Очертава ли се дефицит на Human made - говорят експертите
В ситуация на неизбежност сме - не можем да го спрем, казва за ИИ шефът на БАСКОМ Доброслав Димитров
Обратно в новинатаКоментари - Очертава ли се дефицит на Human made - говорят експертите | Бизнес.dir.bg
Коментари
Добри не е експерт. Той е мрънкалник с много слаби презентаторски и ораторски умения. Не зная защо го викат по разни медии да коментира. Прост и без дълбочина на компетентност. Буквално е прочел 2 публикации и толкова.
Много ме безпокои проблемът с авторските права, потрес направо. Само между другото - защото, естествено, малко ли изкуствени неща е измислил, създал и ползва човекът - ми изплува мисълта "Какво става в системата с наличен и действащ Изкуствен Интелект с АВТОРСКИТЕ ПРАВА НА БОГ" - изначално и в развитие. А и не само с дреболията авторски права, защото проблемът може да се окаже всъщност екзистенциален ... Не само за човека ...
Препоръчвам ви да се информирате що е то Dunning-Kruger ефект:) Това, че всеки неграмотник, секлецарка, меринджей, селски тарикат ще се окичи в средностатистическа посредственост само ще подчертае, че олигофренията е масова. Да, на пръв поглед корпорациите печелят, че няма да плащат на дизайнери и художници. Но на второ време тези, които платят ще им се наложи да се бръкнат дълбоко в джоба за да имат диференциращ фактор. Интересни времена. Предстои ни да видим и информационният ефект на ултра-фейковете. Порно-индустрията не я знам кво ще прави обаче когато всеки онанист може да си генерира любимата патица или паток в какъвто сценарии му хрумне. Там ще е разковничето. Има и трети вариант. Планираната от Давос/Билдербърг контролна среда през ИИ да докара хората до тотални зомбита. Което тях ги устройва идеално. Тъпият потребител е идеалният потребител. Всеяден, убеден, че е специален, и че генерираната помия е уникална щото е само за него:)
ВИЙ ГЛЕДАЙТЕ ДА ОПРАВИТЕ ПРОБЛЕМИТЕ СЪС ... СИК ИНТЕЛЕКТА И НАШЕСТВИЕТО НА ДИВИТЕ ДПС ПРАСЕТА .... ОСТАВЕТЕ ИИ НА ВЕЛИКИТЕ НАЦИИ :)
Хвърлих сравнително обстоен поглед на статията и ми беше интересно. Понеже по независещи от мен причини не работя (защото не мога да си го позволя, а не защото ми харесва, така че не ми завиждайте :(( ), съм се пооткъснала от ИТ. Щях да седна да разучавам ИИ ей-така от любопитство, но да видим дали/кога ще намеря време. Това, което мога да предвидя е, че подобно на Голямата Депресия от 1930-те ли беше, ИИ ще доведе до криза на свръхпредлагането. Много по-лесно се генерират творчески продукти, но това не върви паралелно с генериране на платежоспособно търсене. Ако трябва да плащам и ИИ лицензи, които към момента идея си нямам колко струват, дали въобще ще успея да си избия само тази инвестиция, при положение, че конкуренцията ще се ожесточи, а търсенето едва ли ще скочи пропорционално.
добра фейо (въпреки бухалката). Разработчик съм на ИИ и трябва да ти кажа, че: 1. До 5 години сериозна конкуренция от ИИ не се очаква. 2. Едва ли ще има свръхпредлагане, по-скоро падане на цените на някои "творчевски" продукти 3. Да се абонираш за ChatGPT-4 струва под 50 лв. на месец. Можеш да си го използваш за каквото искаш (аз го използвам да ми пише код на Python и да ми замества 2-3-ма джуниъри...) 4. Вече има такива модели, че можеш да си ги търкаляш и вкъщи на компютър с GPU общо за 5-6 хиляди лева... След тази "голяма" първоначална инвестиция пък ще можеш да си го ползваш 24/7, като токът, който ще ти харчи, е направо несериозна цифра - няколко, до няколко десетки лева на месец... Така чем споко, но и не забравяй да поразучиш нещата!
Тоя халюциниран код на Пайтън къде го имплементираш? В критични приложения или в лепенки с функционалност с намален риск. Тия играчки тепърва се имплементират през LangChain i RAG приложения и то за тесен кръг от задачи. За крайният потребител, колкото и да дава функционалност дотук освен да генерира простотия за маркетинг отделите и да пляка еднотипни картинки в постове по социалките. Хората очакват текстовият калкулатор да мисли. Някой даже вярват, че той има ейджънси и взима решения като човек. Корпорациите използват тоя маркетинг да набутат колкото се може повече тикви да им плащат цената по генериране и трениране на модели. Идиоти има ма да видим до кога. Да питам великите оптимизатори. Като няма да има джуниъри, какво следва с мидълите на следващият цикъл? Не осъзнавате ли, че вертикалната оптимизация на разходи не е решаване на производствен проблем а създаване на такъв?
Значи наистина съм се откъснала адски много от кодене, айде да не е ИТ като цяло и като/ако се наложи да се връща пак там ще падне големо учене. От 20-25 години съм ИТ и си мечтаех за момента, когато технологиите ще се развият дотам, че ще сведат до минимум кодерите, повечето от които и един цикъл for не могат да завъртят, но поне 10 бона чисти на месец искат. Да поясня, че когато се е налагало и като кодер съм работила. Щом цените са толкова достъпни, макар че качеството е далеч от перфектно, значи по-скоро ще стигне до заливане на пазара с тези бози, но поне разходите ще са малки, така че не стои въпрос с избиване на инвестиция. P.S. Чак тези дни разбрах какво е подсъзнателното значение на този ник и откъде аджеба ми е дошъл - Добрата Фея с Бухалката всъщност е любимата ми леля, адв. В. :) :) Много си я обичах и много ми липсва. :(
Хора, дето не знаят от коя стана се включва компютъра, седнали да ми говорят за изкуствен интелект. Тая от НАТФИЗ вместо да ми говори за авторско право, да ми покаже колко български филма имат Оскар. Няма как ИИ да открадне "творчетството" на един нескопосан артист. Някой друг нескопосан артист ще му го открадне, че и ще ползва ИИ за това.
Изглежда тук коментиращите си нямат идея за какво става въпрос. Повече от вас са като щраусите- заравят главите, и като не виждат опасността, мислят че тя е отминала или че не съшествува. Това изобщо не е така. Въпрос на много близко бъдеще е да го разберете. За момента това което спира експлозивното развитие на ИИ е недостига на ресурс- изчислителен и енергиен. Но това много бързо ще се промени. От един момент на татък ИИ ще развие свръхинтелигентност. Тогава той сам ще реши проблема си с недостига на ресурс- енергиен и изчислителен. Всеки който си мисли "ааа какво ще ми на прави ИИ- дърпам му щепсъла и готово..." е в дълбоко заблуждение. Всъщност- основният проблем който стой пред учените е как да се направи "kill switch" - така че ако ИИ излезе от контрол да бъде изключен. Въпроса е- как можеш да направиш kill switch за нещо което е по- умно от теб. все едно мравките да направят kill switch на хорта.... Дълга и безкрайна тема за която нямаме много време... Към момента тьй наречения момент на сингулярност е опрделен че ще бъде към 2029 година. Това е момента когато интелигетността на ИИ ще бъде равна на цялото съвкупно човечество при през цялото му съществуване взето заедно... Какво следва след това- само Бог знае....
Технически не. Garbage in - Garbage out. Някой вярват, че AGI е постижимо в близко време. Толкова сме далече от това, че даже не е смешно. Важно е да се генерира паника и продажби. Моделите са лимитирани на основа на входните данни. Това, което гарантирано ще се случи е революция в процесите на производство на програмни продукти. Вместо да се пише софтуер по старият модел, ще се създава модел, който на основа на данни ще се учи и ще дава резултати. Чисто програмният код ще остане за критични зони, защото тези играчки не е ясно как работят отвътре. Оптимизацията е към резултат, не към процес. От там никой не е луд да ги завре в ситуация на критична имплементация и след това да не може да проследи къде е грешката в логиката. Black Box проблем е това. Да не говорим за цената на трениране на модели. Колкто и да се оптимизира разхода на ток с АРМ архитектура (на където са се запътили всички) пак разходите ще са чудовищни. За да има AGI трябва не само да има квантови компютри със стабилно функциониране а и наличие на изключително евтина енергия. Няма да казвам колко тона вода отиват в тия центрове дето ги лющят господа Затоплистите. Ма те си хапват скъпи стекове в Давос докато искат ние да ядем синтетиката.
Тази Доцентка-футуроложка, дали е написала и един ред код в живота си? Кой знае чия любовница е. Аман от хора, които никога нищо не са направили в дадена област, но се изживяват като капацитети. И цял живот на хранилка.
bg_user, ти писач на код ли си (демек програмист)? Изглежда не си програмист. Ако беше- щеше да знаеш че ChatGPT се справя доста по- бързо и добре с писането на код от теб. И то не само на един програмен език.
Почвай с джиджибиджито да генерираш приложения, пускай и само събирай парите. Дотук кодпайлъта успешно заменя стаковърфлоу щото му е в дейта сета. Ма реалните логични задачи ще се правят от програмисти ако ще кода да е генериран от ИИ. Езиковите модели са текстов компресор. Лоси вариант. Като МП3 ката. Там няма логика преди да дадеш ти логика. Там няма ограничения на контекст преди ти да го дадеш. И като финален пирон в кофчега Натуралният Език няма нищо общо с конкретиката на програмният език. А за да знаеш как да настроиш генератора с псевдо код на нормален език трябва да си наясно с програмирането. И то не само на основно ниво а и да имаш опит в имплементация.
Цитат: "В природата човек е мързеливо същество и може да се подаде на изкушението да спре да се развива, защото има кой да му свърши работата" Точно мързела кара човека да търси решения и изобретява нови неща. За ИИ или каквото е и роботите, е важно да се забрани саморазпространението - тип вирус. Заемането на чужд ресурс. Да изгражда материални неща. Докато е в една специфична сфера, едва ли може да стане опасен. Може да се ползва като търсачка.
Има приложение в администрацията. Мързеливи чиновници измислят нови разпоредби и вместо дъ четат закони и правила , пускат новия джкумент на chatGPT да провери дали ще мине. Така спестяват време и отиват на кафе.
Цялата статия звучи комично - събрали се някакви нисши и примитивни същества да обсъждат ИИ. Все едно събрали се няколко бактерии да обсъждат човека. ИИ си знае работата и няма нужда човекът да му казва как да се развива и какво да прави. То така и ще стане.
Аз имам засяти домати, краставици, картофи, няколко овошки и половин декар грозде за вино и ракия. Вие яжте изкуствен интелект.
Не е добра идея човек да коментира неща, които не разбира. Иначе се получават смехории като това на професорката от НАТФИЗ за системата Deep Mashine learning (правописът на журналистката е запазен), с която ИИ си бил пренаписвал кода и ъпдейтвал алгоритмите. Като се правят такива сбирки, хубаво е да се канят хора, които реално се занимават с това...
ChatGPT няма егоизъм и алчност, каквато имат доста наши творци и продуценти
"Борбата с човека, който в природата си е заложен така, че да бъде грешен и да греши, най-вече заради своята емоционалност, може да приключи с това изобретение на технологичния сектор - да имаме един безгрешен субект, който няма нито емоционалност, нито пък се води от някакви ирационални движения, каквато е човешката природа", добави Биков. Емоциите, били прична човек да е грешен? Абе моля ви вразумете го този? Явно малко е чел и не е за това място.