Китай къса със западните технологии и призова да се избягват глобалните одитори

Налага се да постигнем по-голяма самостоятелност и развитие, като това е единственият начин страната ни да стане световен лидер в технологичната област, заяви президентът Си

Обратно в новината

Коментари - Китай къса със западните технологии и призова да се избягват глобалните одитори | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

едно време мръвката беше основно в чинията на англосаксонската воня но сега Китай, Русия, Африка, Азия ... освен ориз и брашно веждат, че е по-вкусно с мръвка и това вече няма как да го пуснат за разлика от САЩ и Европа в чиито чинии има все повече ориз за сметка на мръвката. Така е нещата се обръщат и това е новия световен ред в който Европа за съжаление ще бъде натикана в ъгала и разглеждана след време като музеен експонат

След две световни войни пак не ни дойде акъла. Продължава и се задълбочава разделението и обособяването на съюзи на влияние ,от което обикновения човек нищо добро не го чака....инфлация,после рецесия и накрая току виж...война като се появи удобен повод!

Режат ви от технологиите, изнасят производства и почнахте да градите " светло бъдеще" и да преизпълнявате петилетки Ма иновации се правят от свободни хора, не от роби. А одита от Големи международни компании е гаранция за достоверност на информацията, пред външни инвеститори, пред борсите. Кой ще поверва на счетоводно- одиторска фирма " Чин Дрън Мин", от село Жляк Пляк

Благодарение на шепа корумпирани американофили, начело с л@йнен....и арзбира се маса локални кученца, като макарано, бивш ротщилдов банкер, нашт мекерета, начело с безработния адвокат ицето, и прочие корумпирани пионки из цялото ес, които работят ЗА сащ и ПРОТИВ ЕС...и това е очеизвадно за всеки свободно-мислещ човечец..................... Ако не излезете да гласувате, обръщам се към ония 60%, на които отдавна им е все едно кой ги оправя, тоя път ще ви пратя призовкиет - БУКВАЛНО....... вече има маса народ, които ги получиха уж да им мерят номера на обувките.....Все от тия 60% има мъже, хора с роднини-мъже, братя,деца, братовчеди, ако и за тва не ви пуска, то вие наистина нямате никакво бъдеще...........а покрай вас и цялата България, кято ще я превърнат в плацдарм срещу Русия.........за да може най-накрая да загрябят богатствата и......нещо,което англо-саксонците опитват за пореден път само за последния век......

Крайно време беше.

Докато китайците бяха на ориз всичко беше добре, ама пуста лакомия.Предпочетоха индийци и китайци пред българи румънци чехи поляци -щот сме били соц внесоха само мангалите за повече демокрация, сега да го духат!

Който има на какво да заложи, може да си позволи да говори така. Така е по китайски, сега в тези дни! Явно ще има война....... Спомям си приказките за корейската война...там обеденените западни сили напредвали до де не дошли 2милиона и половина доброволци от Китай и където и да погледнеш китайци плътно. https://en.wikipedia.org/wiki/Taegukgi_(film) За любителите на войната - гледайте го, мого е поучителен! Ние да му мислим! Сега от нас още 10 кожи (кожени F-16) ще ни вемат. Като няма милиарди китайци, да снасят. Следващите са индийците. А сдружът ли се те, запояват най-лошите ама най-лошите англо-сакски сънища да се сбъдват и Европа на Мук! ама не на дедовия, а на оня малкият Мук! ....Спокойно! Няма да е по наше време! Не са разделили горите още! Англо-саксонските дихатели могат да си отдъхнат.

Едно време ни омайваха със социализъм, сега с демокрация. Резултатът един същ. Богатите са богати, бедните са бедни.

Резултата е десет пъти по-лош!

Първата измама е религията, а втората - демокрацията...

До кака Миче от Галиче глей си манджите не е за теб тая работа

Китайците , както и мнозина българи започват да разбират , че да произвеждаш по чужда технология и поръчка не е като да произвеждаш изцяло свой продукт.

jтрябва и да се изгонят чинковете и педерашките от цивилизованите страни

Който се усети да бяга от запада, ще се спаси

Глупчо Бездънски, не китайците бягат от Запада. Западът ги гони от къщичката си с ограничения и санкции.

...ще се спаси бягайки още по-назапад.. .ти хуквай към сибир...

и високи технологии някак си не звучат в хармония.

По време на управлението на нашето ЦК България беше водеща страна в областа на електрониката пред останалите социалистически страни, гонеше и догонваше западните страни ... но спирам до тук защото ще последва рев от хора които си нямат понятие от тези неща, същото както и разбирането за "комунизма", Комунима е нещо много лошо и толкова, а какво значи комунизъм, абе няма значение и толкова.

Все повече звучат като лозунгите на Брежнев и Живков.... Знаем как приключва всичко :)

И как точно приключва всичко? Аз зная само , че след "приключването" България стана колония на тези които "ни приключиха", унищожиха ни всичко, а децата ни в повечето случаи са там на запад, за да обслужват приключителите при унизителни срамни условия!

България стана колония на бсп... тъп рускороб....

Настоящите лунатици в Белия дом усилват агресията си не само срещу Русия, но и срещу Китай. Изглежда мечтаят за световна война. За същото мечтаят и откачените гласоподаватели на коалицията на подмяната в България. Кога най-сетне ще се събудим и ще изметем тези боклуци от политиката?

От теб трябва да започнем комунистическо копеле.

Нещастен олигофрен, внимавай като излизаш навън.

Американците ги стигнахме вече. Всяка вечер я обир я разстрел. Сега актуалното е кога ще ги стигнем китайците. Те залагат на технологиите, а ние на необразованите.

Винати сте разчитали на малоумните и малограмотните! Китай под ръководството на Си го чака тежка конфронтация със високо развити технологични демокрации и конфликти със всички негови съседи.Но може и на Си да му резнат зелката и да тръгнат пак в ,,правият път”

Китай имат ли лиценз за барута . Шото много се харчи сега

Преди пет хиляди години.

За да скъсат успешно със Запада, китайците трябва да направят съюз с японците,, нещо немислимо

Като няма ориз ще ядете забелен банан (((:

Както изтърваха руснаците да се съвземат, така изтърваха и китайците, като им предоставиха достатъчно добри технологий.

А, ти се научи да пишеш, па тогИва коментира(и)й?!

Дано на всички от политико-икономическият елит в ЕС, САЩ, Япония, Австралия и останалия цивилизован свят да им СВЕТНЕ най-после аварийната лампа и да започнат тотален ИГНОР на всичко "китайско"!! Да се спре всяко производство на всички западни продукти там, да се спре търговията с китайския бизнес, да се дръпнат всички капитали от там и да се върнат тези оргмони реки от капитали в ЕС и САЩ!! Нека Западът да си възстанови производствата и да се възстановят нормалните търговски отношения "производител-продавач-купувач", а не както в последните 30 години: за производителите изнемогват заради ниските цени на които произвеждат, купувачите недоволни от високите цени по щандовете и само търговците доволни-щото станаха милиардери от огромната разлика в цените на стоките произвеждани в Чайна и цените по магазините!! Едни маратонки Найк се произвеждат за 15 долара или евро, а след това се продават по 300?!?! Стига вече с тази практика, търговците вече се оядоха!! Върнете старата схема, когато всички бяха доволни!! Не е нормално земеделски производители да печелят 5% от стойността, а търговецът да регистрира 95% за себе си?!?! Преди 30 години фермера получаваше 65% от стойността на кг домати например!!! И тук не са виновни големите вериги магазини, а ние хората-че се съгласяваме с подобни схеми!! В случая с Китай, светът не трябва да си позволява да бъде изнудван от жълтите!! Защото видяхме с путлерова Раша как стана, съобразяване, кротуване и Памперса си повярва, че всички ги е страх от него!! Тотален игнор на жълтите, да ги видим в условия на санкции-като ватенките-колко време ще изкарат до Голямата революция!!! Щото явно сте забрвили как чичко си се наАка след протестите за Ковид мерките и се съгласи много бързо!!! В Китай хората не са слабоумни като ватенките алкохолни, знаят какво е СВОБОДА и показаха, че могат да се борят!!!

Ако Китай реши,без проблем ще фалира САЩ,а те всъщност са се запътили сами на там...

А вдички критици представят ли си бита без китайски стоки. С нашата покупателната способност, дали ще можем да си позволим сегашния бит?

Китай не може да фалира САЩ. Няма да й стигнат силите.

Интересен анализ. За съжаление или правен от компютърна програма или от абсолютно неграмотен потребител.

Как набра 140 минуса?!

Със съдействието на редакцията на "Дъра Бъра"

Първо скъсване...После събиране.. Загубите от скъсванията, довеждат до събиране. Но така накрая се намира оптималното срещане на интетресите и на двете страни. Нищо ново под слънцето.

Същите които искаха евтина работна ръка , охолен живот от лицензий и права ,налагайки изолация и санкций .... Детската градина - на ви дизел, проституция, наркотици , пластмаса , боклуци , благини ,па си ги платете ма след 20 години дай сега за екология, за патенти за права . Ми земете си сичко , маскари (комунисти, капиталисти, и Сите идеологий си земете и си ги заврете... Санкцийте ще доведат до война рано или късно , породена от печалбарство(още лихварство) . Нищо по различно от феодализма (е поне играчките са нови).

Връщат ме 30 години назад, "Петилетката за 3 години!"

Китайско харакири,нови технологии от руслям.

Технологиите са за умби хора а не за сороски гендари от софиа

Нали бе, кърлеж пУтлерски!!! Щото си много уБен, затова се правиш, че мислиш....Гнида

Китайците като чуят думата Японец,исе наакват.

Мдаа то всичко у вас е японско. Телефон,климатик, пералня,телевизор и тн.

рано или късно янките ще бъдат изгонени отвсякъде, сега от Азия, после от Африка, и да се надяваме накрая и от Европа

Яжте му главата на по скъпия живот,идйоти европедалски!

Иначе казано - So long, suckers!

Китай е на допотопно ниво и всичко, което има Китай е умения да краде западни технологии ,но не и да създава такива. Краждата и обратният инженеринг не са създаване. Тайван е независим и за това там има Западни фирми които вече са под минимума.Има няколко останали скенера които важните части могат да се вземат и да излетят с самолети за 6 минути. След което да се детонира всичко останало оборудване в Тайван. В Тайван работят Тайвански инженери, но те с години работят заЗападни фирми.Същите а60 % са наети вече с Американско гражданство и работят в Америка

ахахахаха аве умник ти ходил ли си изобщо в Китай да видиш колко са допотни или само си гледал снимки и квото ти покажат по СНН и ББС, хахаха ей прости хора ве

Цървула даже на картата не знае къде се намира Китай! Обаче знае да Плюе!

Тази вечер Бидона пак падна на стълбите на самолета преди да излети от Варшава . Великите кравари .

колко завода, ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, язовири се построиха с помощта на СССР. Какво беше селското стопанство, образованието, здравеопазването и т.н. Колко бяхме българите. Имаше ли хора ровещи по кофите за боклук? Сега кажете вашите приятели американците какво ни помогнаха да построим? Вижда се кой унищожава България. Чакайте самолети. Платили сме ги ние българите. Сега пращаме безплатен бензин и дизел на усрайна. Затова цената им не пада.

Учил си по грешните учебници, приятелю ...

Не знам защо си спомних. За българския опит. "Българската нация нация техническа." Бай Тошо нАучния специалист искаше да сложи. Зад всеки струг инжинер. Не му трябваше автоматизация. И с проводниците се справяше. "Тази година полупроводници. Догодина цели проводници."

Само дето тогава имаше хиляди заводи, а сега се броят на пръсти. И повечето са остатъци пак от бай Тошово време

И какво се оказва че и днес запада разичта на Китайските микрочипове произведени в Тайван....Епъл води дела със самсунг щото се оказва ч еползва техни чипове, другите 80 процента от чипове се произвеждат в Тайван известен още като Република Китай

Предлагам в Китай да спрат да ползват Закона на Ом и Законите на Нютон като за начало.

Като за начало. За НАС ще бъде отлично, ако тези закони ги научат "зелените" еврокалинки и спрат да съсипват енергетиката.

ако спреш да ползваш менделевата таблица, барута, хартията, и арабските числа . Спреш да ядеш картофи, патладжан, домати, дини, пъпеши, и какво ли не което е откраднато от не западни цивилизации

Разбира ти на тебе главата от физични закони. Оди в темата за ковид, там не си личи колко си зле.

Браво на Китайците! Добри новини се чуват и от Москва и от Пекин. Сънливия Джо и кукловодите му газ пикаят и се чудят какво да правят с безумния си външен дълг.

Gugnelid

Те с дълга отдавна знаят какво да правят - да го надуват и да не му обръщат внимание. Лесно и просто, особено когато има балъци да кълват на ръждив пирон!

Евро-атлантическата пропаганда не допуска позитивни новини, освен такива за т.нар. наши съюзници. Как краварите щели да пращат космически кораб на Луната, на Марс и т.н., а те не могат да ги отлепят от Земята! С изненада научих, че имат тяхна космическа станция, че са изпратили апарат на тъмната страна на Луната! Ама защо да знаем за другите народи нещо? Те краварите ще ни казват, този е добър, този е лош и ще ни плащате за нищо, а ние ще налапаме всичките ви печеливши бизнеси, суровините ви, мозъците ви и перспективната ви работна сила! А един ден и територията ви!

Не е проблем за Китай, американското изнудване. Технологиите са известни. Било е време преди 100-200г, когато запада е бил технологично 50г пред другите и е използвал това отлично. Но техническият прогрес се позабави (да не казвам че спря). Всички технологии са известни. Въпроса е само кога китайците ше анулират америакнските патенти в Китай. Това в основния въпрос. Защото естествено ше последват санкции, искове.... но от друга страна, може да се окаже че без Китай не само електрониката, ми и тиквените семки ше станат дефицит. Така че санкциите ше донесат болка и на запад (като санкциите срещу Русия). И не е много ясно кой ще го заболи повече.

Америка заложи на изнудване! Китайците ги пратиха на майната им! Колко ли време ще им трябва да разработят свойте технологи? Едно е ясно, глава не наведоха

кУде си тръгнало ве наперено промосковско и проподнебесно вътраче ..Китай върви към пълно чао ..всички се иZнасят от там или му врътват технологичното кранче ..ще го Zaдушат бавно и внимателно ..както Zадушиха Япония ..която преди 30-40 г се пробва да иZпревари янките ! чети и се ограмотявай тюфлече недно :) : ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Война за чипове между САЩ и Китай: Америка печели В продължение на повече от век борбата за петрол отприщи войни, наложи необичайни съюзи и предизвика дипломатически спорове. Сега двете най-големи икономики в света се борят за друг ценен ресурс: полупроводниците, чиповете, които буквално захранват ежедневието ни. Тези малки частици от силиций са в основата на индустрия за 500 милиарда долара, която се очаква да се удвои до 2030 г. И който контролира веригите за доставки - заплетена мрежа от компании и държави, които произвеждат чиповете - държи ключа към това да бъдеш ненадмината суперсила. Китай иска технологията за производство на чипове. Ето защо САЩ, източник на голяма част от технологиите, отрязват Пекин. Двете страни очевидно са ангажирани в надпревара във въоръжаването в Азиатско-Тихоокеанския регион. има още нещо в надпреварата: „[Тя] се провежда както в традиционни сфери, като брой кораби или произведени ракети, но все повече се случва по отношение на качеството на алгоритмите за изкуствен интелект (AI), които могат да бъдат използвани във военни системи." Засега САЩ печелят, но войната с чипове, която те обявиха на Китай, променя световната икономика. Производителите на чипове Производството на полупроводници е сложно, специализирано и дълбоко интегрирано. iPhone има чипове, които са проектирани в САЩ, произведени в Тайван, Япония или Южна Корея, след което са сглобени в Китай. Индия, която инвестира повече в индустрията, може да играе по-голяма роля в бъдеще. Полупроводниците са изобретени в САЩ, но с течение на времето Източна Азия се превърна в производствен център, до голяма степен поради правителствени стимули, включително субсидии. Това позволи на Вашингтон да развие бизнес връзки и стратегически съюзи в регион, уязвим от руското влияние по време на Студената война. Това е също толкова полезно сега, в лицето на нарастващото влияние на Пекин в Азиатско-тихоокеанския регион. Надпреварата е за създаване на най-добрите и най-ефективни чипове в мащаб - и колкото по-малки, толкова по-добри. Предизвикателството: колко транзистора - малки електрически превключватели, които могат да включват или изключват ток - можете да поберете в най-малката част от силиконова пластина? „Това е, което полупроводниковата индустрия нарича закон на Мур, което по същество удвоява плътността на транзистора с течение на времето и това е трудна цел за постигане“, каза Джу Уанг, партньор в Силиконовата долина в Bain & Company. „Това е, което позволява на нашите телефони да стават по-бързи, нашият цифров фотоархив да става по-голям, нашите интелигентни домашни устройства да стават по-умни с течение на времето и нашето съдържание в социалните медии да става по-богато.“ Стигането до там не е лесно дори за най-добрите производители на чипове. В средата на 2022 г. Samsung стана първата компания, която започна масово производство на тринанометрови чипове в мащаб. По-късно същата година последва Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) - най-големият производител на чипове в света и основен доставчик на Apple. Колко тясно е това? Много по-тесен от нишка човешка коса, която е около 50 до 100 000 нанометра. Тези по-малки „водещи” чипове са по-мощни, което означава, че влизат в по-ценни устройства – суперкомпютри и AI, интернет на нещата. Пазарът на "изоставащи" чипове - които захранват по-обикновените неща от живота ни, като микровълнови печки, перални и хладилници - също е доходоносен. Но търсенето вероятно ще намалее в бъдеще. Повечето от чиповете в света в момента се произвеждат в Тайван, давайки на самоуправляващия се остров това, което президентът му нарича „силициев щит“ ​​– с други думи защита от Китай, който претендира за територията. Пекин също направи производството на чипове национален приоритет и инвестира агресивно в суперкомпютри и AI. Той далеч не е глобален лидер, но наваксва бързо през последното десетилетие, особено в своите възможности за проектиране на чипове, казва г-н Милър. „Това, което откривате в исторически план, е, че винаги когато мощни държави разполагат с напреднали компютърни технологии, те ги внедряват в разузнавателни и военни системи“, добави той. Това, както и зависимостта от Тайван и други азиатски страни за доставки, разтърсват Америка. Как САЩ спъват напредъка на Китай? Администрацията на Байдън се опитва да задуши достъпа на Китай до технологията, която прави чипове. Миналия октомври Вашингтон обяви мащабен контрол върху износа, което прави практически невъзможно за компаниите да продават чипове, оборудване за производство на чипове и софтуер, съдържащ американски технологии, в Китай, независимо къде се намират по света. Той също така забранява на граждани на САЩ и постоянно пребиваващи да подкрепят „разработването или производството“ на чипове в определени фабрики в Китай. Това удря тежко Китай, защото той внася както хардуера, така и таланта, който подхранва зараждащата се индустрия за производство на чипове. Холандската ASML ще загуби около една четвърт от приходите, които е печелила от Китай. Това е единствената компания, която произвежда най-модерните литографски машини - инструментите, които правят "водещи" чипове. „Талантът е толкова важен в тази област... ако погледнете ръководителите на китайските компании за полупроводници, много от тях притежават американски паспорти, обучени са в САЩ и имат зелени карти. Така че това е наистина голям проблем за Китай“, казва Лингао Бао, анализатор във фирмата за политически изследвания Trivium China. САЩ също искат да произвеждат повече чипове. Законът за чиповете и науката предлага 53 милиарда долара безвъзмездни средства и субсидии за компании, произвеждащи полупроводници в САЩ. Големите играчи се възползват от това. TSMC инвестира в два завода на стойност 40 милиарда долара в САЩ, единствените им съоръжения извън Тайван. Micron, най-големият базиран в САЩ производител на чипове памет - от съществено значение за суперкомпютри, военен хардуер и всяко устройство, което има процесор - обяви плановете си да похарчи до 100 милиарда долара през следващите 20 години в завод за компютърни чипове в северната част на щата Ню Йорк. „Законът за чипса е в състояние да преодолее разликата в разходите, която съществува в производството в САЩ спрямо Азия“, казва Санджай Мехротра, главен изпълнителен директор на Micron Technology. „Micron ще продължи да инвестира в нашите фабрики [заводи] в Азия. Това, което е важно е, че ще има равни условия по целия свят.“ Играта на Китай Ограниченията на САЩ удрят Китай там, където боли. Съобщава се, че Apple отложи сделка за закупуване на чипове памет от една от най-успешните китайски компании за чипове, Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC), след ограниченията. Опитът на Huawei е как това вероятно ще се развие, според г-н Бао. Комуникационният гигант премина от втория по големина производител на смартфони в света след Samsung до „по същество мъртъв“, казва г-н Бао. „Ето колко лесно беше за Вашингтон да осакати китайска технологична компания. Китай всъщност няма добра възможност да отговори на това. Преди това САЩ се насочваха към отделни китайски компании. Но този път обхватът се разшири до цялата страна." Какво следва? В краткосрочен план индустрията трябва да се бори с глобалното забавяне поради войната в Украйна, нарастващата инфлация и неравното повторно отваряне на китайската икономика. Пекин ще иска да действа внимателно, като се има предвид, че икономиката му претърпя огромен удар от пандемията на Covid. „Все още ще има много напред-назад между американските компании, тайванските компании, китайските компании и фирмите от други страни. Наистина е само на върха на логиката и чиповете с памет, където ще видим съгласувани усилия от САЩ да изрежат Китай от мрежите за иновации и усилията на Китай да изгради своя собствена верига за доставки без САЩ“, каза г-н Милър. Той добавя, че това може да означава частично отделяне на екосистемата - една фокусирана върху Китай и друга върху останалия свят. Това има огромни последици за световната икономика. Това ще принуди играчите да избират страна, като вероятно ще отреже много от достъпа до китайския пазар.

Много думи си изходил - повечето без смисъл. Почти всичко е лъжа. Трябва да изглежда "много компетентоно" ама е лъжа !

Нямат проблеми китайците. Т.е. имат както и ние, но техните са решими. Защото както е казал Сталин - "кадрите решават всичко". Китай има млади специалисти. Може би и не съвсем достатъчно но има много. Бъдещето е пред тях. А, тук млади са само ИТ "специалистите". А за стругар или фрезист да не говорим. Всички са пенсионери или предпенсионна възраст.

ха ха ха, ама другарият Си се интересува основно от IT специалисти, стругари и фрезисти не го вълнуват :))))))

Напротив нещастнико. ИТ-далеч не е всичко ! Това, че запдят и ФАЩ са възложили другите неща на колониялни заводи в Турция, Китай и дори Африка, ги прави зависими от тези места. "Туземците" се научиха сами да правят ИТ-то ! Затова днешна Европа има по 15-20 нови модели автомобили за 20-22 г., а в Китай и Индия те са над 100. За това дори Ай-фон не може и никога вече няма да се прави във ФАЩ (трябва да струва по 5000-10000 дойлера) !

Скоро ще има на пазара на труда много АйТи специалисти. Даже у нас почнаха да си палят апартаментите и колите. Защото са на банката.

Браво! Само такива удари заслужават сащ и западняците! Време е да се отървем от тия изроди!

браво се вика на магаре , а на човека му трябват пари

Не знам за теб,но аз се считам за западняк. На изток нещата не са добре за хората, не знам защо такива като теб хи хвалят като нещо добро

Си видя икономически проблеми и недоволството на народа и веднага обърна диктаторската палачинка. Как пък всички диктатори винаги се държат по един и същ начин? Ще сме самодостатъчни, чужденците са виновни, плашим малките съседи с война.

Най-добре китайците да дойдат!

Не виждам изненада - САЩ не им дават да ползват технологии и не дават на други да им дават - те ще си ги рзработят сами. Малко е смешно, че и САЩ също ги нямат - нидерландската ASML са лидери, а тайванската TSMC ги прави. Китай ще си направят свои, така както и Япония се опитва да направи свои. Просто е глупаво всеки да прави едно и също. Въпросът е ако Китай и Япония започнат да си правят процесори колко ще е капитализацията на Интел?

ма кои са тез москали и китайските им приятелчета оризоядите ве ! просто едни аналогови крадци на технологии и копипействане ! пускам тук информация , кво става в света на технологиите и кой е тоталния господар там , който може да задуши всеки москал или оризояд , ще ги върне в аналоговата ера : ИЗБУХВА ВОЙНА НА ГЛОБАЛНИЯ ПАЗАР НА ЧИПОВЕ След началото на специална военна операция в Украйна, тайванската компания TSMC спря да доставя чипове на Русия Думата чип в превод от английски означава „бучка, бучка, малко парче“. Картофеният чипс и името на известния гризач от американската карикатура идват от същата дума. Чипът е интегрална схема, тоест програмируем модул, който има собствена памет и логика. Можем да кажем, че чипът е примитивен микрокомпютър, който извършва редица прости операции. Основата на всеки чип са полупроводниците и транзисторите, които реализират логиката на неговата работа и позволяват на чипа да се съхранява определена информация. Е ТЕ ТВА МОСКАЛЧЕТА ГО ПРОЧЕТЕТЕ МНОГО БАВНО ЗА ДА РАЗБЕРЕТЕ КОЙ КАРА СВЕТОВНИЯ ТЕХНОЛОГИЧЕН ВЛАК : „Контролирането на производството на чипове през 21-ви век може да бъде еквивалентно на контролиране на доставките на петрол през 20-ти век. Страна, която регулира този процес, може да удуши военната и икономическа мощ на други държави “ , пише кръстникът на Силиконовата долина Стивън Бланк на военния портал War on the Rocks . Обемът на световния пазар на полупроводникови устройства през 2021 г. възлиза на 555 милиарда долара, което е с 26,2% повече в сравнение с 2020 г., а обемът на пазара на потребителска електроника е над 1 трилион долара. Докато пазарът на петрол и газ расте със среден годишен темп от 12,3%, чиповете вече се наричат ​​"новото масло". Най-големият производител на чипове в света е Тайванската държавна корпорация TSMC ( Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ), която заема 55,9% от световния пазар на договори. В допълнение към него в Тайван успешно работят производители на чипове като UMC (8,5 процента от пазара), ProMOS , Winbond и редица други, което прави Тайван световен лидер в производството на полупроводникови микросхеми. Изразът „производител по договор“ означава, че предприятието работи в тясна връзка с други промишлени фирми, които се интересуват от продукти, произведени в неговите съоръжения. Практически всички световни фабрики за високотехнологични продукти се интересуват от тайванските микросхеми, независимо дали става дума за производство на автомобили, самолетостроене, изработка на инструменти или сглобяване на компютър. Според DigiTim es усилията на TSMC и други тайвански производители да разширят собствените си мощности ще позволят на острова не само да запази господството си на световния пазар, но и да го увеличи. Чиповете, които TSMC произвежда, присъстват в почти всичко: смартфони, персонални компютри, таблети, сървъри, базови станции и игрови конзоли, интернет на нещата, цифрова потребителска електроника, автомобили и почти всички оръжейни системи, създадени през 21 -ви век. Около 60% от чиповете, произведени от TSMC, са произведени за американски компании. ЕЙ ТВА СЪЩО ГО ПРОЧЕТЕТЕ МНОГО БАВНО И ВНИМАТЕЛНО , ЗА ДА ВИДИТЕ КОЙ ДЪРПА КОНЦИТЕ И КАЗВА ТОВА ДА ТОВА НЕ , ЗАБЕЛЕЖЕТЕ КОИ И ЧИЙ СА ФИНАНСОВИТЕ ЧУДОВИЩАТА КОИТО КОНТРОЛИРАТ ВСИЧКО : Тайвански компании създават чипове, използвайки технология за екстремна ултравиолетова литография ( EUV ) на съоръжения, наречени степери, които се произвеждат само от една компания: Advanced Semiconductor Materials Lithography ( ASML ) , разположена в холандския град Велдховен. EUV технологията е разработена за първи път в американската Ливърморска национална лаборатория в процеса на подобряване на системите за ядрени оръжия. Акционерният капитал на ASML се контролира от американските финансови чудовища Black Rock , Fidelity , Morgan Stanley и британския инвестиционен фонд Capital Research and Management Company . машината - установката за EUV струва повече от 120 милиона долара и тежи 180 тона. Дори на тази цена ASML продуктите са на линия от години! В края на краищата годишно се произвеждат само няколко десетки такива машини. Днес ASML продава машини само на пет производители на чипове. Трите най-големи - Taiwan Semiconductor Manufacturing Co , Samsung и Intel - представляват почти 84% от бизнеса му през 2021 г. TSMC изчислява , че притежава 50% от всички машини за литография EUV. „В продължение на няколко десетилетия, в отношенията между Съединените щати и Китайската народна република (КНР), най-важният въпрос, подхранващ противоречията между двете държави, е Тайван, тази историческа част от обединен Китай, който се отдели от своята континентална част след Световната Втората война “ , отбелязва професор Валентин Касатонов. Търговската война между САЩ и Китай, която се разви през последните години, не можеше да не повлияе на конкуренцията в производството на чипове. Американците се заеха да заграбят целия световен износ на чипс, където Тайван е абсолютният световен лидер. В началото на 2020 г. САЩ започнаха да бликат със санкции срещу китайските ИТ гиганти Huawei и ZTE . През май администрацията на Доналд Тръмп нареди на Министерството на търговията на САЩ „стратегически да блокира придобиването от Huawei на чипове, които директно използват американски софтуер и технологии “ . Решението е насочено специално към TSMC, който е основният доставчик на усъвършенствани чипове за Huawei. В резултат на това TSMC спря да приема нови поръчки за чипове от Huawei. На американците им се стори, че това не е достатъчно и те извиха ръцете на островитяните, принуждавайки ги да построят завод за производство на чипове в САЩ. През май 2020 г. TSMC обяви изграждането на фабрика на стойност 12 милиарда долара в Аризона, където ще произвежда някои от най-модерните чипове. През 2018 г. холандското правителство предостави на ASML, лидер във фотолитографското оборудване, лиценз за продажба на най-модерната си EUV литографска машина на Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) , най-големият производител на полупроводници в Китай. Администрацията на Тръмп оказа натиск върху Холандия да блокира сделката. Тогавашният държавен секретар Майк Помпео лично лобира пред холандското правителство за това решение, като запозна холандския премиер с таен доклад на американското разузнаване. Натискът подейства. Холандското правителство не поднови лиценза за износ на ASML и машината не беше изпратена в Китай. През февруари 2022 г. ASML заяви , че подозира китайската стартираща компания Dongfang Jingyuan Electron в нарушаване на нейните права върху интелектуална собственост. По-рано друга китайска компания, XTAL , също беше обвинена в кражба на интелектуалната собственост на ASML и загуби дело в САЩ, което нареди на китайската компания да плати 845 милиона долара на холандците.

Ха ха ха - малоумни троле от АзБ - Тайван не са ли оризояди?!? В това което си написал да има някъде компания от САЩ?!?

а ве многоумно гостенче промосковско ..а южнокорейците и северокорейците не са ли уж едни и същи ..само че там дет са янките корейците са в Космоса ..а другите симпатяги северокорейците са гола вода и евраZийска кал по гърбо ... не четеш ли бре ..ето ти откъс ...виж кой държи Нидерландската комапния и Тайванската ..виж чий са финасовите чудовища : "...Тайвански компании създават чипове, използвайки технология за екстремна ултравиолетова литография ( EUV ) на съоръжения, наречени степери, които се произвеждат само от една компания: Advanced Semiconductor Materials Lithography ( ASML ) , разположена в холандския град Велдховен. EUV технологията е разработена за първи път в американската Ливърморска национална лаборатория в процеса на подобряване на системите за ядрени оръжия. Акционерният капитал на ASML се контролира от американските финансови чудовища Black Rock , Fidelity , Morgan Stanley и британския инвестиционен фонд Capital Research and Management Company ..."

Фразата " Силиконовата долина" в статията ми стига за да разбера за нивото на преводача или авторът. Научете се - силиконът се използва от фолк феите. За силиций иде реч.

ааааа бабче ..ти си класната по правопис ли ? кажи нещо по същество ..а не се прави на академична бабуня !

Спрях да чета кака минчи по средата.защотополучих пристъпи на остра анамнезия.

e там е въпросът, че се опитват да направят, ама не могат, нито китайците, нито японците. да работят могат, ама технологиите е друга работа, ама щом ком. партията се е заела ще стане работата ....

Трябва да се махаме от еврогейския съюз, защото от тук нататък всичко ще стане многократно по-скъпо, очаква се Индия да се присъедини към новия най-могъщ съюз и нещата да се призвеждат по крайно високи колективно западни заплати. Тук ни остават висока инфлация, намаляваща покупателна способност, недостик на ресурси и джендър извратенология.

Новият "най-могъщ" съюз заедно с Индия го докарва до едва 20 процента от световната икономика. Егати мощния сОюз!

Недей да лъжеш. Обемите са почти равни. А "западните" икономики - найвече САЩ са с измислени обеми БВП на САЩ е съствен от 40% вътрешни услуги !

Проблемът е, че така и не влязохме в ЕС, за да живеем добре. От 1945 г. сме в СССР и не сме излизали от там. Политиците ни са руски подлоги, мафията ни е на пряко подчинение на Путин, съдебната система слуша радио Москва всяка сутрин. Народът си мисли, че демокрацията е лоша система. Само ще България демокрация не е виждала никога. Живеем в бруталния русо-капитализъм-автокрация.

От 1945 населението расте и 1989 бяхме около 9 милиона, тоест ако бяхме в СССР сега щяхме да сме много повече, но демонокрацията ни доведе до около 6.5 милиона според последното преброяване.

еми махай се, кой те спира, в русия, китай или северна корея няма да те върнат ....

Не искам да се махам и да оставя държавата ни да изгние с изгнилия еврогейски съюз и фащ, искам всички да сме добре в родината ни, затова трябва да се насочим към по-близките ни, които ще победят и ще най-голямата икономическа сила на света до няколко години!

Китайската икономика и технологични въZможности навлиZa мощно в хибернация ..това е причинено от ковид бурите и войната в Украйна ! Китайската икономика е на едно и също место ..т.е. стагнира преz последните месеци ..според икономическите експерти ..китайската икономика трябваше да иZлеzе от хибернацията преди 3 месеца ..но американската технологична ембаргова буря е Zасипала китайските технологични и икономически панели ..което отнема енергията zа технологично и икономическо раZвитие на поднебесните бачкаторчета ..и още нещо ..никой инвеститор нема да инвестира там където няма неZaвисим одит на компаниите ..а партийни секретари каZват какво да пишат местните счетоводители .. ============================================================== Китайският марсоход влезе в състояние на хибернация през май 2022 г. Това бе причинено от прашните бури, разразили се на Червената планета.Първото изображение е от 11 март 2022 г., второто от 8 септември 2022 г., а последното от 7 февруари 2023 г. Марсоходът е на едно и също място на последните два кадъра. Според американската космическа агенция, китайският марсоход е трябвало да излезе от хибернацията преди 3 месеца. Много е вероятно прашните бури да са засипали слънчевите му панели, което да е отнело източникът на енергия на роувъра. Поради тази причина НАСА използва по-масивни роувъри, които се захранват от ядрена батерия. Те не зависят от слънчеви панели, които са доста подвластни на прашните бури на Марс. https://it.dir.bg/nauka/sasht-kitayskiyat-marsohod-e-zasednal-na-chervenata-planeta

Знаеш ли какво е "търкале" ? Можеш ли да го използваш в изречение?

SPAM !!!

Съвсем логично. Европейците са ненадеждни. Дай им само санкции да измислят.

Много кофти изказване за евроатлантиците

Минсистерството на финансите същевременно призова държавните компании да избягват услугите на голямата четворка международни одитори. Много добър ход! Китайските оперативни данни да си останат в Китай.

Каква изненада, точно в разгара на най-голямата банкова криза в историята на страната, авторитарния господар иска независимите одитори (те колко са независими и колко са способни е друг въпрос) да изчезнат. Защо точно сега? Има ли нещо със капиталовия контрол, със правителствените намерения да забранят теглене на депозити на гражданите, за да спасят банките от липса на ликвидност (което обаче не е само ликвидност, щото продължава вече месеци)?

Има общо с краденето на финансова информация

Точно за това не си прав. Идеята им е да правят публична тази финансова информация за да могат публичните компании да получават финансиране. Това е смисъла на този бизнес. И именно затова, въпроса за един милион е: ЗАЩО СЕГА? Защо от 90-те години до 2022, нямаше проблем, компаниите да правят точно същото нещо, а даже китайците правеха пари от това, а сега и точно сега, през 2023 стана проблема?

Едно е да се знае публичната информация, друго да се знае вътрешната информация. Отделно с това изказване одиторите ще останат с някокло милиарда приходи по-малко.

Вън крадците от Китай.....