Коментари - "Уестингхаус": България може е да първата в Европа с реактор АP 1000 | Бизнес.dir.bg
назад

"Уестингхаус": България може е да първата в Европа с реактор АP 1000

Според американската компания реалистично е той да заработи през 2032 г.

Обратно в новината
| Редактор : Лилия Чалева

Коментари - "Уестингхаус": България може е да първата в Европа с реактор АP 1000 | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Първо ще ги платим и като тръгне Уестингхаус тогава ще почне строежа. Щото в момента са във фалит и собственост на Тошиба и Уестингхаус на практика няма

глупости, никой не вярва на това

2032 - я камилата, я камиларя. И самолетите щяхме да ги имаме преди 2 години. Ако ти кажат американците 2032-та, значи няма да ги видиш никога. А реално ако не ни управляваха продажници, тези реактори вече можеше да работят. Затова винаги ще бъдем най-зле и ще ни подритват всички като умрели кучета. Докато не устроим нов народен съд, на които всички членове на разните НПО-та като "Америка за БГ", членове на ДБ и ПП, не виснат на бесилото ... все ще сме на дъното.

За нищо ги нямаме тия реактори, купуваме продаваме, голям алъш вериш.

Ала бала, дъръ бъра, два чадъра, Устингхауз.

Цената за киловатчас колко се очаква да бъде?

Не се бой, ние ще ги спасим. Ще платим всичко предварително, разбира се на "братска" цена, а после я камилата, я камиларя. Такива ми ти работи се случват в окупирани територии.

Точно пък с Уестингхаус. Те техните реактори дават фира навсякъд, защо мислите са във фалит.

Нищо не могат да построят, Франция и САЩ не са пускали нов реактор от 20 години, прочетете за АЕЦ Вогъл и АЕЦ Фламамвил, първата вече струва 27 милиарда за два реактора същия тип дето искат да строят тук, още не пусната, строй се от 2009, а Френския от 2007, вече към 16 милиарда отиват разходите. Ние имаме ли към 40 милиарда за 4 реактора? Имаме едни скъсани джобове и цървули. Иначе и аз мога да ви обещая колело.

Идиотите в БГ нямат край!

Чакай, чакай - МОЖЕ или ЩЕ бъде първата в Европа?!?!? Това ми звучи като от онзи филм - Тате ще ми купи колело, ама друг път..

2 Ректорра на Уестингхаус АР-1000 които произвеждат 2400 Мвт/ч за 60 г ще струват 8 милиарда долара!

Много е важна и цената на проекта и от там на тока! Че сега хранилището в Чирен пълно ама на кава цена?

като в Мариците

Уестингхаус да споделят какво стана с онези британски 51 критични забележки, касаещи ПРОЕКТНИ недостатъци, заплащващи с радиоактивно замърсяване! А нашите ваксинирани десносектанти дали могат аргументирано да обяснят на какво основание да се доверим на фирма, която е фалирала два пъти и последно е продадена за сума по-ниска от стойността на един реактор. Да кажат и колко ЧЕТИРИ общо са пуснатите в действие по света реактори АР1000, чиято разработка започва 2000 година! Нямам думи!

"Уестингхаус" нямат нито опита, нито технологиите на "Россатом". Едните строят по цял свят с висока надеждност, а другите са известни с многото си фалити. Не случайно Унгария е избрала Россатом за изграждането на АЕЦ"Пакш-2", където ще бъдат монтирани два реактора ВВЕР 1200 от поколение 3+.

AP1000 е реактор с вода под налягане с два охлаждащи контура, планиран да произведе нетна изходна мощност от 1200 MW e . Това е еволюционно подобрение на AP600 , по същество по-мощен модел с приблизително същия отпечатък. Целта на дизайна беше да бъде по-евтин за изграждане в сравнение с други проекти на реактори от поколение III , както чрез използване на съществуваща технология, така и чрез нужда от по-малко оборудване в сравнение с конкурентни проекти, които имат три или четири охлаждащи контура. Дизайнът намалява броя на компонентите, включително тръби, проводници и клапани. Стандартизацията и типовото лицензиране също трябва да помогнат за намаляване на времето и разходите за изграждане. Поради опростения си дизайн в сравнение с PWR поколение II на Westinghouse, AP1000 има: 50% по-малко клапани, свързани с безопасността 35% по-малко помпи 80% по-малко тръбопроводи, свързани с безопасността 85% по-малко контролни кабели 45% по-малко сеизмичен обем на сградата. Дизайнът AP1000 е значително по-компактен при използване на земята от повечето съществуващи PWR и използва под една пета от армировката от бетон и арматура на по-старите конструкции. При проектирането на централите е използвана вероятностна оценка на риска . Това позволи минимизиране на рисковете и изчисляване на общата безопасност на централата. Според NRC, атомните блокове ще бъдат с порядък по-безопасни от тези в последното проучване, NUREG-1150 . AP1000 има максимална честота на увреждане на сърцевината от 5,09 × 10 −7 на блок на година. Използваното гориво, произведено от AP1000, може да се съхранява за неопределено време във вода на територията на завода. Старото използвано гориво може също да се съхранява в надземни сухи контейнери за съхранение , по същия начин, както действащата в момента флота от американски енергийни реактори. Четири реактора AP1000 са построени в Китай, два в атомната електроцентрала Sanmen в Zhejiang и два в атомната електроцентрала Haiyang в Шандонг . През декември 2013 г. Toshiba , чрез своето дъщерно дружество на Westinghouse , закупи 60% дял от NuGeneration с намерението да построи три AP1000 в Moorside близо до обекта за ядрена преработка Sellafield в Камбрия , Англия , с целева дата за първа експлоатация през 2024 г. [85] ] На 28 март 2017 г. Службата за ядрено регулиране (ONR, Обединеното кралство) издаде потвърждение за приемане на проекта за дизайна AP1000, заявявайки, че 51 проблема, идентифицирани през 2011 г., са получили адекватен отговор.

13 октомври 2022 г Базираната в САЩ Westinghouse Electric Company обяви, че ще добави два реактора, базирани на технологията AP1000, в атомната електроцентрала Lianjiang в Zhanjiang, Китай. Разположена в провинция Гуангдонг, електроцентралата е собственост на Китайската държавна енергийна инвестиционна корпорация (SPIC). Държавният съвет на Китай наскоро одобри добавянето на два нови блока в електроцентралата Lianjiang. Новите блокове ще увеличат мощността на атомната централа, за да произвеждат повече енергия без въглерод. Двата ядрени реактора ще бъдат разработени като част от първата ядрена централа, построена и управлявана от SPIC в провинция Гуангдонг. Общо шест блока са планирани на площадката и подготвителните работи на площадката в Lianjiang Unit I вече са в ход. Westinghouse каза, че четири от неговите AP1000 единици в момента работят в Китай. Един блок се намира на площадката Haiyang, която генерира както електричество, така и пара за централно отопление. Твърди се, че AP1000 е единственият действащ усъвършенстван реактор от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност и модулен дизайн. В отделна разработка Cameco Corporation и Brookfield Renewable, заедно със своите институционални партньори, се споразумяха да придобият Westinghouse , чиято корпоративна стойност е над 7,8 милиарда долара. Brookfield Renewable и неговите институционални партньори ще притежават 51% дял в Westinghouse, докато останалите 49% дял ще бъдат собственост на Cameco.

Cameco Corporation (по-рано Canadian Mining and Energy Corporation ) е най-голямата в света публично търгувана компания за уран , базирана в Саскатун , Саскачеван , Канада. През 2015 г. той беше вторият по големина производител на уран в света, представляващ 18% от световното производство

При 10 стотинки за Квт/ч печалбата е 1,5 милиарда на година. Изплаща се за 7 години.

То едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш!

Може да се построи с 10 милиона акции! 1 акция 1000 долара!

Предстои окончателното подписване на т.нар. "фийд" (инженерингов) договор за изграждането на два блока по технология AP 1000 с американската ядрена компания "Уестингхаус" на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това каза служебният заместник-министър на енергетиката Еленко Божков пред журналисти, цитиран от БТА, след участието си в конференция за развитието на ядрената енергетика, която се провежда в София днес. Още по темата "Уестингхаус" и АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" проучват изграждане на блок AP 1000 АЕЦ "Козлодуй" подписва договор с "Уестингхаус" за доставка на свежо ядрено гориво България ускорява преговорите за ядрено гориво с "Уестингхаус" и "Фраматом" Намерението е с този договор да се уреди максимално участие на българската индустрия в изграждането на двата блока, максимално използване на съществуващата инфраструктура, както и добра цена на целия контракт. Във връзка с изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" предстои подписването на междуправителствено споразумение между България и САЩ. Преди да бъде подписано това споразумение, то трябва да бъде нотифицирано от Европейската комисия, а след подписването му от двете правителства да бъде ратифицирано от българския парламент, обясни Еленко Божков. Същият инженерингов договор предстои да бъде разработен и подписан с френската енергийна компания "Електрисите дьо Франс" (EDF) за изграждане на два блока от по 1000 мегавата, като се използва съществуващото на площадката в Белене руско оборудване за ВВЕР-1000. Предстои доизграждането им с френска конвенционална технология. Това ще бъде предмет на инженеринговия договор с "Електрисите дьо Франс". По същия начин, както със САЩ, ще бъде подписано междуправителствено споразумение между България и Франция за изграждането на тези два ядрени блока на площадката в Белене. Френският изпълнителен директор за нови мощности на "Електрисите дьо Франс" ще пристигне в София на 4 април, за да се срещне със служебния министър на енергетиката Росен Христов, съобщи Еленко Божков. След двустранния им разговор ще се проведе и работна среща в по-голям формат. На 18 април в Белене ще бъдат на посещение и оглед френски специалисти от EDF, които ще разгледат доставеното оборудване, съхранението му, както и съществуващата инфраструктура на проекта. Божков изтъкна, че споразумението със САЩ е в много напреднала фаза. В него ясно се посочва, че се търси максимална локализация - т.е. възможно най-голямо използване на възможностите на българската индустрия, която да бъде привлечена за изграждането на тези мощности. Той подчерта, че "Уестингхаус" има договор за изграждане на три ядрени блока в Полша, като България ще иска да работи и за производството на оборудването за ядрени мощности. Зам.-министърът отбеляза, че винаги, когато има междуправителствено споразумение, участва държавата като гарант и като собственик на подобни проекти. С какъв точно процент ще бъде държавното участие, предстои да се уточни. Все още е рано да се говори какви са прогнозните стойности на инвестициите. Рано е и да се каже какво ще е участието на държавата и на частните инвеститори. Към този момент интересите на "Електрисите дьо Франс" и "Уестингхаус" са да участват с преобладаващо финансиране в изграждането на двата проекта. Печелим или губим от диверсификацията на доставките за ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй"Виж още Печелим или губим от диверсификацията на доставките за ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй" Очакванията са двата ядрени блока в АЕЦ "Белене" да бъдат готови през 2035 г., а през 2045 г. 7-ми и 8-ми в АЕЦ "Козлодуй", каза Еленко Божков. Доставката на свежо гориво Наред с плановете за подписване на договори и за строителство заместник-министърът говори и за снабдяването на АЕЦ "Козлодуй" със свежо ядрено гориво. Според Божков няма забавяне в процеса по лицензирането на свежото ядрено горивото на "Уестингхаус". Договорът с американската компания за доставка на свежо ядрено гориво за 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е за 10 години. Първата доставка ще е през 2024 г. Предстои горивото да бъде лицензирано, като в момента се представят отчетите за това пред Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), каза Божков. С френската компания "Фраматом" също е подписан 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво - за 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй", добави зам.-министърът. Първата доставка ще се осъществи през 2025 година. "Изключително добри финансови условия. Окончателният договор беше подписан на 24 март", заяви Еленко Божков.

Питам - защо не ги изграждат в Сащ , Канада , Англия , а в Украйна и България ?!?!?

Пак ни правят на идиоти! САЩ не са строили атомна централа от 1987-а година!!! Пробвали били в Украйна! То и Чернобил е там пак, няма да им е сефте.

в украйна са използвали гориво от уестингхаус в Запорожката АЕЦ, но тя мина отново на руско, а в момента не работи защото е обстрелвана, чехия също е минала на такова гориво сега отново е на руско, а да дават украйна за пример о, не, такава съдба на никоя страна не желая

Хайде не!

Да платим сега, а доставката след 10 години заедно със самолетите

Този път ще ни довършат тотално. Някой не си ли задава въпроса къде американците спаха досега 33 години,та сега се загрижиха за нас.

Първи ще сме със скъп ток непродаваем за износ и с огромни дългове към Сащ :)

То така се смята с бакалски сметки

Кой е Съгласен България да е Лаборатория за Ядрени Опити на многократно Фалиралата фирма от САЩ Уестингхаус??? Съгласен ...Червен палец Несъгласен....Зелен палец

Памперсите на Сорос ще се пръснат от гордост.

Американците нямат аварирала централа ,за разлика от сссрто;

Какъв износ те гони,на кого? Турция още две централи ще строи,по скоро те на нас ще продават

Първата аварирала централа е в САЩ. Тримилният остров. Факт! Аварията се учи в университета. Фукушимската също е американска

Начи, българските служби за сигурност трябва да подпукат сайтове като, Дир мир, днес мнес, блиц млиц и т.н. и сички ватнишки тролове в България....и да бъдат евтаназирани..тогава България ще дръпне напред.

......експерименти за много пари, ядрен кофчег.....няма що......първи сигуренкофчег в Европа.....експеримент......