЦИ ВЪРХУ ДОХОДА СИ И БЕЗ ТОВА не плащат. И се наказват кои - кадърните и работливите, дето взимат 3-4-5 хил.лв. заплата, защото си дават зор да учат и да бачкат. Те ли са богатите? Тях ли наказваме?

Ми това е едната страна на нещата. Само че по белия свят е точно така - с по високите заплати плащат 20%, точно защото са учили, и са кадърни, и са работливи и никой не смята че това е несправедливо, а напротив. Всички собственици плащат 10% данък печалба и 5 % дивидент, което е над 15 % данък. Разбира се не плащат осигуровки върху тези пари. То затова и осигуровките са с горна граница.

Спорът е малко излишен. Едните мислят по един начин, другите - по друг. Кой е крив и кой прав ще си покаже когато другите вземат властта. Аргументът "какво би било, ако..." е просто надприказване. Факт обаче е, че с ниски и средни заплати (които биха спечелили от прогресивния данък) са наемните работници и служители. Тези, които биха изгубили - мениджърите са тези, които определят размера и начина на формиране на заплатите. Те имат и възможността да "трансформират" своите възнаграждения като фирмени разходи, които само те да ползват. Другояче казано те имат възможност да крият част от приходите си, така че да не плащат примерно 20 или 25% данък, а да товарят фирмените разходи. В края на краищата те ще разполагат със същите пари, но за сметка на фирмата, а приходите за държавата ще се намалеят заради увеличените фирмени разходи и намаления данък печалба. Изобщо, според мен, най-сериозния аргумент за деклариране на реалните заплати е падането на тавана на осигуровките при премахване тавана на пенсиите. Но сегашната неяснота за принципа на формиране на бъдещите пенсии допълнително демотивират взимащите добри пари да плащат пълни осигуровки. Пенсионното осигуряване сега не е никакво осигуряване, а един обикновен данък! Плащаш едни пари без да знаеш какво ще получиш след 15, 20 или 30 години.

"Другарката" говори това което са и казали да говори или това което искат да чуят тези чийто интереси твърди че защитава. Ако не дай си боже, дойдат на власт хора които мислят като "другарката" то първо трябва да чуем сериозни аргументи, да кажат каква ще е скалата на облагане и да кажат също какво ще става корпоративното облагане. Преди подоходния данък и корпоративния бяха доста близки, а сега "другарите" говорят само за единия от тях. Понеже може би аз ще съм един от засегнатите от въвеждането на прогресивна скала на подоходно облагане мога да кажа, че това няма да е стимул за обявяване на реалните доходи на засегнатите хора. За мен са чист популизъм приказки от сорта "богатите да плащат повече" и "богатите не плащат осигуровки". 10 процента са си десет процента! Когато вземаш официално заплата над максималния осигурителен доход ти си плащаш всички осигуровки върху този доход. Може би "другарката" иска да няма и максимален осигурителен доход?! Накратко - за мен плоския данък работи, защото ако беше предишната скала на облагане или примерната такава на БСП никога не бих декларирал реалния си доход (не е невъзможно)! А това щеше да значи по-малко платен ДОД и осигуровки от тези които плащам сега.

Не зная кого наричате другарката. Според мене другарят там и ситният Ники Василев - оплете конците като министър и НИЩО не направи - дори на улиците не успя да сложи назписи на английски език. А Григорова е от Подкрепа, което НЕ СЕ СВЪРЗВА с другарите. Както винаги пишат хора, които хал хабер си нямат от данъчно облагане, предприемачество и жизнен стандарт. ЖАЛКО! Не сте ми интересни.

"Другарката" нарекоха госпожата от профсъюза коментиращите преди мен. Не съм коментирал за да Ви е интересно. Не разбрах и какво не ми е ясно, но пък съм спокоен че си имате хал хабер!

А не е ли редно да има необлагаем минимум? След данъци и такси всеки месец имаме в джоба 700 лв. Значи аз работя за да презивявам, даже и заеми вземам да платя сметки. Съсипахте ни, без мечти заспивам без мечти се събуждам

Ако плоският данък беше полезен за държавата и икономиката, защо всички РАЗВИТИ държави използват прогресивен данък? Плоският данък се въвежда от РАЗВИВАЩИ се икономики и то временно с цел привличане на инвестиции. Той облагодетелства богатите и е в ущърб на бедните. Но ако този данък се комбинира с висока корупция във властимащите, и липса на квалифицирана работна ръка, никой инвеститор няма да дойде (както се случи в БГ). Защото какво го грее инвеститора, че данъците били ниски, като той не може да изкара продукция, на която да ѝ плаща данъка. Прости неща, ама сложни за някои да ги анализира, защото така им е по-удобно.

А защо развитите държави допускат на тяхна територия да има офшорни зони?Справка :Холандия,Великобритания,Сащ,Швейцария.

На никого от вас ли не му идва на ум, че САМО В НАЙ-БЕДНАТА ЕС държава има плосък данък, въведен от плоския Станишев, когато беше шеф на БСП и я срути? Само на вас ли не ви минава през ума, че нашата данъчна система натовари нискодоходните групи и разтовари ЕДРИЯ олигархичен бизнес? Само на вас ли не ви минава през уча, че е безумие да нямаме необлагаем доход? Само на вас ли не ви минава през ума, че чуждите инвестиции намаляха 10 пъти по времето на управлението на ГЕРБ и ако досега крадяха от европейските фондове, бъдещето е доста мрачно за икономиката на БГ?

Хайде и ти помисли малко. Колкото барон Мюнхаузен може да се изтегли от блатото, дърпайки се за косата, толкова и бедната държава може забогатее, като вдига данъците на тая или оная група. Богат човек и богата държава са две различни понятия. Богата държава има там, където богатите хора се облагат с малки данъци. Богатата държава е продукт на това, че е осигурила условия на хората в нея да забогатяват. Човек забогатява, когато работи, печели и заделя част от заработеното за себе си, а не когато държавата идва и му прибира половината. Също така, ако си беден и с пробити обуща, ако ще на богатите да им направят данъците 100%, държавата пак няма да ти купи нови обувки.

Другарката сериозно ли си мисли, че човек получаващ 3000 лв заплата е богат?!? Разбирам да има скала, но тя трябва да започва над 10 000 лв. Преди това за всички еднаъв процент 10 и това е. Човек се е трудул, учил работил за да изкарва тези пари и разни синдикални лидерчета се надпреварват да му ги вземат, вместо да ги защитават от държавата!!! Тъна в недоумение що за синдикат би искал работници и служители да плащат повече данъци!! Лудост някаква!!

Ами при официална средна заплата около 1000 лв има логика получаващите повече от двойно средната да се облагат с по-висока ставка и да има съответно необлагаем минимум. Плоският данък роди една прослойка от около 10-15 % от населението, които при всяко събиране на повече от 2 почивни дни се устремяват към наши и чужди курорти и задръстват магистрали и гранични КПП-та. При прогресивно облагане същите просто ще пропускат може би пътуването за един-два празника. А необлагаемият минимум от 500 лв, за едно семейство с двама работещи на ниски заплати означава едни спестени 1200 лв годишно. Ако това са хора, които 20 г. не са виждали море, ще могат да си го позволят за примерно седмица.

Ако питаш мен, двамата работещи на ниски заплати, които зорлем спестяват 1200 лева годишно и ги издухват на морето, е доста глупаво. Далеч по-умно ми се струва да ги обложа с по-голям данък, за да може като остареят, да им давам по-големи пенсии? Виждаш ли колко абсурдно се получава, когато определяш размера на данъците, гледайки кой как си харчи "излишните" пари? Вместо да си задаваме въпроса защо събираме данъци и какъв ефект се стремим да постигнем с тяхното разходваме, почваме да се бъзикаме с някакви разтегливи размисли на тема "кому колко пари да оставим да си харчи".

след 10 години този разговор е безсмислен, защото богатите и бедните вече са на светлинни години едни от други, защитниците на данъка са от страната на бедните и са много заслепени да не кажа заблудени да не виждат че те също са под чертата на богатството и просперитета по принцип

Праивлно сте усетили. 95 % от българите не могат да се нарекат богати и това значи, че данъкът от 10 % данък общ доход на практика е справедлив. Останалите 5 % плащат съвсем друг вид данъци и тях това не ги бърка изобщо. Техните пари са от фиермена дейност и плащат данък печалба и данък дивидент!!!