Коментари - Китай с нов пакет мерки за съживяване на затруднения пазар на недвижими имоти | business.dir.bg
назад

Китай с нов пакет мерки за съживяване на затруднения пазар на недвижими имоти

Имотният сектор и строителството представляват над 1/4 от БВП на втората по големина икономика в света

Обратно в новината
| Редактор : Антоанета Начева

Коментари - Китай с нов пакет мерки за съживяване на затруднения пазар на недвижими имоти | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

В Китай нямат много шанс да си оправят пазара на имоти. Проблемите са няколко: 1. Земята се дава на предприемача за нещо като 50 години. Много от тези договори са от преди 10г и певече. Така купуваш жилище, но след 30-40г го губиш. Хората се надяват да им се удължи правото на ползване, ама не е ясно дали някога ще стане. Така имотът става нещо като много скъп дългосрочен заем. 2. Цените на имотите са огромни спрямо доходите им. Затова и куп апартаменти стоят празни- ако има купувачи, не са купени за живеене, не стават и за под наем. 3. Повечето им сгради са с лошо качество и като цяло след 5-10г заприличват на коптори и някои са и за сриване и строене наново. 4. Има огромна младежка безработица. Не че 20 годишен ще е супер щастлив да купи жилище, което на 60г може да не е негово заради земята, но и откъде да извади парите. Точно с улесняване на ипотеките няма да се оправят. Трябва първо да решат кардиналния проблем с това дали искат соц- ниски заплати и държавна собственост, или да позволят частна собственост като стимул да купиш, че ще остане нещо след теб, и някак да вдигнат доходите. Повечето им хора живеят по улиците, даже да са на добра за страната заплата, просто защото не могат да си позволят повече. Затова и от там има много видеа и снимки как спят в гардероби по офисите или на работното място- ако няма храна от фирмата и се плаща наем или ипотека, не могат да пратят пари семейството на село да яде, а и те самите даже да ядат.

Те вероятно ще намерят някакъв начин да се справят с кризата (имат много пари от производство), но при нас какво ще стане с този балон...

НИЩО подобно - марджините на 'производството' са жалки и именно затова недвижимото имущество е 30% (!) от китайската икономика (в Щатите е на половина). Банковата им система и гнила - на Запад при 1% лоши заеми регулаторите вече звънят защото при 2% банката е вече застрашена. Лошите заеми на китайски по груби оценки са средно около 5-6%.