Турската централна банка извърши първите трансакции с цифрова лира
Пилотните проучвания ще продължат, като в тях се включват и технологичните среди
Обратно в новинатаКоментари - Турската централна банка извърши първите трансакции с цифрова лира | Бизнес.dir.bg
Коментари
Къде са тука коментарите на финансовите гурута с пачките под дюшека и в бурканите? Скоро ще искате да си продавате и гъзовете за по 10 сатошита, ама ще е късно.
Какви биткойн, какви кучета, какви жаби, бе гении, имате ли идея за какво иде реч...........
Интересен експеримент, още повече в държава, която е шампион по девалвация на валуатат си.
Предполагам в бъдеще цифровата лира трябва да може да се обменя с други цифрови валути,жетони и прочие блокчейн . Това ще доведе до откритост и голям риск от още манипулации с последващи високи амплитуди и хаос . Не разбирам какво искат да постигнат освен по малка зависимост от Уолстрийт и Суифт системата . Предполагам е част от проект за ислямски халифат независим от долара ...но е рисково .
Цифровата валута е капан, от които измъкване няма. Ставаш абсолютно зависим от властите, които, както знаем, не обичат някой да им казва какво е вярно и какво- не. Които слуша - папка. Който не слуша - умира от глад
Цифров е носителят, но това е чисто технически въпрос и няма почти никакво отношение към стойността на парите, която, всъщност, прави парите пари! Не им отдавайте толкова голяма значение на тези технически въпроси...;))) Както някои се опитваха да изкарат, че блок чейна дава някаква "сила" на крипто валутите. Всъщност е без всякакво значение.
Каква е разликата между цифровата лира и цифровия еквивалент на хартиените лири в разплащаталната сметка, управлявани през обикновено електронно банкиране?!?!?
интересно че се случва точно при появата на електронен юан, изглежда споделят една и съща технология
Турците изпреварват ЕС в посоката в която всички ще тръгнат. Цифровите пари - бичът за инакомислещите, инструментът за абсолютен контрол над населението. Излезли сте да протестирате за нещо? Хоп - банковите ви сметки са блокирани с натискане на бутон и дори не можете да си купите хляб, защото вече нямате хартиени пари. Има и допълнителна полза - при цифровите пари - няма разходи за хартия и могат да се "напечатат" колкото ви трябват нови пари, без никакви разходи.
Разликата между цифровите пари на централните банки и на парите по банковите сметки е, че цифровите пари от първия тип са по сметка в централната банка, а втория вид - по сметка в частна банка. Парите от втория вид е рисковано да се държат, защото може да се случи нещо като КТБ. Това при централната банка не е възможно.