Най-големият фотоволтаичен парк в Югоизточна Европа бе открит в Румъния
В страната очакват, че до 2030 г. фотоволтаичната индустрия ще има 45 000 постоянни служители
Обратно в новинатаКоментари - Най-големият фотоволтаичен парк в Югоизточна Европа бе открит в Румъния | Бизнес.dir.bg
Коментари
Пак ли върху обработваеми площи
Тецовецете в Мариците отнемат 250 кв.км. обработваема площ. Това е сравнимо с актуалната Ивица Газа. На половината от тази площ фотоволтаици могат да захранят целите Балкани
А дали могат я сравни годишната произведена електроенергия в киловатчасове и годишната произведена електроенергия пак в квтч от фотоволтаиците разположени на същата площ
Доста е изгодно да дадеш милиарди за нещо което може да се произведе със милиони. Пералница на пари и пълнене на сметки за богоизбранте, за останалите има топла супа...
Перките нямат рециклране,соларите слабо,и какво правим тогава...
Още едно уточнение. Освен, че у нас има по-мощни соларни паркове, то и много странни панели са използвани в Румъния. Редакторите можехте да направите поне елементарна сметка, че при 155 MW мощност и 135000 фотоволтаични панела излиза, че един панел е с почти 1150 Wp мощност. Няма панели с такава голяма мощност! В момента има информация за най-много 700 Wp мощност.
Къде ще се хвърлят тези панели след 30г. като станат неизползваеми? В България вече се внасят изхвърлени перки от вятърни електроцентрали, нищо чудно да станем и бунище за слънчеви панели, ако си траем...
Значи за 100 милиона са наредили соларки. Брао, няма да казвам какво мисля за тази тъпотия.
Dir редактор, пак пише глупости без да е проверил и чел достатъчно. В България вече има поне няколко проекта във фаза строителство с 150 MW и нагоре мощност, а най-големия - 360 MW е само на 90тина км от София.
45k ясно. Кажете сега колко ток ще произведете. Ще стигне ли поне за 45000 те и семействата им. Всички нормални бизнеси имат план колко ще произведат и колко ще спечелят. Зелените талибани обаче знаят само колко заплати ще плащат. За дотациите да е ясно, хаха.
Нищо не ти е ясно. Прост си като гъс. Отдавна няма дотации. Дотациите са за ТЕЦ Марица изток 2 - 70 килиона на всеки 3 месеца.
Нали си силен в статистиката. В тази част на Европа (Северна Добруджа, където е този парк) годишнптп производство на електроенергия е около 1400 KWh от 1KW инсталирани панели (т.е. от около 5кв.м. панели), В България ситуацията е малко по-благоприятна, защото има малко по-сух климат и повече безоблачни дни от Румъния. А сега за сметката - в България има около 2,800,000 домакинства ако се вярва на последното преброяване на населението. Потреблението на електроенергия от едно българско домакинство е около 3,000KWh годишно. Т.е. грубо около 8400 GWh електроенергия годишно. Това се получава от около 6GW соларни панели, които пък заемат площ около 30,000 декара. За тази цел в нормалните държави се използват покриви на сгради, сенници на покрити паркинги и всякаква подобна използваема площ. За съжаление българската статистика не е преброила ИЗПОЛЗВАЕМАТА покривна площ за целите на фотоволтаично производство, но при следващото преброяване след 10 години може и да се сетят да включат и това в статистиката. Във всеки случай 30,000 декара, разделени на 2.8млн домакинства, прави около 11кв.м. соларни панели на домакинство. Това е нещо, което изглежда съвсем постижимо ако се използва потенциалът на основните и допълнителни жилища и сгради (вилни имоти, гаражи и т.н.), с които разполага българинът.
"...да постигне целите за 2030 г. за намаляване на емисиите..." Демек нулева икономическа логика.
!60 mVA има на на 150 км в София. Е и? Кво ще правим като сняг забръска????
155 мегавата са нищо. Имало е дни в който българските фотоволтаици правят 2600 мегавата ( според ЕСО ). Проблемът са батериите.