Шефът на комисията по стоковите борси настоя правителството да заложи на земеделието
Има инструменти за подпомагане на аграрното производство и примери, воля трябва, категоричен е председателят на ДКСБТ Владимир Иванов
Обратно в новинатаКоментари - Шефът на комисията по стоковите борси настоя правителството да заложи на земеделието | Бизнес.dir.bg
Коментари
Добре де, какво всъщност иска българският бизнес като цяло? Да няма изобщо никаква конкуренция никога? Получиха няколко пъти и няколко вида помощи и отстъпки за последните 3 години, явно не им стигна. Сега искат монопол. Какво ще е следващото искане - на българите да се забрани пътуването зад граница, или поне на границата да им се преглежда багажът и конфискува всякаква стока от чужбина, та да е абсолютно сигурно, че чужда продукция няма да бъде купувана и внасяна и всичко пак за тях? А цените? И правото на избор на клиента? А качеството? Не може да очакваш като бизнесмен, че ще получаваш само позитивите. Ти трябва да се пребориш за клиента си чрез качество и добра цена, а не смазвайки конкуренцията с репресии. Многократно хора, които живеят в чужбина или пътуват често, със снимки показаха разликите в цените и питаха защо се получава така. В другите държави явно няма криза? С подобни нагли изпълнения ще отблъснете сами потребителите и следващите пъти се сърдете само на себе си. И изобщо, стига вече с подаръците от държавата все за бизнеса.
Колкото и да залага правителството, земеделието (зеленчукопроизводство и овощарство) няма да се възстанови, докато стоковите борси са собственост на мъже, по-известни с прякорите си, а не с имената си!
Ех, тия търгаши.Все трябва да им се дава, и все крадът, и накрая едно голямо нищо.Защо трябва да съществуват?Заради фуражното жито,гмо-та на монсанто, нитрати,пестициди,хормони,палмово масло?!Еб-ем ти земеделието и изобщо хран. промишленост, след като целенасочено тровят населението.Или предлагате качествен пордукт или ДГД те.
От 30г насам ЕС Е УНИЩОЖИЛ 5 МЛН СТОПАНСТВА В ЕВРОПА,ВИЕ СИ НАПРАВЕТЕ СМЕТКАТА,КОЙ Е АГРЕСОРА И, КОЙ ДЕСТВА ПО ЗЛОКОБНИТЕ ПЛАНОВЕ НА СОРОС!След няколко години ще се молим на Русия за зърно,но санкциите на ЕС няма да го позволявата и ще ядем скакалци!ТАКА,ЧЕ РАЗЧЕКНЕТЕ ТАЗИ НЕОФАШИСТКА ГРУПИРОВКА ДОКАТО НЕ Е СТАНАЛО ТВЪРДЕ КЪСНО!
Да ме извиняват всички зърнари(не земеделци) ама що не си ЕПМ. Европейски субсидии, държавно подпомагане, гарантираха им миналата година изкупуване на продукцията, сега Европа отново им отпуска компенсационни пари заради украинското зърно и те все недоволни. Да фалират тогава и на тяхно място да дойдат големите корпорации, които няма да изпуснат възможноста да се настанят на плодородната ни земя и тия измекяри зърнари при БайСтаври. Нали преди 30на години искаха пазарна икономика, сега да не се оплакват.
Миналата седмица бях в Одрин - на 3,5 часа от София хем по-евтино, хем по-качествено (хляба още не мога да го забравя), и може всеки да се напазарува, ако в БГ е останал без храна.....
Земеделието е стратегически ресурс на всяка държава учи се от втори клас. Демокрацията му е. .ба мамата.
Пак ли помощ диритите , бе уроди!Милиарди евра се набиха да ви се помага, накрая макед. месо с бг печат, украинско зърно, полски ябълки и яйца...Колко още да ви се даде животни нагли?!От бенлитата и мерццедесите на самолети ли ще скачате?Само за затвора всеки крадлив отпадък, и чак тогава помощ , и лафове тип "изберете българското"
Алжир, Мароко, ОАЕ, Саудистака арабия, Лапландия, Афганистан (с чукарите си) и кой знае още колко държави да не са останали без храна щото имат по-чакълеста, пясъчна или неблгоприятна почва ......
Аз не предлагам ТКЗС-та, нещо не сте схванали иронията. Но едрите монополисти са другата крайност, а ЕС все повече започва да прилича на един сбъркан ЕСССР.
Първо не виждам евтините български земеделски продукти. Ама никъде. Но пак виждаме износа на земеделска продукция. Второ виждам как от държави на стотици километри от тук пристигат по-евтини и по-хубави земеделски продукти. Те как ли успяват пък ние не можем? И трето-спекулата е при недостиг на продукция-нещо не виждам недостиг на каквото и да било по магазините. Монопол е при наличието на един единствен продавач или доставчик-магазини всякакви доставки имаме и от египет и от китай. Виждам също така и какви пари се наливат за земеделие като субсидии- ама не виждам резултата като влеза в магазина.
Колко са стотици километри? ТИРа ги взима за два дни. За да отоплиш един парник през януари, за една нощ ще изгориш повече отколкото струва превозът.
Прави се с пресни говна, стига да има кой да ги сере. Най ефектните "дрисльовци" са птиците, най добрия от аграрна гледна точка са овцете
Има как да се случат нещата, нно за целта ни трябва достъп до евтините руски ресурси. Газ за фермите и оранжериите и горива за комбайни/камиони/трактори. С тези цени просто земеделието става нерентабилно, една оранжерийна краставица от оранжерията до пазара си е надула цената с поне 80%, прекупуваме американски горива с надценка и затова масово зеленчуците удариха 6-7 лева килото.
Може ли да използваме такива като тебе като разменна монета за руски ресурси? Ще пращаме такива като тебе доброволци във вагнер в замяна на газ и нефт. Съгласен ли си?
В България в момента се обработват не повече от 35% от обработваемите земи. А може би и са доста по-малко. От топ производители на домати, плодове, месо, тютюн, българите станаха таксиджии, пицари, строителни работници, касиери и прочие в Западна Европа, без собственост, без дом, без земя. България може да е топ производител на храни в Евроапа, тъй като имаме едни от най-добрите условия за това от една страна в Добруджа, от друга в Горнотракийската низина.
а ако си признаем, че 90 % от храните които консумираме са внос, то ще се съгласим, че нямаме земеделие!
Гн Иванов, България не е Европа, стандартът не е Европейски, заплатите, пенсиите, начинът на живот. Иначе говорите много хубаво.
Държавата и нейните органи служат на селскостопанските предприемачи, а не на българските потребители. Затова и министри ходят на протести на зърнари, овощари и т.н.
Сигурно сте виждали из големите градове разлепени обяви "Изкупувам земеделска земя". Ако се чудите, кой и защо купува масово малки парчета земеделска земя, погледнете какъв тип "проекти" субсидира ЕС - едри земевладелци и скотовъдци. За да кандидатстваш за "европейски проект" трябва да имаш много декари земя или огромен брой животни. Това устройваше и управляващите, защото си получават процента от едрите земевладелци или такива като онзи "Пилето", а малките стопани постепенно изчезваха. ЕС унищожи българското селско стопанство и създаде монополисти. Скоро дори ще забранят на обикновените хора да произвеждат дори за себе си. Че то по-добре да си бяхме останали с ТКЗС-тата.