Коментари - Втората пенсия не може да е по-малка от 40 лева | business.dir.bg
назад

Втората пенсия не може да е по-малка от 40 лева

Жените ще започнат да получават тези пари през 2012 година, а мъжете-през 2024 година

Обратно в новината
| Редактор : Красимир Тодоров

Коментари - Втората пенсия не може да е по-малка от 40 лева | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Първите, които ще получат допълнително тези пари, ще се пенсионират през 2012 година В НОИ и времето ли могат да връщат назад.Браво,след като в 2018 г., можеш да се пенсионираш през 2012 г.

аз като си внасям еднакви вноски за първа и втора пенсия ще получавам например първа задължителна пнсия 500 лева,а втора доброволна 50 лева,я да ми кажете тогава кой ми краде доброволните вноски

Да ви пикам на пенсионно осигуряване, а и не само на него!

Девет пенсионни фонда.Събиране на осиг.вноски от 2000 г по 2% и 5% върху дохода.1% за издръжка на фондовете,т.е за паразитите,хрантутници,навързали се във фондовете..Събрани до момента над 8 млрд.лева.ОСЕМНАДСЕТ ГОДИНИ ПРИКАЗКИ,ЛАКЪРДИИ,ЛЪЖИ,ОБЕЩАНИЯ,СВЕТЛО БЪДЕЩЕ И НАКРАЯ ....38 ЛВ. ПЕНСИЯ.Браво,държавата е била винаги съучастник на т.нар.частни пенсионни фондове.И като са частни,защо са и задължителни,а?

за нищо ги нямате....дето 2012...там и 2021 нали.... Капо ББ сте, милион горе милиард долу...

Браво, браво, вземате на хората парите и толкоз, нищо не давате.... защо изобщо е това задължително доброволно, ха-ха, какъв е този израз? Да се премахне, само който иска да внася. Не ви е срам!

Ехааа, чакам, чакам да видя новите втора и трета пенсия... от колко стотинки ще са? Или както при ППФ, ББойко ще опрости краденото от фондовете и пак държавата ще дава някакви мизерни пенсии? Към 2021 г липсващите реални пари в ЧПФ ще гонят 20-тина млрд лв!!!! Надяват се при повишените заплати и от там по-големи постъпления от родените слез 1959 г....с парите на младите щаранчета да платят на старите жертви.... ще видим. До момента ББойко е откраднал от моята пенсия 24500 лв!!!!

Искам си моите пари СЕГА, а не някога , в неясното бъдеще.

Абе това толкова пари се окрадоха в тази страна, че почвам да си мисля дали Дубай не е неква нова България...

Печатна грешка е. Но наистина от 2012 г трябваше първите категорийни пенсии да се плащат от ППФ! Парите ги нямаше, ББойко им опрости откраднатото и НОИ изплаща и сега категорийните пенсии! Същото ще стане и 2022 г с пенсиите от УПФ. Там липсата ще гони 20-тина млрд лв! Това колко КТБ-та са?

процента удръжки за двете пенсии не е еднакъв!

Въобще нищо не ти е ясно! Ще получаваш толкова колкото си внесъл

бе хора,а не умувайте

Парите не са твои!!!! Това са 28% от задължителната пенсионна вноска, които държавата даде на частници да си ги харчат..... ЗДПО- задължително допълнително пенсионно осигуряване- 28% от пенсионната вноска. ДДПО- допълнително доброволно пенсионно осигуряване- това е ако си внасяш пари от заплатата, това са твоите пари... или каквото е останало от тях!

Та през 2012 или през 2021? Освен буквите дето са 30 и числата ли не познаваме?

Първо, вноските ти за държавна и втора пенсия не са еднакви. От общата ти вноска (17.8% от дохода) за държавна пенсия се удържат 12.8%, а за допълнителна - 5%. Разлика два пъти и половина. Второ, размерът на държавната пенсия не е съобразен с личните ти вноски (за разлика от втората пенсия), а се определя по популистка методика. Трето, за да се изплащат държавните пенсии в настоящия им размер, държавата дотира около 50% от пенсията през вноски от бюджета, т.е. от ДОД, ДДС и т.н. данъчни приходи. Всичките тези обстоятелства заедно водят до очевидната разлика между размера на държавната пенсия в момента и прогнозната втора пенсия. Без обаче да отчитат факта, че държавният пенсионен фонд разчита изцяло на приходи от работещите и заради демографските фактори ще фалира след не повече от 15-20 г. Идеята на задължителното допълнително пенсионно осигуряване по модела, който изготви Иван Нейчев по време на правителството на ОДС 2000-2001 г. беше вноските по индивидуални партиди да нарастват като процентно изражение постепенно за сметка на вноските за държавна пенсия. Т.е. постепенно пенсионерите да преминат от социализиран към индивидуализиран пенсионно осигурителен модел в рамките на 15-20 г. Но докъде заради тъпащината на следващите правителства, започвайки още с това на Височеството и мин. Шулева, докъде заради променящата се демографска картина постепенно този модел беше напълно изоставен. Истината е, че освен ако не стане някое чудо, никой българин на възраст под 45 години няма да получи държавна пенсия като се пенсионира на 67-70 г., а просто няма как с 5% спестявания (от които самият пенсионен фонд изяжда 2% под формата на такси) да се постигне прилична сума от втората пенсия. Така че сме прее%ани отвсякъде, да не си мислите нещо различно :) Или спестявайте, или се гответе да вирнете петалата три месеца след като се пенсионирате.

Май нещо не схващам. Някой ще се осигурява на минимума,с презумцията "да бе, я ги взема тия пари я не,що да им ги давам", друг на максимума, защото не е в сивата икономика и накрая, със същата тази максимална осигуровка,ще попълваме дупките,за да докараме някакви пари,на ония, първите тарикати

Че е печатна,печатна грешка е,просто реших с коментара си да събудя редактора да я оправи.Но не би

"Жените ще започнат да получават тези пари през 2012 година, а мъжете-през 2024 година" Шъ крий пари от 2012 още... Шъ я пребия довечеръ

Напротив, коментарът му е съвсем коректен. Деветте пенсионни фонда си клатят мъдете. Събират такси за управление на активите и много не се пънат да осигуряват смислена доходност, понеже няма конкуренция. Преди месец някъде се публикуваха данни - доходността гравитира около 3.5%, а таксите които фондовете събират са кажи-речи 2%. Самите фондове, вместо да се поразмърдат малко, купуват предимно държавни ДЦК. Изобщо, един прекрасен перпетуум мобиле за фиска и за работещите във фонда, и едно голямо нищо за работещите...

Последно, 2012 или 2021 г. ?

казвам че внасям еднакво и на държава и на частник,така искам и затова така внасям,а вие веднага ме нападате че еди колко ми е вноската,аз ли знам колко е или вие,така че питам кой ми краде от вноските

И при минимума и при максимума осигуряването -държавно или частно е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.При държавното осигуряването е солидарно и средна пенсия - 330 лв.,а при частното осигураване,на партиди и средна пенсия...малко над 40 лв.А бе светло пенсионерско бъдеще ,другари и господа.

Доста си далеч от правилните числа! ДЗПО е 5% и то се дели м/у работодате 2.8% и работника 2.2%

Сите у парламенто да си купите по 40 свещи мърши нещастни

Има строги ограничения за инвестициите затова са предимно в ДКЦ. Таксата се събира еднократно от вноската, докато доходността след това се начислява ежедневно дори и след като започне да ти се изплаща пенсия!

Явно вие разполагате с данни които никой друг в държавата няма, на първо място какво ще стане през 2021 година, след това че в ЧПФ липсват 20 млрд. лева и то пак през 2021, но нищо не казвате за хиперинфлацията в държавата когато милиардите станаха милиони, милионите хиляди и хилядите станаха единици... Сиреч от 59-та година до сега все сме били във възход, никога е нямало сривове на борсата, нямало е хиперинфлация и т.н..Едно време си спомням как Станишката от трибуната на народното събрание на висок глас проповядваше че криза в България няма да има (2009г) когато цял свят я усети, но и не бива да ти се сърдим, явно от там математиката ти куца.

Ванка, малко сметката ти не е вярна. Първо фонодовете правят между 4-7% годишна доходност, съпостави я с доходността която ти дават банките в момента. Второ, ако им се разреши те ще правят и повече стига държавата да не ги "поущрява" да инвестират само в ДЦК сиреч когато на правителството им трябва нисколихвен "кредит" най-добре да пуснем малко ДЦК и да оставим фондовете да ги изкупят защото сме им го заложили като нискорискови инвестиции. Схващаш ли иронията. На трето място процентите за фонда не са 2% а 0.5% от вноската, но дори и с нея средната годишна доходност остава над 4%. Ако хората се интересуват малко повече къде са им парите и в какво инвестират фондовете ще е доста по-добре, разлика между 4% и 7% не е малка. За останалото съм съгласен, още повече с новата идея за мин. 40 лв от втора пенсия - сиреч и да се осигуряваш и да е се осигуряваш, поне 40 лв на месец ще вземеш. Ха сега познайте от къде ще дойдат тези 40 лв, от онези батки дето се осигуряват на максимума и се надяват на светлото бъдеще, същото както в НОИ със солидарността, пълна каша. За това ли имаме индивидуални партиди, за това ли ще правим фонд който да ги дотира хрантутниците дето нищо не са изработили, тези пари от бюджета ли ще се взимат или пак де изтупват чувала с брашното пък каквото падне.

се идентифицира на латиница.Осиг.вноски за пенсия и здраве са задължителни на съответен процент от изплатения ти доход,като работна заплата.Само самоосигуряващите се могат донякъде да си избират дохода и осигуряват на по-голям,ама на края има изравняване,годишно с декларация до максималния месечен осигурителен доход.Казва ти го един пенсионер ,работил в НОИ.Тези със високите доход и внесените вноски и те са ощетени,щото има таван на получаваната пенсия,а не на действителния определен размер пенсия.И на краставичар краставици недей продава.Имам 22 г. и 10 м. стаж в НОИ и ми са известни всички еквилибристики в пенсионната система със 108-те поправки в нормативните документи за 10 год.Така пиша защото и аз съм ощетен от пенсионната система,въпреки,че съм бил дългогодишен служител на НОИ и ми бяха ясни нещата.

Каква пенсия от 40 лева, бе тикви? Заврете си ги отзад!

"Таксата се събира еднократно от вноската, " Да бяха само еднократните такси (4% от всяка вноска) с мед да ги намажеш. Но отделно от това фондът си начислява и инвестиционна такса, която е процентно отчисление от цялата набрана сума и понастоящем е 0.9% годишно (с тенденция да намалява с по 0.1% в следващите 2 години). "строги ограничения за инвестициите" Именно, прекалено строги. И също така еднакви за абсолютно всички потребители на даден фонд. Затова твърдя, че държавата е съучастник. Във всички нормални страни осигуряващите се за пенсия се разделят на кохорти според възрастта. На по-младите имат по-високорисков профил с по-голяма доходност на част от инвестициите, а по-възрастните са с по-консервативен портфейл почти изцяло с парични инструменти. Ако човек е по-склонен да поема риск, може сам да си избере профила. Ако се страхува, може да си стои на консервативен портфейл. И има реална конкуренция между това, което фондовете обещават и постигат. Тук от всички вземаме едни пари, тва е.

Парите ги имаше, бяха във фондовете, всеки който имаше ППФ може да си ги види, въпроса е че към 2012г. парите бяха твърде малко за да стигнат за нещо. Тези пари на хората се изискаха от НОИ и бяха преведени там с цел правителството да може да изплаща пенсии на хората по ППФ а не фондовете. Това го знам защото вуйчо ми е работил в Кремиковци и се пенсионира по-рано. Недейте да си измисляте и да тровите формутие с вашите лични неразбирания само и само някой да ви е виновен. Нищо никой на никого не е опростил, четете закона и мислете.

фонодовете правят между 4-7% годишна доходност УУууу кой е този фонд, дето прави 7% годишна доходност, че веднага да се преместя в него? УПФ-то на Доверие, дето уж е най-голямо и не особено мутренско, за последната година имат отрицателна доходност по информация от собствения им сайт. 24% за последните 5 години (2013 - 2018) и 59.5% от началото на 2005 насам. 59.5% за 13 години са под 4% годишно! съпостави я с доходността която ти дават банките в момента. Аааа... извинявай!! Пари не се държат в банка за да се умножават, а за да се пазиш някой да не ти ги открадне и същевременно да се надяваш инфлацията да не ти изяде прекалено много от тях. Няма как да съпоставям доходност на банка и фонд, особено след като държавата не ми е дала право да избирам в банка или във фонд да си държа средствата по индивидуалната партида. Начинът, по който банките правят пари (като дават пари назаем) е различен от начина, по който пенсионните дружества са длъжни да правят пари (купуват дялове от предприятия и инкасират приходи от дивиденти, купуват и стопанисват недвижимости и т.н.) Второ, ако им се разреши те ще правят и повече стига държавата да не ги "поущрява" да инвестират само в ДЦК сиреч когато на правителството им трябва нисколихвен "кредит" най-добре да пуснем малко ДЦК и да оставим фондовете да ги изкупят защото сме им го заложили като нискорискови инвестиции. Схващаш ли иронията. Да, държавата е пълноправен съучастник във пенсионната понци схема. На трето място процентите за фонда не са 2% а 0.5% от вноската, но дори и с нея средната годишна доходност остава над 4%. Ако хората се интересуват малко повече къде са им парите и в какво инвестират фондовете ще е доста по-добре, разлика между 4% и 7% не е малка. Доверие ми прибира 4% еднократно от всяка месечна вноска и отделно от това ме сурвака с 0.9% годишно върху цялата сума под формата на "инвестиционна такса", независимо дали фондът е реализирал положителна доходност или не (и каква...). Таксите на другите фондове не знам какви са, но допускам че са много сходни (няма конкуренция...!!!!!)

Абе неграмотник, я научи смятане! 5% от осигурителния ДОХОД не е 5% от осигуровката. В НОИ отивот 72%, в УПФ отиват 28% от внесените ОСИГУРОВКИ! Благодарение на такива неграмотници тарикатите крадат!

Всеки, който може да се омита от частните фондове. Няма да видите нито лев. Парите са отдавна завлечени.

Бъркаш ме, чети внимателно и осмисли написаното от мен!

Паярите внесени в ЧПФ до момента са около 12 млрд лв. Когато ти подхвърлят някоя цифра по темата виж дали е да УПФ, ППФ, ДДПО или общо за ЧПФ! Убеден съм разбираш написаното.

парите са мои, защото са извън солидарния, пенсионен стълб, а че политиците го измислиха, за да се гушкат с милиарди и ние мълчахме, като овце , си сърбаме попарата 30 години, парите отдавна ги няма ..а ние продължаваме да си мълчим

"казвам че внасям еднакво и на държава и на частник,така искам и затова така внасям,а вие веднага ме нападате че еди колко ми е вноската,аз ли знам колко е или вие,така че питам кой ми краде от вноските" Какво искаш и какво може са две различни неща. За пенсионна осигуровка ти превеждаш едни 17.8% от своя брутен доход по сметка на НАП и около два месеца по-късно от тях НАП превежда 5% на избраното от теб пенсионно осигурително дружество. Няма искам тука! Няма как да платиш по-голяма вноска за ДЗПО отколкото държавата майка кърмилница е определила :) Така че или обясни как го постигаш това плащане по-равно (чрез ДДПО?) или не се шашкай като ти се обяснява, че говориш някакви странни работи... За да плащаш по равно на държава и на пенсионен фонд, трябва да се осигуряваш и за трета пенсия (ДДПО). Това ли искаш да кажеш, че правиш?

Пичове, това с контрол на инвестициите на ЧПФ падна преди 10-тина години. В момента държат акции на Мостстрой по цена 1 млн лв на АКЦИЯ, на фирми на ТИМ, там енемона, енергон... който балон се сетите, акциите са в ЧПФ! Когато трябва да ги продадат и да платят пенсиите.... ще разберете за какви цифри пиша!

Поклон, не съм работил в НОИ. В момента ми крадат по 550 лв всеки месец от пенсията с тавана. Представи си какви вноски са внасяни! А сега....

По нелепо нещо не бях чувал и чел.Това,че вноската по партидата на всеки осигурен в частния пенсионен фонд 72% отивала в НОИ,а 28% във фонда.Ти бордеро виждал ли си,разпределението по фондовете виждал ли си че ,меко казано говориш нелепости.И най елементарното.Ако НОИ взема 78% от вноската за какво ще я употреби НОИ и какво ще е за осигуренияОще по прост пример,високий.Отива осигурения в "Доверие" и се интересува за вноските си,защото може да начисли 5% върху месечната си заплата.Установява,че парите са по малко и пита"А къде ми са другите пари от вноската,в по-голямата си част" и служителката от "Доверие" казва" В НОИ върви,там е другата сума.Отива в НОИ и там му казват съвсем коректно,че с осигурителни вноски на частни пенсионни фондове НЕ СЕ ЗАНИМАВАТ.

Кви пенсии, КВИ 5 лева! След 2 години в БГ ще има само ДЕД..ВИЯ!

И кои ще каже дали тези фондове са ефективни или не???? Колко ще получават по 40лв? 19.8% пенсионни вноски 5% от тях е около 25%, ми то излиза по-добре да се прехвъркят парите в НОИ и ще има по-голяма пенсия.. 2.как ще се индексира тази втора пенсия???

Няна ктде да се ометеж, ....

Да видим ще познае ли някой кой ще е първия гръмал частен осигурителен пенсионен фонд-залагам на фонд създаден от бивши политици

Да, парите в ЧПФ под 10млрд. лв а тези за ДПФ не ги бройте защото повечето хора ги ползват като трамплин за лихви, от тях пенсия не чакайте. Та от това колко пари са вкарани в ЧПФ как разбрахте колко пари липсват???? и по какво формула екстраполирахте колко още ще липсват до 2021. Аз чета и разбирам прочетеното, а Вие?

Ти ми кажи ефективни ли са или не - в момента в пенсионните фондове има над 1 млрд лева повече от колкото са внесени вноски от НАП, отделно от това на клиенти като наследници и други са изплатени 900 млн., т.е. от 10млрд налични под 9 мрлд са вноски - останалото приход за клиентите.

Това именно е идеята на втората пенсия: - внасял на максимума - получава колкото е внесъл + лихвата - внасял на минимума - полуава колкото е внесъл + лихвата. Най-просто казано 40год.122600*0.05=62400 + някаква сложна лихва стават 90 000лв - и това разполагаш за пенсия. Другият, дето е за 40 години има само за 10 години вноски и то по 500лв ще има 5-10 000лв и с това ще разполага за пенсия. Никой на никого няма да дава или усреднява във втория стълб.

Доста хора разбират от пенсионната система в България но и много неистини се казват. За да сме коректни ще цитираме данни от НОИ и КФН. Ако някой има други данни моля да ги сподели: 1. На първо място има 3.7 млн. осигуряващи се но само 2.7 млн чакащи пенсия в НОИ - т.е. над 1 милион хора се губят. Това са хора които работят извън България и ще получат пенсия от друго място но не и от България. 2. Как са сметнали числото 40 лв е пълна мъгла - най-вероятно това е осреднена стойност, но за човек който ще получи 80 лв допълнителна пенсия и такъв от т.1 който ще вземе 0 лв ще се получи средно 40 лв. което е най-малкото съмнителна математика. Друга логика не виждам, но статистически е така защото средната пенсия за която се говори се получава между лицата които ще имат пенсия а не между тези които ще имат и тези които няма да имат. 3. Пенсия от ЧПФ се е събирала само 19 години, вместо 40 както беше заложено през 2000г. но под натиска на обществото и понеже търпението на хората с ниски пенсии се изчерпва налага да се стартира процеса по-рано. Не е правилно но така са решили управляващите. Такива промени никога не са в полза на самоподдържащата се система каквато трябва да е пенсионната. Предишния опит с хора с ППФ не даде желания резултат, парите бяха издърпани от ЧПФ и налети в НОИ, свършиха за има няма 6 месеца и сега хората са пак недоволни което е разбираемо, защото не отидоха за тези които са ги изработили а за солидарност. 4. Статистически се вижда и нещо друго, първите които ще взимат пенсия от ЧПФ са хора които нямат пълен стаж от 19 години за целия период на осигуряване, повечето са с 8-10 години. Нормално е такива хора да имат по-малко пари по партидата. С вдигане на възрастта след 1965-1970 се вижда че хората се осигуряват доста по-редовно и съответно имат повече пари по партидите и ще вземат по-висока пенсия с течение на времето. Дали ще е достатъчна е друг въпрос, но по данни на НОИ над 70% от хората са внасяли вноски отговарящи на суми между минимална и средна работна заплата. 5. Цитирания минимум от 40 лв пак изкривява действителността, излича че и да се осигуряваш и да не се осигуряваш пак има доза солидарност налагаща нов държавен фонд който да компенсира тези които са допринесли най-малко за общото благо. Малко прилича на нов НОИ но с по-скромен бюджет пак от работещи, данъци и такси.