Браншът обещава: Хлябът автоматично ще поевтинее, ако падне ДДС-то
Насъщният е поскъпнал с 45-50% през последните пет месеца, каза председателят на браншовата организация
Обратно в новинатаКоментари - Браншът обещава: Хлябът автоматично ще поевтинее, ако падне ДДС-то | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ще поевтинее с 2ст.,а бюджета ще загуби стотици милиони. И после откъде майчински,детски ,пенсии,образование. Във всяка от големите вериги има намаление на хляба,защото залежава .
"много държави остават без запаси, оттам започва голямото търсене и ние имаме добра новина - че имаме достатъчно запаси и обявихме НЕОГРАНИЧЕН износ след осигуряване на продоволствената си сигурност" Урааа....имаме жито за цял свят.
Колкото поевтиняха ресторантите и кръчмите от намалението на цените. ДДС намаля а цените двойни и тройни.
Hяма да поевтинее НИЩО при отмяна на ДДС. Да не би да поевтиняха книгите, при спаднал ДДС. Ако държавата премахне ДДС хитреците ще си задържат ДДС то като допълнително печелбарство.
Ако спрем социалните помощи и парите за фалшивите ТЕЛК решения на циганите, ще има и за майпенски, и за пенсии, и за всичко.
Никога цени не спадат, при намален данък. Тези пари вместо в бюджета ще остават в джоба на частника. По-добре да остане ДДС-то-И ДА ИМА ПРИХОДИ ЗА БЮДЖЕТА, а не тези пари да се подаряват на разни хитреци.
Това не е мярка. Махането на ддс е много гадна манипулация. Държавата не може да събере десетки милиярди откраднато ддс последните години 20 години а сега разни лобита натискат за това и онова. Накрая без да усетим ще сме се заробили със заеми А това дългосрочно, говорим за десетки години напред, ще лиши цели системи в държавата от недофинансиране, за да изплащае заемите. После заеми за превъоражавене. Това се нарича модерно робство. Говорим за десетки години напред заробване.
Сигурно малцина знаят, но в момента около 80% от хлебарите НЕ ПЛАЩАТ ДДС, защото не са регистрирани. Така че, това, за поевтиняването, са пълни глупости.
Вчера купувам "Добруджа" и шок....цена 2.40 лв Продължаваме промяната...към по-лошо....и не ми се слушат измислени оправдания за война и поскъпнали горива
Хлябът трябва да струва до 50 стотинки, защото земеделието е субсидирано със 2 милиарда лева годишно. Не кредит, е подарък, безвъзмездно плащане. Щом хлябът е свърхсубсидиран, чрез земеделски субсидии, няма аргумент сегашните цени. И субсидия, и продажна цена-тарикатско, а. ДЪРЖАВАТА ДА СПРЕ СУБСИДИИТЕ ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕ, ЩОМ ТЕЗИ СУБСИДИИ НЕ НАМАЛЯВАТ КРАЙНАТА ЦЕНА!!!! Или субсидия, или продажна цена, но не и двете!
В момента държавата събира около половин милиард годишно от ДДС на хляба. Отмяната на ДДС-то ще значи тези пари да отидат в джоба на частника. А не в бюджета. Нищо няма да спадне като цена, а ДДС-то ще си го задържат за себе си. Да вземем примера с книгите . ДДС-то от 20 е 9 процента. Но книгите не спаднаха като цена. Книга, струваща преди 20 лева, вместо сега да е 18, пак си 20 лева. Тоест държавата не събра ДДС, а тези пари останаха в частния джоб. Е какво спечели крайния клиент от това. Нищо. Цените са същите, но тези пари не са в бюджета.
За колко време е запасът? При какви условия се ползва той? Възможно ли е да използваме от него, за да намалим цената?
Един малко по-професионален коментар. До 1999 се занимавах със софтуер за софийските хлебозаводи. По-възрастните си спомнят, че тогава хлябът е освободен от ДДС. Но също така производството на хляб нямаше право на данъчен кредит, т.е. ако продаваш без ДДС, то и не може да си отчисляваш ДДС от покупките. Само да отбележа, че при въвеждането на ДДС върху хляба, себестойността не се промени съществено. Но още тогава имаше мой от разни дребни хлебарчета, за ДДС и как хляба ще стане 2 евро. Ами като гледам напоследък, основната работа на разни "бизнесмени" е да мрънкат за субсидия на бизнеса им. Ами да национализираме фирмите, пък държавата да се оправя както знае. Всички да станем чиновници!
А освен това, пшеницата , преди това е субсидирана! Как така субсидиран продукт после се продава на цена,без отбивка заради субсидията. Че какво печели крайния потребител от субсидиите. И без субсидии -цените ще са същите. със субсидия-няма спад на цената. И субсидия за земеделските производители, и продажна цена-е двойна хранилка е прекалено!
Обявяване неограничен износ на продукт, който внасяме и е с прекъснати доставки?! Тая министърка колко точно е малоумна?! Или като с газта: ще си продадем запасите за да има необходимост от инфлация?! Интересно, че Кирето е договорил реални доставки на газ. Досега нереални ли бяха обещанията на парнтьотите ни?! Ей, чеп за зеле не става от вас, ей!
За земеделие субсидията е повече пари, отколокото е субсидията за армията и полицията-взети заедно. Прибавете това,че за производство на пшеница не са нужни много хора-десетки хиляди декари могат да бъдат ожънати от ДВАМА работника-комбайнер и камионджия. Те получаВат, от чорбаджията примерно 2000 лв заплата месечно. Цялата пшеница на България може да бъде събрана от под 100 работника-нашето замеделие не се нуждае от много хора-стотина работника жънат цялото жито на България-тоест има и ниски разходи за заплати на работници. Тоест разходи за заплати-около 200 000 лв за да бъде събрано житето, хайдуе нека да са 500 000, нека да е милион. А земеделските субсидии са ДВА МИЛИАРДА ЛЕВА. Хлябът трлябва да е на цена стотинки, защото пшениата е ПЛАТЕНА чрез субсидии. Частникът взима субсидия за пшеницата, и после я продава. Двоен доход. Щом няма отбив от крайната цена, какъв е смисъла от субсидията?
колкото поевтиня туризма с 9 пр ддс, бирата 2 лв на магазина 4.5 на заведение, точно по две на мин година!
България е в топ 10 износители на пшеница в света. Хайде да четем малко преди да пишем
Хайде тогава, щом ни продават хляба скъпо, да върнат производителите на пшеница субсидията, и тези пари да се дадат на крайния клиент. Получават субсидия-в огромен размер. А после пшеницата струва колкото на борсата в Токио. Но токииската пшеница не е субсидирана! как така субсидиран продукт е на пазарна цена, а няма редукция в цената с получената субсидия? Щом продават на пазарна цена-държавата да си вземе раздадените субсидии за земеделие. И парите да се дадат на крайния клиент.
Хубаво, но сигурни ли сме, че след време хлебопроизводителите няма да поискат помощ от държавния бюджет?
Тези работи не стават с обещания, я да подпишат договор с който да се задължат 5 години да не променят цвета на хляба.
Затова ли цената на хляба е със 100% нагоре от миналото лято?! Ай да си обективен преди да пишеш!
Дамммм, точно същото както книгите! Не само че не поевтиняха...ами и поскъпнаха! За това псрях да купувам книги на български издателства! И хялб не купувам, а си правя :) Бойкот на безлицевия бизнес в България до дупка! Никой не вярва на обещания :)
Стига вече с това: "у нас е най-евтино от целия ЕС". У нас е най-скъпо, не само ако съпоставим цената на получаваните заплати, но и като съотношение между крайна цена и себестойност. У нас цената на пшеницата е малко по-ниска от тази в ЕС, цената на тока е по-ниска, за заплатите да не говорим - няма изобщо място за сравнение. Нормално е у нас цената да е доста по-ниска от цената в останалите страни от ЕС. При горивата също спекулират, че у нас били най-евтини. Разликата обаче идва от това, че у нас акцизите върху горивата са минималните ставки за ЕС, а в Германия, Холандия и т.н. са на максималните. Ако вземете цената на горивата без акциза, у нас цените са дори по-високи. А уж ние купуваме по-евтиния руски петрол, и заплатите както в рафинерията Лукойл, така и на бензинджиите е в пъти по-малка. Смятайте какви маржове правят и всичко е на гърба на хората. И утре като им спаднат оборотите и закъсат, ще започнат пак да реват за помощи и мерки, които държавата, т.е. хората, пак да им плащаме.
Колкото поевтиня в ресторантите и ще поевтинее на бензиностанциите! Навсякъде хрантутници, като превозвачи, хлебари, зърнари, ресторантьори, чиновници…
Грубо 5(пет) пъти е по-висока цената на хляба от себестойността му! Но това няма да го чуете или прочетете от производител на хляб, те все са онеправдани, все нещо им куца, все нещо накриво им влязло. Е, ми що продължават да пекат?!
Лъжат, няма да поевтинее, защото никой не може да ги задължи да го направят. Спекулантите зърнари и хлебари много добре знаят, че не държавата определя цените, а спекулативният пазар и затова могат да говорят каквото си поискат. Просто искат да лапат още повече печалби, за сметка на загубите в бюджета. Не намалявайте ДДС-то, господа управляващи!
България произвежда между 3 и 4 пъти повече пшеница за година, отколкото й е необходимо за продоволствения запас. ВСИЧКО останало се изнася от 10-ина "босове". Годишно, в зависимост от реколтата, се изнасят между 2,5 и 4 млн тона пшеница. Умножете ги по борсовата цена на госпожата (350-370 Евро/тон) и ще получите онова, което попада директно в джоба на "зърнените босове". С две думи - в България има свръхпроизводство на пшеница, но всичко се изнася от частници поради добрите борсови цени и поради това в България цената на пшеницата не пада (както би трябвало да бъде при свръхпроизводство) И хлебарите купуват на борсови цени. А те ще се повишат още повече заради войната в Украйна. Така зърнените босове отново ще потриват доволно ръце заради очакваните свръхпечалби и всякакви глупости от сорта на "ако намалите ДДС, автоматично ще се намали цената на хляба" са приказки за наивници! Нищо няма да се намали! Просто ще се увеличи печалбата на търговците на хляб, а производителите ще се опитат чрез намаляването на ДДС да компенсират увеличенитето в цената на енергията! Така че, "сладките" приказки на госпожата са за наивни глупаци.
истината е да се актуализират заплатите, или да се дават инфлационни добавки на всеки гражданин, докато има инфлация, другото е мижи да те лажем
Пълни глупости. В момента се изхвърлят огромни количества хляб, защото производителите са с лош остарял и неефективен мениджмънт и произвеждат големи количества, но нискокачествен хляб. Високата цена реално покрива загубите от тази неефективност. Намаляването на ДДС ще доведе до разпределение на разликата по веригата, а крайната цена ще си остане същата. Средно човек яде не повече от 10 хляба на месец или около 20лв. На тези 20лв. ДДС е 2лв. И цялата тази истерия за 2лв.? Или едни лапачи искат да продължат да лапат. Същата схема е при ВИК. Ниска ефективност с огромни загуби и натиск да бъдат вдигани цените, вместо да бъдат намалявани загубите. Това са класически хранилки.