Средният размер на поземлената рента в България е сред най-високите в Европа
Цената на земеделската земя у нас непрекъснато се повишава, но по този показател сме под средата на класацията в Европа, каза доц. д-р Мария Станимирова. В Добруджа стойността на декара е по-висока от Унгария, Хърватия, Словакия
Обратно в новинатаКоментари - Средният размер на поземлената рента в България е сред най-високите в Европа | Бизнес.dir.bg
Коментари
Въпросната доцентка защо не забелязва че българските стопанства в Добруджа са по-големи от най-големите такива в Германия? Че цялата земя в Добруджа е на 10 (десет) зърнари? И да поразсъждава малко за последиците за хората, например? А също и да каже нещо за производителите на зеленчуци? И защо почти липсват такива в България а населението яде пластмасови домати внос?
Изполицата е договор (и произтичаща форма на заетост), с който се отдава под наем земеделска земя, като наемателят (изполичарят) се задължава да дели реколтата (плодовете) с наемодателя.[1] Наемодателят поема задължението да предостави земята и семената, а изполичарят – да обработи земята, да я засее, да прибере реколтата. Изполичарят не може да преотдаде наетата земя. Договорът се прекратява в края на текущата земеделска година.
При цена от 2000лв за декар, а рента 60лв за декар, колко е печалбата на собственика на земята? 3% на година. Нормална печалба е над 5%, за да е изгодна инвестицията. Т.е реалната цена би трябвало да е 2 пъти по-висока. Но в България, земеделците са монополисти, благодарение на ДПС и ГРОБ и няма как да се създаде конкуренция, за да се вдигне цената. Затова зърнарите карат нови джипове всяка година, вместо да разпределят справедливи ренти и данъци като в останалия ЕС.
Освен рентата, печелиш и от качването на цената. От 137лв на 1300лв на декар малко ли ти ве вижда? Щом ти е малко - инвестирай в биткойни.
Изводът? В България средният размер на печалбата на арендаторите е в пъти по-голям от този в ЕС. Било поради разлика в обработваните площи и декларираните, било в спестяване на агротехнически мероприятия, било в резултат на данъчната политика в България.
Изводът - данните в статията са непълни или което е по-лошото в изследването. Казаното е в стил "ако краката ти са в печката, а главата в хладилника, то средно си добре". Няма данни за категоризацията на земята, за източниците на данни, за облагането на тези доходи по държави, за продукцията ... отчетено нещо си като публикация, за да се вземе предполагам университетска титла. Да беше се съсредоточила в Добруджа и покаже пълни данни сравнени с аналогични региони и качество на земята ... общи приказки и после погрешни заключения.