Слънчевите инсталации на покривите могат да се удвоят до близо 95 GW за 3 години
Условието е да има стимули и достатъчно ресурс
Обратно в новинатаКоментари - Слънчевите инсталации на покривите могат да се удвоят до близо 95 GW за 3 години | Бизнес.dir.bg
Коментари
Достатъчно е да се премахне така нареченият "разрешителен режим" от страна на ЕРП-тата и да се въведе 'УВЕДОМИТЕЛЕН РЕЖИМ'. така ше се премахне основнаната пречка срещу нарастване дела на възобновяемите енергийни изтоници.
А къде е България? Или чакаме някой да ни го инсталира? Държавата естествено! Или се надяваме на газ, или други фосилни източници?
В България е редно държавата да създаде условия, т.е подходяща законова база. Целта е правилата да са прости, разбираеми и лесноизпълними за обикновените хора. Тогава много хора ще инвестират пари в соларни панели по покривите си. Тези хора ЗАДЪЖИТЕЛНО трябва да спечелят от това защото е тяхна инвестиция и грижа. Ако държавата не предостави такива условия то кой ще инвестира? А за да е стабилна една държава трябва СРЕДНА КЛАСА. Ами нали точно тази е средната класа, дето ще задели едни пари и ще ги инвестира. Ако имах възможност и аз бих инвестирал в слънчева ел.централа, моя си, аз да се занимавам с поддръжката и да си прибирам печалбата. Тогава бих се върнал в България. И други биха го направили. Виждате как "зелената енергия" може да бъде ползвана за постигане на повече от една цел. Ама явно нашата политическа класа или не иска или не разбира, а само следва лични интереси.
Хаха. Слагаш слънчев панел за 5 бона за да можеш да си зареждаш телефона и да гледаш телевизия и ще си избиеш парите след 50 години,ако дотогава не се е наложило да го сменяш. Докато са такива цените за монтаж и отделно за самия панел няма никакъв смисъл. Даже и 200 лв да стане пак няма смисъл.
Достатъчно ненужна за българските читатели статия, но обемен пълнеж за постната откъм новини неделя.
условието е пак държавата да плаща! иначе социализма бил лиш, субсидиите също, пазара решавал всичко, а медийната цензура била абсурд! е, добре дошли в ребрандирания комунизъм на скапания Колективен Колхоз
А в България кога? Трябва да се махнат всички административни пречки и такси, а също и корупцията. Да се задължат електроразпределителните предприятия да включват веднага мощности до 1 мегават.
Аз пък може да спечеля от тотото.. А тия инсталации се матерлияизират от въздуха те не искат материал подръжка и са вечни...
И ТУКА липсват стимули за подобряване на конкурентоспособността на фотоволтаичните системи на покрива. Държавата и ЕЛ дружествата налагат само такси за производство и става скъпо ползването им .
Ще може ли всеки да монтира на покривите си соларни панели при намалена бюрокрация и с някаква финансова помощ от държавата , още повече, че навлизаме в недостиг на газ и петрол в световен мащаб
"Това се дължи на комбинация от фактори, включително стимули (FiTs и безвъзмездни средства)" Тия "безвъзмездни средства" ги плащаме всички. UK вече премахна въпросните FiT (feed in tariff), демек без субсидии за безполезни неща. Истината е в атомната енергия!
Ако САЩ са в списъка на водещите страни, то ще е само заради рекламата и поредните лъжи.
соларни панели Нужни са целеви субсидии или нисколихвени кредити и най-вече повече леснодостъпна информация Колко струва закупуване и монтаж, как се изплаща тази инвестиция и т.н.
Ще ти кажа с конкретни цифри. Аз си закупих от Англия 3 панела Панасоник от по 325 Вата. Намерих ги по 120 Паунда. Сега са по-скъпи. В България си ги монтирах на къщата без да слагам никакви акумулатори и инвертори, така системата е най-проста и евтина. НЯМА връзка с ел.мрежата. Свързах панелите паралелно и с един кабел директно в бойлера. На бойлера съм монтирал допълнителен нагревател, произведен по поръчка. Бойлера си остава с нормалното захранване от мрежата, като между двете системи няма никаква ел.връзка. Така ако днес е слънчево в бойлера има гореща вода. Ако е облачно ще трябва да ползвам електричество от мрежата. За България един киловат инсталирана мощност за една година може да произведе около 1100 Квт/ч. По най-груба приблизителна сметка: 1000 кВт/ч х 0.20 Лв = 200 Лева/годишно - толкова пари ми спестяват тези панели. Понеже съм ги купил за 360 Паунда, което е около 800 Лева означава, че ще се изплатят за около 4 години. Разходите за допълнителен нагревател, кабел, термо изключвател/предпазител/, конзоли за монтиране и др. са сравнително малки. Тук има и някои подробности. Панелите съм монтирал на стената на къщата. Така са със силен наклон и са под стрехата. Това ги защитава от счупване от градушка. Лятото слънцето е "по-високо" и стрехата частично ги засенчва, но пък деня е дълъг, а и водата е "по-топла" и лесно се догрява. Това предпазва от прегряване на бойлера, но намалява ефективността. През зимата слънцето е "по-ниско" и огрява панелите под прав угъл и така ефективността е около максималната, но пък деня е по-кратък, а водата влизаща в бойлера е по-студена. Като цяло системата ще ми се изплати реално не за 4 години, а за 5-6. Подобна система НЕ може да те направи независим, но много помага. Нужно е да се прецени за всеки отделен случай какъв е оптималния брой панели /или мощност/. Ако са малко ще са твърде недостатъчни. Ако са много се оскъпява системата и не се ползват ефективно в топлите дни. Например ако монтирам 100 или 1000 панела ще имам топла вода и в облачни дни, но системата ще е скъпа, а облачните дни не са всеки ден.
Ами да го разрешат и тук, а не само да слагат ограничения. Сега ако искам да си сложа на покриша ще минат 5 години мотане по ЧЕЗ и накрая ще плащам на енергото че съм си сложил панели...