Складирането на газа: Ето защо и за кого това е важно

Предстоящото разширение на Подземното газово хранилище „Чирен” на фона на развитието на „съхранението на природен газ” в САЩ и Европа - коментар на експерта Димитър К. Щерев

Обратно в новината

Коментари - Складирането на газа: Ето защо и за кого това е важно | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не ми стана ясно за какво разширение става въпрос на Чирен??? На автора му е ясно и си мисли, че всички мислят с неговата глава, ама НЕ е така! Нали подземния обем си е същия. Не вярвам някой да копа някак си под земята и да увеличи този обем. Аз разбирам "разширение" като се вдигне налягането и другото "разширение" е като се монтират повече или по-широки тръби за по-бързото вкарване или изкарване на газ. Разбира се заедно с тръбите следват и разните компресори и др. устройства. Това са двете физически възможности които са и лесно-разбираеми за широката общественост. Хората НЕ разбират от специфичните термини използвани в някакъв бранш. Няма как широката общественост да знае всичко и да разбира специфични термини свързани с вируси, ядрена енергетика, газови доставки, банково дело и т.н...Всеки знае неща от неговата си област. И е нормално когато се обяснява нещо да се има в предвид към кого е насочено. В тази статия не видях НИЩО което да пояснява на прост и разбираем за всички език какво и как може да се направи в Чирен.

Схванал си съвсем правилно. Обема си е същият. Просто бият още сонди през които може да се нагнетява по-бързо опредлено количество и обратно да се отнема с определена скорост. Има особенности като например пълното хранилище отдава повече газ за ден и с намаляването на количеството газ в хранилището спада количеството което може да се черпи за ден. Същото нещо го има и при пълнене. С повече тръби и компресори може по-бързо да напълниш и да изпразниш но не бива да се прекалява защото това изисква повече разходи за изграждане и подържане. Търси се минимален брой тръби с който да се черпят количествата нужни в критични ситуации. При пълнене не е толкова критично защото се предполага голям период време например два - три месеца. Също така може с повишаване на налягането да се увеличи ефективният обем. Това обаче изисква замяна на цялото оборудване с такова което да работи с повишеното налягане.

Мно-о-о-ого разводнено изказване, граничеяо с техническо незнание и политически привързаности и приумици г-н масоне !

Това е сигурно, дисертация на московския възпитаник.

ГЕРБДПС правиха всичко в услуха на Газпром и 100% зависимост на България от руски газ и петрол.

При посещението си в Сърбия, просто Киро получи интересно предложение от нашата западна съседка. А именно, Сърбия да закупи дял от газовете хранилище в Чирен. Не знаем, на 4 очи, какво е обещавам ппоизвеждащият гафове, наш премиер, но трябва някой да му каже, че това е твърде опасен акт за националната ни сигурност. Чирен и което, и да било наше газово хранилище, е национално стратегически обект, който не бива, при никакви обстоятелства, да се отдава, продава, на дялове и всякак, на чужда държава! Още повече на Сърбия, която води лицемерие политика спрямо България и работи против българските интереси, сама и подтикван от Русия. Примерите са много, този в Северна Македония е очевиден за всички.

Същото важи и за евентуална нова или няколко малки АЕЦ, на наша територия, както и всякакви други енергийни обекти, които са стратегически важни за националната ни сигурност. Въвличането на Сърбия в нашия АйТи сектор, е също толкова опасно, както и в енергийния, защото Белград е сателит на Москва и е показвал винаги сепаратистична, и лицемерна политика спрямо България. С Македония, Западните покрайнини, настояването на Белград, да признаем "македонско и сръбско малцинство у нас".

Сърбия е "Троянския кон" на Русия, където и да е. Захарова каза неотдавна, че Русия пази Сърбия от 200 години. А сърбите й се отплащат, като предават на Москва всичко, до което се доберат.

Мани го този ГЕРБ, явно те сърби задника за "руската зависимост". Човекът го е написал как е в САЩ и Европа, явно на никой не пречи, а има и изгода да се ползват хранилища и да се търгува с газа в тях, бил той руски, турски, азерски.

Да се търгува да, но не и да се продават дялове от хранилището. Това вече е акт на собственост върху тези дялове, което е недопустимо.

Убеден съм, че хранилището в Чирен може да поеме по документи поне 1000млн. кубика газ. Реално, там я има 10 кубика я не. Да не се налага да опираме до него, че ни е спукана работата.

Но, може да се допълни.