На 26-28 ноември 2024 г. в общините Каолиново и Никола Козлево, област Шумен, се проведоха срещи с местното население във връзка на проекта за изграждане на вятърен парк "Ружица" на CWP. Събитията дадоха възможност за диалог между местните жители, инвеститора и експертния екип, работил по оценка на въздействието на инвестицията.

Официалното партньорство с общините беше посочено като ключов фактор за успешната реализация на проекта. Местният бюджет ще получи приходи от работа на вятърния парк, а по време на строителството и експлоатацията ще бъдат ангажирани местни работници и фирми. Ще бъдат подпомогнати и сметките за ток. Инвеститорът вече изпълнява социална програма и подкрепя редица местни инициативи. Проектът е важен и за енергийната сигурност на страната, тъй като производството на ток не зависи от вносни горива, а вятърните централи произвеждат енергия точно когато има най-голямо потребление.

Местните жители участваха активно в срещите, като задаваха въпроси и се изказваха. На някои от срещите присъстваха и организирани външни групи хора, които не са местни жители и явно бяха дошли по политическа заръка, тъй като се опитаха да провокират представителите на местната власт. На техните въпроси също беше отговорено.

Експертите увериха, че нивата на шум от турбините са значително под тези, които обикновено ни заобикалят - като звуци от автомобили и домакински уреди. В България над 15 години вятърните турбини работят безпроблемно. Научните изследвания също доказват, че тези нива са безопасни за човешкото здраве.

Въпросите относно влиянието върху пчелите също бяха обсъдени. Данните от наблюдения в Североизточна България показват стабилност в пчелните популации дори в близост до съществуващи вятърни паркове.

Фундаментите на турбините ще са с размер до 30 метра в диаметър. Те ще бъдат поставени в земи, които от много години са вече с нарушена естествена флора и фауна и ще заемат само 0.07% от обработваемите площи. Това няма да ограничи традиционното земеделие, животновъдството и лова в околностите.

Проектът отговаря на всички български и международни стандарти за опазване на околната среда. Изготвеният доклад по оценка на въздействието включва детайлни проучвания на въздействието върху флората, фауната, птиците и прилепите. Заключенията показват, че проектът не представлява значителен риск.

Експертният екип и представителите на инвеститора заявиха готовност да отговорят на още въпроси, постъпили сред срещите в писмен вид, и да продължат диалога с хората.

Съдържание на: CWP