ВЕЦ-овете са ключ към постигане на зелените цели: Какви са проектите
Водният потенциал у нас е сравнително добре използван, като се изключи река Дунав
Обратно в новинатаКоментари - ВЕЦ-овете са ключ към постигане на зелените цели: Какви са проектите | Бизнес.dir.bg
Коментари
Не си спомням да сме приемали "зелената сделка". Това, че някакви наднационални ка.ути са приели нещо си по никакъв начин не означава, че трябва да се спазва. Сами по себе си ВЕЦ-овете са добра технология, която просто трябва да допълва останалите в един балансиран микс. Брътвежите на "зелените" са интересни само за тях си.
1.Европейският енергиен съюз, приема своята рамкова стратегия в сферата на енергетиката на 25 февруари 2015 г., в която дефинира кои са възобновяемите енергийни източници. ВЕЦ са такива. Или за коментарите няма предмет за спор ! 2.Над 80% от работещите ВЕЦ в страната са построени до края на 70-те години на миналия век. Или, тези посочени в статията 80-100 години на работа на ВЕЦ са към края си. Оттук нататък какво правим ? Воднити турбини се модернизират на базата на системни и скъпи научни изледвания. Ако това не се вземе впредвид се закупуват морално остарели конструкции, на случаен подбор ! И така , какво правим ? 3.ВЕЦ имат недостатъци и това е въздействието върху околната среда. Но, това може да се контролира, за сравнение с АЕЦ (последният случай в Япония) или ТЕЦ, които доведоха до тотално променена политика в енергетиката за цял свят, наречена "зелена енергия". 4.Една МВЕЦ с мощност от около 100kW изисква първоначални инвестиции от около 10 млн. лева, които трябва да се възвърнат максимум до 10 години. Това е риск за цели фамилии, та дори и села. И този риск се поема !! Но, много от хората и фирмите, които взеха кредити с българска лихва не доживяха тези 10 и нагоре години. Защо не оценяваме предприемачеството на тези наши сънародници ?? За повече ви чакам на е-mail:trifont@abv.bg
ВЕЦ и язовир са различни неща. ВЕЦ може постоянно да се обновява. 10-100 години са за техниката, а тя лесно се обновява. Но най важните за системата - Чаира и Цангов камък са сравнително нови. Горна Арда е с капацитета на Чаира. А това значи че може месеци да осигуряват 1500-2000 МВт мощност. Ако се комбинират с ФЕЦ които денем могат да докарват 3-4-5-6000МВт, то системата ще е изключително стабилна и достатъчна с двата блока на АЕЦ Козлодуй и евентуален 3-ти блок там ще е допълнение достатъчно да захрани 3-4 милиона електромобила.
А кой държи вецовете в България? А кой ще папка от тях? Е там е истината. Ахмед Доган хидроинженера, Ковачки, Р. Овча. и други герои.
Неграмотни хорица, които си мислят, че са открили енергията от ВЕЦ-овете. Преди тях имаше специалисти, които добре знаеха какво правят. А ние още в 4 клас учехме, че електроенергията от водата е най-евтина, но за съжаление България е бедна на водни ресурси. Оказа се, че това е реалността. Ако имахме още 70 реки, но пълноводни през цялата година и още 400 язовира можеше да не строим ТЕЦ-ове. Но уви. И тази мантра със зелената енергия ще премине, но след нея ще сме по-бедни и ще сме на студено!
Байхуй и ти си от сеиджиите дето само сеир гледат, кат си толкова кадър дай да видим ти какво можеш да направиш. мислиш ли че всичката вода се използва на 100%, вода има предостатъчно, само че политци и кметове пречат, при бая ти Тошо немаше шест пет, ако пречиш Белене те зове и от там изхода е само с краката напред.
ВЕЦ-овете в беге-то често поставят в последните години въпроса режим на тока или режим на водата. За разнообразие , експлоатацията на ВЕЦ понякога спретва и някое наводнение, просто така , да не е много еднообразен пейзажа.
Но при достатъчно ФЕЦ дневните добиви могат да зареждат Чаира, Цангов камък и Горна Арда почти безплатно. Докато в момента заради високата цена на АЕЦ и ТЕЦ цената се надува двойно и повече, което е предпоставка да не се ползват почти и да се кара на самотек, без обратно изпомпване. А 1500-2000 МВт + Козлодуй 2100 + ВяЕЦ и малки ВЕЦ са достатъчни за нощната консумация. Дневната може да се покрива почти изцяло от ФЕЦ с достатъчно мощност от примерно 7-8 000 МВт и струващи по-малко от 30 милиарда лева +АЕЦ+ВяЕЦ+малки ВЕЦ
В статията автора сам казва, че по-голяма част от потенциала за ВЕЦ е вече усвоен и произвеждат до 220% от електричеството. Тогава не е ясно КАК ще се постигнат "зелените" цели?? От къде ще вземем останалите 80%??? А ако спрем въглищните централи??? А ако консумацията се повиши заради електроавтомобилите???
Като паднат нивата на реките какво правим с ВЕЦ-овете ? Ако са толкова добреи ВЕЦ-овете, хората защо правят АЕЦ и ТЕЦ ? Всъщност кой на този свят до сега е успял да създаде устойчива енергетика с възобновяеми източници ? Никой. Защо ?
що бе - аз съм съгласен, нека правят вецове на корем, колкото им душа иска! НО, с едно единствено условие - на изхода на реките ни от България! Щом могат и им стиска, нека се оправят с комшиите - мен ме не бърка. Нека видят те, че съм демократичен и разбран.
И при този модел има няколко съществени недостатъка: 1-Като енергетиката се базира на тези ВЕЦ, а годината е сушава какво правим. От батерии тока няма да стигне. 2-За да се пълнят язовирите преди ВЕЦ ще се изпускат всички преди тях. Справка водната криза в Перник и изпразненият яз.Студена за да се пълни следващият яз.Лобош на който има частна ВЕЦ. 3-Сигурно има и още за които не се сещам.
Перлите в короната на родната зелена енергетика са изграждането на ПАВЕЦ "Чаира" и на язовир "Цанков камък". Е, чакай де, нали Боко обяви "Цанков камък" за безмислен проект? И ако е скъп пътя от 22 км през планина и с тунели, какво да кажем за Боковите магистрали, които ги строи на равно а струват пет пъти повече?
А миграциите на рибите по течението на реките е унищожено завинаги....врцовете са екологична катастрофа
надали бъдещето е на каквито и да било мега-проекти- били тец, аец или сец... малки електроцентрали (дори мобилни микроцентрали) свързани в смарт- мрежи с контрол на преноса и съхранението е формулата на успеха.
Малките централи са за малки дребнави хора. Нищо не можещи, и не искащи. За вас Славейков написа: Не народ, а мърша! Дето нищо не иска да върши.
"Зелените цели" са чудесно нещо, но като се има предвид, че ВЕЦ-овете са единствено в ръцете на герб, дпс и комунистите, отново те ли ще държат тази дейност в ръцете си?
Хидроспециалиста г-н Доган какво мисли по въпроса?
а къде ще ловим риба и ще си почиваме
Кога нагоре има хора недоучени и некомпетентни, а не дай боже ималко крадливи и завистливи, тогава ние страдаме упорите, неотклонно и роболепно.Специално за ВЕЦ- овете! По данни на световни авторитети...... на Балканите има две държави,които могат да задоволяват своите енергийни потребности съ ВЕЦ- ове, щото са най богатите на води и не какви да е води , а буйни,като дедовците на сегашните българи.Това са Б и Х / в тях е и Сръбска/ и България.За да имаш ток няма нужда от въглища , атоми и т.н.- по принцип съм за атомната енергия.Съ ВЕЦ- ове се правят големи водни площи, рибка, цър пър, скари ,вилни селища и най важното- винаги имаш резерв от вода, която баба Ванга ще е по скъпа от златото.То и сега е по скъпа- една от причините за войните м/у арабески и юдеи е ВОДАТА.Ама, на кой да обясняваш, нещата са почти.........
След ВЕЦовете можете да забравите за истинска риба в реките...една от най-мразените от местните хора и природозащитниците "зелена" енергия в света...слънце все повече ще има...за мрачните дни батерии и вятър...успех!
Естествено, че медиите ще бухат в главите на матряла това, което ще даде най-много пара за краделитковците на ДС. Европа ще ни даде пари да сме независими и силни. Бахти наивниците сме. А тия нашите и майките си за комисионна ще продадат.
ЗЕЛЕНАТА ЕНЕРГИЯ Е МНОГО ПО-МАЛКО ОТ ЗЕЛЕНИТЕ ГЛАВИ! Всяко производство на енергия е свързано и с негативни явления. Въпроса е в процентното съотношение между ползите и вредите отнесено към единица получена енергия било то ВАТ, килоВАТ, мегаВАТ. За сега НАЙ-ЕВТИНАТА енергия е тази от атомните централи защото: 1. Вложеното количество гориво за единица енергия е най-малко и най-ефективно; 2. Отпадъчния продукт като количество е нищожно и е суровина за друго производство; 3. По време на производствения цикъл не се отделят вещества вредни за околната среда; 4. И още и още и още... Има и недостатъци, които пречат не лесното забогатяване на противниците (те и за това са противници) на тази технология, защото се изискват: 1. Средства за построяването; 2. Голям научен потенциал, който да действа независимо от политическите обстоятелства, което е и основен "недостатък"; 3. Стриктно изпълнение на технологията като в Козлодуй и на много места по света, а не като в Украйна (Чернобил);
Водата у нас непрекъснато намалява. Но за "бизнеса" не е проблем да остави хората жадни, ако това ще им донесе печалба
За съжаление в България нямаме условия за ВЕЦ . Нямаме големи реки . Иначе токът от ВЕЦ е най ефтин. А зелената енергия е самоцелна и не се зноае кой ще я плаща.
Както сме тръгнали и утре няма вода или вятър и слънце от къде ток?
Ей,журналя! Не всичко се прави за пари! Попрочетете малко преди да напишете това горе! В момента за съжаление няма алтернатива на АЕЦ !
ВЕЦ-овете са ключ към унищожаване на реките и природата, те са и ключ към скъпа вода и грабеж на водните ресурси. Зелените цели са измислена простотия от световните кукловоди.
На балканите всички сме първи, според хърватите първата в Европа и втора в света е тяхната ВЕЦ " ЯРУГА" 28 август 1895 открита на река Кърка.
"Оскъдният потенциал на водите у нас като цяло е важен фактор за създаването на ВЕЦ-овете." Как да разбираме този академичен израз? Моля пояснете за нас 80-%-вите!
ВЕЦ-овете са СМЪРТ за екосистемата на реките. Изобщо, ама изобщо НЕ са зелени! Да, възобновяеми източници са, но НЕ са зелени!