Може ли ядреният синтез да бъде част от отговора за справяне с климатичната криза?

Обещаващи нови проучвания предполагат, че тази технология може да да произвежда електричество за мрежата до края на десетилетието

Обратно в новината

Коментари - Може ли ядреният синтез да бъде част от отговора за справяне с климатичната криза? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Сега пък климатична криза... Луди сте! няма климатична криза,такова си е било времето навеки! Глобални застудявания и затопляния е имало навеки и ще има навеки! Глобално затопляне имало,затова в Пекин от седмица е незапомнен студ от векове,затова в Испания са най ниските температури от 70 години насам - минус 35,8 градуса тая сутрин,затова Япония и Италия са затрупани от сняг,ама като да се вменява,че имало Глобално затопляне,ами има го и ще го има дори човечеството днес да изчезне отведнъж,то ще продължи,защото не е предизвикано от него!

значи напреднали технологии за дебнене следене и не знам какви ли не манипулации на човешкото съзнание може , но ;чиста енергия ; не може ? спокойно , ще минава през вашите фирми за оскъпяване , няма да е свободна енергия от която не можете да крадете

Пич, разликата е в скоростта. Различно е да се спреш в стена, като се движиш с 2 км в час или с 200 км в час. Иначе стената винаги си е била там и е спирала каквото стигне до нея, нали? :))

Кретенче, средната температура се гледа, а не аномалии предизвикани точно заради вдигане на средната температура. И това при наличие на спокойно Слънце. А като влезнем в пика на 12 годишните цикли тези -35,8 градуса ще ти се вижда топлички, а +50-тината градуса в Сахара ще са ти като зима.

Човекът се е взел много насериозно. Вместо тия ветробоклуци и фотоволтаични шитни се бяхме ориентирали изцяло към ядрена енергия, и всички ядрени оръжия бяха отишли за захранване на реакторите. щяхме да задоволим потреблението на земята за десетилетия напред. Това на първо място. Ако се инвестират милиарди за намиране технология за рециклиране на отпадното ядрено гориво, тогава и този проблем може да бъде решен. Ама не - човечеството предпочита да има ядрени бомби да унищожи света 80 пъти, да инвестира в по-бързи и невидими бойни ракети, но за това - нъц! Отделно - производството на енергия е само един компонент от отделянето на парниковите газове. И спомага, да кажем за 15% от тях. Ами въздухоплаването? Ами корабоплаването, ами животновъдството ами консуматорското общество, породено от капитализма(производство на нови и нови джаджи, щото старите не са еко и отиват на боклука)? Ами природата??? Че тя допринася за повече парникови газове в момента от човека. И ще продължава. В момента пермафроста в Сибир започва да се топи, метановите джобове отиват в атмосферата, а той има до 40 пъти по-голямо влияние за повишаване на температурата, отколкото СО2. Но нищо де ... важното е пари да се влагат. Човечеството има шанс, но трябва да си тераформира земята и по някакъв начин да изградим максимално много бели площи - може би в океаните - по този начин повече светлина ще рефлектира и няма да с акумулира на земята. Ама нищо де ... слушайте заблудената Грета ... как смеете да не я слушате!

Метана бързо се разпада. А Ядреното гориво стига за 100-200 години, така че пак не е решение за в бъдеще. Ветробоклуците и фотоволаиците обаче са с безкраен източник на енергия или поне за 5-10 милиарда години. Другият вариант е точно синтеза, за който ще има почти вечно гориво

Инженерче

Ветробоклуците са непостоянен източник на енергия! Докато не се измисли суперкондензатор, който е евтин и има дълъг живот, са нерентабилни. Фотоволтаичните шитни, на голяма площ, действат като генератор на топлина - в крайна сметна са с тъмен цвят точно за да улавят светлината, ако ги направят светли няма да могат да си вършат работата. Т.е. екологочното им действие е под въпрос. В момента ни трябва решение - тук и сега. 200 години са достатъчно време, приятелю, за да се ориентираме към нещо по-полезно. Използването на реактори с термоядрен синтез е много далеч в бъдещето. Това да не е като да произведеш хлебопекарна. Дъвчат ги от минимум 70 години, и все още няма НИТО един токамак, който да е произвел повече енергия, отколкото е глътнал. Очаква се това да е ITER, но, живи-здрави след десетина години. А тук говорим за прототип. До тогава? Ядрената енергия е безопасна. Ако в световен мащаб се направят 1000 реактора, могат спокойно да се заместят всички ТЕЦ-ове. Тези реактори ще имат живот 40-50 години - точно толкова, колкото евентуално ще е нужно за първите реактори на термоядрен синтез, индустриално производство - а това е оптимистичната прогноза. Е да ама ... там проблемите са други - стотици хиляди работници изхвърчат на улицата - минната индустрия и прочее ... това е проблемът, не друго! Плюс, пак казвам, ядрените реактори, особено новите поколения са БЕЗОПАСНИ, нямат нищо общо с РБМК и ако зад пулта им не са полуграмотни урки или не ги цапне метеорит или земетресение от 9 степен и цунами, убило 15 хиляди човека(и това при стари реактори), няма опасност. Но нищо де - залагайте на шитните, и се чудете, защо тока ви е безобразно скъп, особено в България - защото шитните ги строят хора, които си изпраха парите, и се споразумяха с министерството на енергетиката навремето шитняния ток да им бъде задължително изкупуван на безбожни цени, а сме били свидетели на далаверката да се вържат към мрежата на НЕК и да им препродават ток. В световен мащаб не сме дорасли за тази технология. В момента се надскачаме. Или се опитваме. Отделно НЕ това е, както казах, основната причина за повишаването на температурите в световен мащаб. Отделно ... метана бързо се разпада - бързо, бързо, колко да е бързо "The 20-year global warming potential of methane is 84.[5][6] That is, over a 20-year period, it traps 84 times more heat per mass unit than carbon dioxide (CO2) and 32 times the effect when accounting for aerosol interactions.[7] " Чети, приятелю, чети!

Това е МИТ. :))) Звучи като шега, но е точно така - МIТ заедно Commonwealth Fusion Systems разработват реактора SPARC - подобрен Токамак.

Нищо няма как да ни спаси от климатичните промени, докато не започнем да слушаме какво точно ни казва Грета! Само и единствено тя може наистина да ни спаси, от онова, което си причиняваме повече от 20 години вече!

А кой ще ни спаси от Грета?

Грета Т.: Трябва да въведем електромобилите възможно най-бързо. Наясно съм, че за това е необходимо да се увеличи производството на батерии... Журналист: Но, за батериите трябват редки метали, които в много случаи се копаят ръчно от деца... Добивът едва покрива нуждите. Грета Т.: Значи, трябва да удвоим усилията си!!!

Точно така. :))) И съседката не ти пуска само от злоба. :)) А, жена ти пуска на съседа, също само от злоба. :))

С токамак, тоест с магнитно удържане на плазмата или ускорители? Защото е напълно възможно водородът да се приведе в плазмено състояние (това изисква малко енергия) да се отделят два потока с електростатично ускоряване и магнитно отклонение и да се сблъскат един срещу друг. Отделената енергия е под формата на неутрони, алфа и бета радиация, тоест кинетична енергия и гама радиация, която следва да се улавя от оловни щитове. И от там нататък да работи като обикновен ТЕЦ. Защото с токамака плазменият шнур е нестабилен

Тази технология на опитомен ядрен синтез ще заработи но по скоро в космоса, в орбита около земята. Ще има доста изкуственни слънца, които ще ни изпращат енергията си за да продължим съществуването си, ако не се изтребим дотогава.

И преди 40 години говореха " термоядрени централи до края на десетилетието"

Какво бедствие?

Не, защото няма климатично бедствие :)