Важно е да се подобри достъпността до жилища за хората в Европа
Ако купувам инвестиционен имот бих предпочел той да бъде в големия град, обясни Федерико Науел Лазари, изпълнителен секретар на Build Europe
Build Europe разработва шаблони, чрез които всички строители да имат достъп до зелената таксономия на ЕС, обясни Федерико Науел Лазари, изпълнителен секретар на организацията
Build Europe е организацията, която събира над 30 000 национални представители на предприемачи в жилищното, ваканционното и инвестиционното строителство. Изпълнителният секретар на организацията Федерико Науел Лазари бе на посещение в България, за да обсъди с родните експерти проблемите с достъпността на жилищата у нас и в Европа.
Г-н Лазари, разкажете малко повече за инициативата G7 на вашата организация Build Europe. Тя бе подкрепена и от българските членове на Build Europe. Каква беше целта на тази инициатива и какви бяха резултатите от нея?
Инициативата започнахме още през 2022 г. след разговори с американската и канадската федерация за строителство по темата. Случайно успяхме да обсъдим и състоянието на жилищния сектор при тях. Това, което забелязахме е, че имаше определени тенденции при жилищата, които са сходни. Разбира се, американският пазар е много различен от европейския, но имаше определени близки тенденции.
Забелязахме, че достъпността на жилищата е проблем и в САЩ. Цените се покачваха там, въпреки че има по-малко данъци, но все пак се открояваха проблемите, особено в големите градове. Така че това, което искаме да направим, е да поставим в дневния ред на G7 темата за достъпността на жилищата в Европа. Искахме G7 да разгледа достъпността на жилищата като глобален приоритет, тъй като нуждата на гражданите от достъп до жилища с прилично качество и достъпни цени е от ключово значение според нас.
Разбира се, това е основна тема за всички нас.
Да, именно затова през юли миналата година организирахме международна конференция в Япония, в която се включиха експерти, както и президентите на всички наши федерации, най-вече от страните от G7. (повече по темата можете да намерите тук: https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_BRI(2023)747920 ).
Така че Обединеното кралство, Германия, Италия и Франция бяха там и това бе добър начин за нас да мотивираме националните правителства от страните от G7 да започнат да обсъждат как да осигурят достъпност на жилищата, дори на глобално ниво.
Защо е толкова важна темата за достъпните жилища?
Днес достъпността на жилищата е по-важна от всякога, защото по време на кризата с Covid-19 видяхме колко голяма е ролята на дома за хората и семействата.
И ако преди 2020 година в големите градове като София, Париж, Лондон, жилището беше просто място, където хората отиваха да спят и да прекарат известно време със семействата през уикенда, през тази конкретна година ситуацията се промени.
Домът стана мястото, където трябва да живеете, работите и където децата ви трябва да учат. Така жилищните нужди се промениха през последните няколко години.
Правителствата са тези, които "дават покрив" над главите на хората и те са тези, които знаят от какво имат нужда, или какво търсят хората. Това е социална роля, която играят строителните предприемачи и строителите. Аз смятам, че е много важно техният глас да бъде чут в България и в Европа.
Смятам, че е възможно да върнем достъпността на жилищата в нормални нива. Има възможни решения. И ние, като асоциация ще се опитаме да убедим европейските институции да работим заедно. Това е добре не само за гражданите, но и за околната среда. Защото ако увеличим предлагането на нови жилища, следвайки настоящите европейски разпоредби за енергийни характеристики и емисии, това, което ще пуснем на пазара, на практика ще бъдат нови вид "зелени домове".
Партньорството ни с Камара на строителите в България и "Главболгарстрой" е от голямо значение за нас. Съвместната ни работа със строителния холдинг ни позволява да опознаем пазара в Югоизточна Европа. Такъв анализ на държавите в региона ни помага да изградим стратегията си за следващите пет години и да дадем насоки за това как може да се реши проблемът с достъпността, както в България, така и в останалите държави в Европа.
Къде точно е проблемът с достъпността на жилищата? И къде е най-осезаем в момента според вас? И какъв е обменът между страните членки в Build Europe?
Аз не бих казал, че има страна, в която положението е по-трудно, а другаде е по-лесно. Ситуацията с достъпността на жилищата е драматична. Особено в големите градове. Вече говорих с експертите от ГБС за София например. В столицата ви цените са по-високи от тези в Бургас.Така на практика имате по-малка достъпност, защото земята е много по-скъпа. А и в случая има много повече търсене спрямо предлагането. Така че това е реалността в България. Но е вярно и в цяла Европа, разбира се, че ако искате да си купите къща в големия град, това ще бъде много по-скъпо начинание, отколкото във всяка друга област на страната.
Можете ли да ни кажете малко повече за трудностите за предприемачите при изграждането на жилищата сега? Много ли са различни пазарите в ЕС?
За предприемачите в жилищно строителство не съм сигурен. Мога да ви кажа, че миналата година в целия ЕС, с изключение на Полша, купувачите за първи път намаляват. Имахме обмен на информация в тази посока през миналия октомври по време на един от нашите конгреси.
И както споменах преди, продажбите намаляха с между 40 до 50% в почти всички европейски страни, с изключение на Полша. Това е така, защото Варшава приложи Националната програма за помощ за хората, купуващи имот за първи път, която помогна на продажбите на нови имоти.
Аз, обаче бих казал, че има спад в продажбите до момента. Това беше много важно миналата година и се дължеше най-вече на външни фактори като инфлацията. Геополитическата ситуация също увеличи цената на материалите. А и тогава имаме лихвени проценти, които са много, много високи. След това всяка държава може да има допълнителни или специфични проблеми, но има елементи, които са общи, тях ги знаете.
Ако имате много свободни пари в момента, къде бихте избрали да си купите къща - в големия град или в малко населено място, дори село? Ако имате възможност да го направите за вас и семейството ви.
Като инвеститор или като лично предпочитание?
Първо като лично предпочитание и след това като инвеститор.
Добре тогава. Ами, например, знаете ли, ако някой би ми дал добра оферта в Бургас бих я приел. Влюбих се в града. Така че това определено е от типа градове, който харесвам. Аз също съм израснал в крайморски град, и морето е много важно за мен. И град като Бургас ми харесва, защото ми напомня за мястото, където съм израснал в Италия. А и все пак не е толкова далеч от София. Да, наистина Бургас не е толкова далеч от голям град. И мисля, че има какво да се предложи тук.
Аз бях в Бургас за кратко, но наистина ми харесва.
А като инвеститор може би бих склонил да купя имот в голям град, в столицата. Просто защото знам, че според сегашните тенденции цените там вървят нагоре. Но това е само лично мнение, моето възприятие.
Споменахте по време на конференцията в Бургас за това колко е важна европейската програма Renovation Wave. Там какви предизвикателства може да очакват строителите или собствениците?
Да, там има сериозен проблем, елемент, при който успехът на тази вълна от обновяване наистина ще зависи от националните правителства, от държавите-членки. Разбира се, много е важно да се осигури дълбоко обновяване на най-старите сгради, тъй като и най-големият дял от емисиите, идват от най-старите сгради и като цяло от сградния фонд.
Проблемът е, че все още имаме нарастващи разходи за материали, за труд, заради инфлацията. Знаете ли, трябва да коригираме всичко спрямо инфлацията. Така че основно ще трябва да се предоставят на гражданите инструментите за стимулиране на тази вълна. Мисля, че има много варианти, от които правителствата могат да се възползват. Данъчното облагане е добър пример за определени видове операции. Както споменах преди, в случаите на разрушаване и реконструкция, може да бъде един или друг стимула.
За пример можем да продължим и с по-амбициозните проекти като тези, които бяха реализирани в Италия преди няколко години. Там например имаше 110% бонус в случай ако ремонтирате дома и докажете, че заплатата ви е в определена категория, тогава държавата ви помага да направите обновяването. Но мисля, че това ще бъде интересно, защото през следващите години ще можем да сравним различните стратегии за обновяване, които държавите-членки ще прилагат.
Отново да повторя: обменът на информация ще бъде от решаващо значение, защото може би ще има държави-членки, които ще могат да предоставят добри стратегии на други страни-членки. И съжалявам, но знам, че имам повече по-европейска перспектива, отколкото визия към българския сектор.
Тук в България ще трябва да ремонтирате голяма част от сградния фонд. Така че мисля, че този разговор ще бъде решаващ. Мисля, че ще бъде от решаващо значение за предприемачите и строителите на жилища да работят добре.
Така че оценявайки какво е нивото на сградния фонд, определяйки целта, какъв трябва да бъде този фонд, знаете, изискванията за клас А, които искаме да постигнем например. Или каква е сумата пари, която можем да инвестираме. Така че това е разговор, в който правителството ще трябва да се вслуша в професионалистите. Именно те са те са тези, които имат най-подходящата информация за сградния фонд.
Какви са новите предизвикателства пред Build Europe за 2024 година? Какво развитие на сектора виждате през 2024 г.?
За тази година имаме две много важни цели. Едната ще бъде да се предоставят на всички европейски предприемачи в жилищно строителство ясни шаблони, които да им помогнат да получат достъп до зелено финансиране чрез таксономията на ЕС.
Искаме да бъдем част от решението с подготовката на тези шаблони. Втората мярка ще бъде разпространението на нашия манифест. Той е създаден с оглед на предстоящите избори в Европа, чрез него питаме европейските институции. Всъщност ние отправяме към тях един апел - европейските кандидати за следващите европейски избори да вземат предвид достъпността на жилищата и да разгледат седем възможни решения, които биха помогнали на всички европейски държави да търсят решения на този проблем за гражданите си.
Така смятам, че може да се предотврати влошаването на настоящата криза с достъпността на жилищата. Тоест таксономията на ЕС и манифестът за 2024 г. са най-големите предизвикателства за Build Europe през 2024 г.
НАЙ
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение