Румъния въвежда депозитна система: Получаваш 5 леи, т.е. един хляб, за 10 бутилки
Амбалажът вече ще бъде "съкровище, а не товар", както пише местно издание. Ще може да се връща във всеки магазин
Обратно в новинатаКоментари - Румъния въвежда депозитна система: Получаваш 5 леи, т.е. един хляб, за 10 бутилки | Бизнес.dir.bg
Коментари
Пластиката сортирана измита и почистена от етикети лесно се преработва до изходен матеиал гранулат-1000кг торби с които впосл. може да произведете каквото се сетите. От Маса,Стол, Бюро до монитор контакти и конектори .За да е рентабилно обаче трябва виокоинтелигента модерна роботизирана инсталация,големи количества ток вода и постъпваща пластика. Проблема е че има нерецилируема силно замърсена пластика която трбва да се изгаря в пещи или превръща в керосин при високо налягне.
Старческите крадиви бок-л-ци и тьотя Курнелия в България не са готови да ви дават хляб за под 5 лв броя и за някакви си бутилки. Продължавайте да събирате безплатно капачки хартия и бутилки ско-тове
Едно време във всяка махала си имаше пункт за изкупуване на амбалаж. Колко сладоледа и хот-дога сме изкарали от там. Имаше и пунктове за приемане на хартия, ама плащаха само 10 ст/кг.
При нас в Кауфланд плащат не, а зачитат 5 ст. на бутилка, в Германия е 25 евроцента........
Понеже коментирате за стъкления и пластмасовия амбалаж... Преди време вероятно си спомняте,че всичкия амбалаж бяха стъклени бутилки които се ползваха МНОГОКРАТНО. Има огромна разлика в това да ги ползваш отново и отново или да ги претопяваш и произвеждаш отново. Освен това имаше единен стандарт. На пример всички бирени бутилки бяха еднакви, само етикетите различни. Ако не се лъжа бирените бутилки бяха еднакви в целия Соц.лагер - от далечния изток на СССР та чак до Изт.Германия. Що се отнася до връщането на пластмасовите бутилки, то тази система в Германия е има от доста време. Има обаче една подробност. Системата разпознава само закупените от ТОЗИ магазин или верига. Аз лично пробвах с бутилка закупена във Великобритания или Франция - системата не я разпознава и не я приема. Явно фирмите гледат как да не се прецакат и да покажат - вижте ни колко сме зелени! А щом става въпрос за пластмасовите бутилки, възниква и въпроса за останалите пластмасови тарелки използвани за опаковки на храни. Тези опаковки като количество са съразмерими с количеството на бутилките.
И тук всичко беше стъкени бутилки които се връщаха,изкупуваха ги .После дойде демокрациата и ти задръстиха с пластмаса. На големите фирми така им е по-лесно.
Само да ви кажа, че се рециклира не повече от 10 % от събраната пластмаса. Останалата се товари на кораби и се праща в Индия и други аизтски държави. Тази депозитна система звучи чудесно, но всички тези бутилки веднъж ще си ги плащат, когато ги купуват и пак тогава, ще им начисляват и изкупната цена, както и транспортни разходи за приетия обратно амабалаж. Та на практика изобщо НЕ Е съкровище, а още брутални разходи за клиентите, при това напълно безсмислени, защото амбалажа НЕ се употребява и НЕ се рециклира. Има смисъл, само и единствено, ако се работи със стъклени бутилки! Цялата "зелена" работа е такава измама. Навсякъде прибират едни пари и говорят сладки приказки, а всъщност е голяма брутална измама.
В разговор с човек работещ в голяма британска строителна фирма, който се занимава с рециклирането на отпадъците на фирмата... Той ми казва, че във Великобритания рециклират около 99%. Веднага му казах: -Ама това е по тонаж, нали! Той потвърди. Хайде сега да сравним бетонни трошки и тухли от стара сграда с пластмасови отпадъци от битово потребление. Влагаме бетонните трошки в основата на нов път и сме ги рециклирали. Постигнали сме около 99% - по ТОНАЖ. Честито!