Коментари - Смятате ли за необходимо изискването на мотивационно писмо при кандидатстване за работа? | Бизнес.dir.bg

Коментари - Смятате ли за необходимо изискването на мотивационно писмо при кандидатстване за работа? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Като кандидатстваш трудно в началото може да разбереш каква е заплатата -и дори какво точно ще работиш.А си младеж със средно образование трябва да разбираш от- комютри да знаеш език- да имаш и трудов стаж .Как може да отговаряш на такива условия не мога да се сетя.

Идете в Америка да видите мотивировка единствено и само чрез едно - голяма заплата . Само там работодателя гледа на плащаната заплатата като на капиталовложение което гарантирано се възвръща а не като нашите робовладелци като на досадна загуба на пари ! Впрочем българските икономисти - българономисти само това знаят - хора искай , пари не искай ! Всеки може с плащане на заплата , ами я пробвайте без да плащате заплата де ! КОМУНИСТИЧЕСКО - СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ ЛОЗУНГИ ! ! !

67.15% - Не, по-интересно ми е как работодателят ще ме мотивира на интервюто. моля, това не е сериозно. Спрете такива анкети. Отиваш и чакаш да те мотивират???? Глупост, пълна глупост! Ти отиваш да докажеш, че заслужаваш позицията и си по-добрия от останалите, а не да чакаш работодателя да те мотивира. Какъв му е интереса???? Ти имаш интерес да те вземе, иначе за какво си там ?????

А най-добре директно да му плащаш всеки месец за да има интерес да продължава да те държи на работа, нали?

Мястото ти е тук в България ! ! ! И да не си си подал,а носа на вън , там не е за теб !

Моят отговор го няма във вариантите.Считам,че мотивационното писмо е излишно - щом кандидатствам за позицията ,значи я искам. А защо я искам - едва ли ще напиша в писмото: дали искам да науча нещо ,или да дам приноса с за решаване на даден въпрос , или просто ми трябват пари.....

ако ти трябват пари - отиваш в чистотана, там не искат мотивационни писма.

ти накоя тъпа, комплексирана , зомбирана HR-ка ли го раздаваш?

Мотивира ме единствено размера на заплатата. Ако е малък и мотивацията ми е ниска.

покажи в реални условия, че заслужаваш по-висока заплата, а не първо с претенциите.

Кефите ме максимално, а анкетата е леко безмислена, леко платено проучване - е да участниците в нея не получават заплащане. По моето скромно мнение - мотивацията или я имаш или я нямаш, да пишеш глупости и още повече да вярваш в тях .. Много ми е интересно след като убедя моят бъдещ шеф че аз съм човека, който не само знае ами и може, защо той не може да ме убеди че трябва да работя срещу минимума, а той да взема максимума, ама и той си вярва - проучването е поръчано точно от тея, защото като не можеш да се защитиш пиши глупости та да ги използват срещу тебе на интервюто. Опит, време на работа, умения и знания , има си ги в ЦВ-то което всички ти искат, да се научат да четат, а като не могат да дават, а само искат, да не ти губят времето поне Искренно ваш, Смехурко

Мързелив и мрънкащ народ. Готовански. Чак пък да го мотивирал работодателя. Яжте кренвирши и лен и толкоз.

Основни мотивационни стимули на бюрократичните йерархии в посткатолическите култури са садизмът и мазохизмът (унижавай се за да получиш правото да унижаваш). Концепцията за мотивационно писмо при кандидатстване е типичен продукт на такава култура. Виждайки го като изискване в обява можете сами да решите устройва ли ви работодател с такъв тип фирмен морал.

К'вой туй нящо?

кат` онуй нящо...

7 г бях началник-сектор във високи технологии. Понеже малко плаща нашата фирма бая хора изучихме и подготвихме за други фирми съответно трябваше да назначавам и да ги влача на гърба си с години. НИКОГА не съм чел мотивационни писма, макар че като западна фирма при нас се изискват. Смятам, че в подбора никой не би се справил по-добре в рамките на бюджетите и кандидатите, които имах. Какво показва нещо, което си гепил от интернет и си добавил парчета от своята биография? Какво помага на личен състав? Ами нищо те дори и технологиите незнаят! Биогарифията има смисъл - образование и опит и е НАПЪЛНО достатъчна за средно интелигентен човек. Защо искаш да си при нас? Ами заради повече пари и/или по-нормална работа, евентуално някой може да иска да се учи, но не е добре да си го признава т.к. ние знаем, че след 2-3 г напуска, а всеки гледа дългосрочно наемане , а не текучество.

какво ли? Ами постарал се е да влезе в нет-а, да го пренаправи. Да види с какво се занимава фирмата в която кандидатства. А не да подава едни документи на 100 места без дори да знае проектите по които се работи. 3-ма такива ги върнах вкъщи след като ме питаха - "Над какво работи лабораторията ви?" Хора които не са си "написали домашното" остава и да не могат да напишат ЗАЩО искат да работят във лаб-а и с какво ще допринесат от тяхна страна за него - не ми трябват. Такива бол.

Личи си че не ставате за ръководител. Вие ако не сте способен да разберете кандидатът Ви какви способности има, как мисли, с какво би ви бил полезен и как бихте го митивирали сте обречен на неуспех и вие и цялото Ви начинание. Въпреки всичко се надявам да четете коментарите и да си вземете поука - за ваше добро е. Успех!

Смях в залата! Кандидатсваш за работа, за да имаш пари за препитание! Когато на работа отиваш само за кеф, тогава ще има нужда от мотивационно писмо, в което да обясниш защо искаш да работиш в тази фирма при положение, че не ти е необходимо!

Аз също избрах последната опция, ей така за майтап. Сега обаче сериозно. По принцип се пише писмо при кандидатстване. Човек праща на отсрещната страна нещо си, най-малкото трябва да драсне няколко реда, че всъщност е кандиат за работа, по едикояси обява. За мен Мотивационни писмо е грешна концепция. Мотивационно писмо е като пишеш на университет особено в САЩ за да те приемат. Това за което ние говорим е писмо за кандидатсване. То може да съдържа елемети с който се показва мотивация, даже е задължително но това си е писмо за кандидатстванен не е мотивационно писмо. Аз за всяко кандидатсване променям писмото, за да покаже опита ми в контекста на обявата. Ако е за менаджерска позиция, ще наблегна на това че съм ръководил хора, ако е за техническа позиция, ще наблегна на техническта си подготовка. и т.н. Аз за фирмата не пиша, пиша за мен. По-принцип ако ще те вземат някъде защото познаваш фирмата, а не какво ще донесеш на тази фирма, по добре да не са те вземали. Е трябва да знаеш какво се произвежда, а с времето човек се научава как функтионира бизнеса и не му е нужно кой знае колко да се подготвя за това. Аз не копирам нищо от интернет като клишета, пиша каквото и както ми дойде. Само да вметна че никога не съм писал писмо за кандидатстване на български. Само на английски и немски.

Е що, той с опита и образованието си ли ще работи, или с кухите обещанията колко много му се иска да работи точно в тая компания, където не е стъпвал през живота си и реално не познава, написани на корпоративен жаргон? Тия, които искат мотивационни писма, са точно онези нищоправци, които са докарали на специалистите по човешки ресурси настоящата им репутация.

Да цитирам по памет разговора между Джак Никълсън и бъдещия му работодател от "Сиянието" май беше: - So what's your motivation? - Just give me money and I'll do shit for you.

Depends how much money, would you do shit for 2c?

Мотивационното писмо е важно, ама за съжаление никой не ги чете, а и са пълни с клишета. Затова девалвират в кандидатстването за работа. Съвсем друга е ситуацията при кандидатстване в добър университет в САЩ или Англия - там наистина те отсяват по мотивационните писма (есета) и клишета не минават. Но, HR-ите дали от ързел, дали от некомпетентност, изобщо не гледат и не оценяват мотивационни писма в общия случай.

Разбира се, имам предвид позиции, където писмената култура, правописът, уменията за аргументация и за структуриране на теза са важни. За кака Пенка чистачката е пълна тъпня да се иска акова нещо :-)

Както и за системния администратор на централния сървър.

В едни държави, които наричаме "бели", мотивационното писмо е основна част от цялостната кандидатура за дадена позиция. Заедно със CV-то и сертификати за допълнителна квалификация и препоръки от предишни работодатели. Но у нас, строго следваме принципа "Видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак". И така много фирми, които са се взели на сериозно или западни такива, които имат представителства в България, масово искат мотивационни писма (Cover Letter). Но резултатът (поне от моя опит) е много сходен навсякъде - никой не ги чете. Аз съм IT. За нас ходенето по интервюта е нещо като хоби. А особенно сега с този НО, няма никакъв проблем да си цъкаш и едновременно с това да кандидатстваш за нещо, което звучи по-интересно или по-добре платено. Или просто за спорта. И в течение на тези интервюта, мога да ви уверя, че никой не ги чете. Случвало ми се е да не изпратя мотивационно писмо и пак да ми се обадят. Обикновенно причината е, че HR-ите в България са масово българи(българки) - чели са че е модено да искаш "Cover Letter" и до там. От друга страна, от опита си в чужбина, знам, че мотивационното писмо може да каже доста за един кандидат. Например, дали се е запознал с изискванията на позицията, или кандидатства наред. Дали има структурирана и подредена мисъл. Начин на изразяване. Подход към детайла. И т.н. И, да - разбира се, че за някои позиции не е необходимо мотивационно писмо. Но мене лично ме хваща яд всеки път като ги хвана, че съм отделил 2-3 часа да напиша мотивационно писмо, което никой не е чел. И разбира се, цената веднага скача с 200-300 лв. Нека някой HR да сподели колко мотивационни писма е прочел последните 6 месеца.

Как да се изпрати мотивационно писмо за фирма в която не знаеш какви са условията за работа, какви са заплатите и какво е отношението към работниците. И аз като почвам работа ми викат ама защо искате точно нашата фирма. Ами не искам точно вашата фирма, просто вие имате обява че търсите работник аз търся работа просто е.

като видях отговорите, ми стана ясно защо повечето хора не могат добре да се реализират. Масовият последен отговор е показателен, ама как, аджеба, мислите, че ще стигнете до интервюто да ви мотивират, ако ви отхвърлят преди него поради калпаво мотивационно писмо??? Мотивационното писмо е важно не само от гледна точка на това да убеди работодателя да се срещне с кандидата, но и показва до каква степен този човек може да се изразява, да структурира изказа си, да пише правилно, което пък е показател за други качества. Разбира се, не за всички длъжности е задължително...

Мотив. писмо се пише за конкретна фирма и позиция. Но когато не знаеш нищо за фирмата, услвовията, възможностите за развитие...какво аджеба да си изсмучеш от пръстите?! Отново някакви общи хвалебствени бла-бла. Още по-смешно е да кандидатсваш във фирма, в която е само шуро-баджанащина или семеен тип и да дращиш как искаш да се развиваш...хахаха

Винаги можеш да хванеш някой да ти го напише, а да не говорим, че в нет-а има доста готови.

Мотивационното писмо е отживелица. В него се пишат такива небивалици, че направо страх да те хване. Най-големите лъжи се пишат от индийците, след това са китайците а след това останалите.

Аз съм ром със средно образование и искам да работя в Чистота, и без това другаде няма да ме вземат. Трябва ли да пиша мотивационно писмо?

Е па опитай да напишеш. Може и да не те вземат

Зависи от работата и от обстоятелствата!

Няма обучение ( не в смисъл на университетско обучение за глупаците, които ще ме апострофират) , а обучение от хора с опит на това работно място, няма добронамереност на работните места, а страх че тоя новия ще те измести и ще те уволнят и така хората почват да саботират работата си един друг. Трябва да се поставят конкретни и ясни задачи, казваш на човека " ще правиш това по този начин толкова пъти на ден и ще си отговорен само за това, с не за всички идиоти на работното място, които не си вършат работата и ти пречат умишлено....обикновено към хората на работните места в България се иска да правят неща като нововъведения, от които никой не разбира на съответното място и то ако може без финансиране за нововъведенията , само с четене от интернет, без колаборация с хора с опит отвън и от чужбина най-вече на фирмата/института/предприятието....

Проблем номер 1 е масовата неграмотност, включително и твоята!

Tovasa palni glopysti! Vajnoto ena novata tabota da se sparvq6 dobre, nek olko si gramoten, Dali pi6e6 na kiril ili ne, nqma dat enapravi posposoben!!!

Имайки предвид че поне в IT сферата фирмите вече по правило полагат грандиозни усилия да те мотивират да се преквалифицираш смятам че искането за мотивационно е полезен критерий за бързо филтриране. Само дето вместо да помислят как поне донякъде да мотивират потенциалния персонал, големите в сферата се опитват да прекарат през ЕС пакет мерки за силово "мотивиране" на техническите специалисти, които поне за мен са мотивация да поддържам стрелковата си подготовка.

Ако се иска мотивационно писмо, пиша и пращам и се старая да не са някакви общи приказки. Според мен е важно. Най-малкото да покаже грамотността на кандидата, как разсъждава, доколко е запознат с фирмата и дейността й. Дори само половин страница свободен текст може да ти каже доста за един човек. А тия близо 19 %, които не пишат мотивационно писмо, дори да се изисква, после да не се чудят защо не получават работата.

В нета можеш да си намериш всякакви мотивационни писма.

Мотивационно писмо за касиер в Била трябва ли?

да . точно на такива места обикновено го искат . ако човекът е трудно заменим , работодателя не си позволява да иска такива простотии . на по обикновените работи , чорбаджиите се правят на велики и се гаврят с хората

А икономически милата беше об азцова и имаше работа за 9 милиона българи и селата бяха с по 1000-2000 жители и недостиг на работници

Смешник, отбиваше се номера само, защото бяхме длъжни да си купуваме боклуците едни други. Аре беги.

Смешния си ти! Още не можем да отремонтираме само това което навремето е построено и още работи - но вече е на края на издръжливостта на материалите! Със сегашните мотивирани служители с мотивационни писма за багерист, една свястна канавка не можем да направим!

И това е дощло от Европа и САЩ. Искат да пишем, че ще умираме от щастие да работим за фирмата, че готов съм да работя в екип и няма да закъснявам освен ако има земетресение, наводнение или ядрена война. Никога няма да пиша и не искам да работя в такива фирми.

Така е, странно е да искаш от хората да напишат колко много са мотивирани да работат в компания, за която на практика не знаят нищо. :) Защото винаги е различно, когато си "отвън" и когато си "отвътре", в този смисъл, когато вече си "отвътре" и кандидатстваш за позиция в компанията мотивационното писмо има някаква логика.

Работодателя трябва да знае, че НЯМА ХОРА, и трябва да спре с комунистическата теория, че хората за взаимозаменяеми като в Руската Тайга и Китай. Или американски заплати, защото плащаме техните цени или кукуш.

Хората са заменяеми. Няма фирма фалирала от това, че някой голям мозък напуснал. Умрял и войник се помнят 40 дни, а напуснал фирма се помни точно НУЛА дни.

Хайде да видим, от Северна Корея ли ще вкарваш работници. И сега по магистралите и газоприводите работят работници от Италия и Гърциуя. На тях като на българите ли плащат? Чупката в Сибир да си строиш капитализЪма. Или заплати и оптношение като в САЩ или курец. Никой не ви е длъжен да ви заработва кражбите и да ви изнася кризите. Достатъчно е че заграбихте под масата предприятията строени с народни пари. Чупката.

Каквото ти е мисленето за служителите...такъв ти е и бизнеса...

Няма никакъв смисъл от мотивационно писмо. Защото на хартия кандидатът е един, а на практика, често е пълна нула. Дайте му шанс, тествайте го в полеви условия. Единствено там той ще покаже истинските си силни и слаби страни.

Мотивационното писмо е оправдано, когато шегът на маркетинга на Google (примерно) иска да почне работа в Microsoft (примерно). За нашите ширини е меко казано смешно да има подобно изискване, тъй като мотивацията в 99.9% от случаите е - "искам да получавам заплата".

Кандидатстваш за позиция в малка частна фирма, която иска висше, квалификации, преквалификации и да можеш да вършиш сума ти неща, но информация за заплащането няма. Отиваш на интервю, при теб всичко е ОК, но когато стане дума за заплатата се започва, ами.... може да вземеш толкова, но дефакто ще получаваш едно голямо нищо, като парично изражение. Заслужава ли си мотивационното писмо и чие време са загубили? Повечето частници от малкия и среден бизнес са с такава нагласа!

За деветте месеца на годината инспекторите по труда извършили 27 310 проверки в 23 060 предприятия с над 1 млн. заети в тях. Констатирани били 112 500 нарушения, от които 58 280, свързани с безопасността и здравето при работа, а 53 780 с осъществяването на трудовите правоотношения. "Административнонаказателна отговорност е потърсена за 5645 от установените нарушения. Случаите на работа без трудов договор са 1888", отчитат от Инспекцията по труда. От началото на годината до момента Инспекцията по труда е помогнала на стотици работници да получат забавени възнаграждения в размер на 4,8 млн. лева, съобщават още от ГИТ. - оди пиши после "мотивационни писма" .

Мотивационното писмо е вид ментална полюция. Шит безмерен. Нещо с което може да се сравни от близкото минало е "политическият изпит" при кандидатстване във ВУЗ, сега по известни като "университети"... По математика или биология можеш да имаш пълна шестица и да си неприлично добър, но на "политическият" ако имаш "не" ти намалят бала с цяла единица... Даже медалистите от мееждународни олимпиади иж приети без конкурс ги задължаваха да носят партийно "добро" от местната първична партийна организация... Това са едни от малкото лоши страни на онова време. Срамно лоши. Факт.

За лаладжийски длъжности е просто задължително.

Дани Кирилов, това си ти! Познах те! Не се прави! борисов: Дани, напиши Конституция! дани: Готово Шефе! Колко пъти?

Единствената мотивация е повече пари за по-лека работа

ейчарите нали трябва да си измислят и те няква работа, че да са важни. :D

Пълна идиотщина от ейчари без работа.